Windows Server 2008

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Windows Server 2008
Logo
VyvíjíMicrosoft
Rodina OSWindows NT
Druhuzavřený vývoj
První zveřejnění27. února 2008
Aktuální verzeWindows Server 2008 Service Pack 2 (Verze 6.0/Build 6003) / 22. července 2009
Podporované platformyx64, x86, IA-64
Typ jádrahybridní jádro
LicenceMicrosoft EULA
Stavbez podpory
Podpora dovšeobecná do 13. ledna 2015
rozšířená do 14. ledna 2020
Oficiální webWindows Server 2008

Windows Server 2008 (též Win2K8 nebo W2K8)[1] je v informatice název operačního systému z řady Windows NT od firmy Microsoft, který byl vydán v roce 2008. Je určen pro použití jako server v počítačové síti. Systém sdílí stejný kód důležitých částí se systémem Windows Vista (od SP1). Jeho nástupcem je Windows Server 2008 R2.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Windows Server 2008 byl vydán 27. února 2008 jako nástupce Windows Server 2003. Název oznámil na konferenci WinHEC Bill Gates (původní kódové označení bylo Windows Server Longhorn).

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Windows Server 2008 vychází ze stejného kódu jako Windows Vista (jádro Windows NT 6.0 kernel), se kterou sdílí mnoho ze své funkcionality a architektury. Automaticky tak těží z výhod nových technologií spojených s vývojem Windows Vista, jako je přebudovaný síťový modul (IPv6, nativní podpora bezdrátových sítí nebo zvýšení rychlosti a bezpečnosti), lepší podpora instalačních obrazů, spouštění a zálohování, širší možnosti diagnostiky, monitoringu a záznamu událostí serveru, lepší bezpečností prvky (Bitlocker, ASLR, RODC, vylepšený Windows Firewall), .NET Framework 3.0, vylepšení jádra a správy paměti a procesů.

Server Core[editovat | editovat zdroj]

Snad nejvýraznější novinkou Windows Server 2008 je nová verze instalace označená jako Server Core. Je to zjednodušená instalace, ve které chybí Windows Explorer a veškerá nastavení se provádějí pomocí příkazového řádku nebo vzdáleně pomocí Microsoft Management Console (MMC). Server Core dále postrádá .NET Framework a další prvky. Server Core stroj může být konfigurován pro několik základních rolí: Doménový řadič/Active Directory doména, ADLDS (ADAM), DNS server, DHCP server, souborový server, tiskový server, Windows Media Server, Terminal Services Easy Print, TS Remote Programs a TS Gateway, IIS 7 web server a Windows Server Virtualization virtual server.

Role Active Directory[editovat | editovat zdroj]

Active Directory byla rozšířena o identity, správu práv a certifikace. Do verze 2003 mohli síťoví administrátoři spravovat připojené počítače, nastavovat pravidla pro skupiny a uživatele a centrálně distribuovat nové aplikace na více počítačů najednou. Tato role Active Directory byla přejmenována na Active Directory Domain Services (ADDS). Spolu s ní bylo přidáno množství dalších služeb, např. Active Directory Federation Services (ADFS), Active Directory Lightweight Directory Services (ADLDS), dříve známé jako Active Directory Application Mode (ADAM), dále Active Directory Certificate Services (ADCS) a Active Directory Rights Management Services (ADRMS). Služby identit a certifikátů umožňují administrátorům spravovat uživatelské účty a digitální certifikáte jim umožňují přístup ke konkrétním službám a systémům. Federation management services zase otevírají cestu ke správě sdílených prostředků mezi ověřenými partnery a zákazníky s možností, aby např. konzultant IT mohl použít firemní přihlašovací údaje k připojení do sítě klienta. Identity Integration Feature Pack je zase implementován jako Active Directory Metadirectory Services. Každá ze zmíněných služeb reprezentuje roli serveru.

Terminálové služby[editovat | editovat zdroj]

Windows Server 2008 přináší výrazný upgrade terminálových služeb. Terminálové služby podporují Remote Desktop Protocol 6.0. Nejvýznamnější změnou je možnost sdílet samostatnou aplikaci přes připojení vzdálené plochy namísto sdílení celé plochy. Tato vlastnost se nazývá Terminal Services Remote Programs. Dalšími rozšiřujícími prvky jsou Terminal Services Gateway a Terminal Services Web Access (plnohodnotné webové rozhraní). První z nich umožňuje autorizovaným počítačům bezpečné připojení k terminálovému serveru nebo vzdálené ploše přes Internet, použitím RDP (Remote Desktop Protocol) přes HTTPS bez nutnosti předchozího vytvoření VPN seance. Není ani nutné otvírání dalších portů na firewallu, RDP vytváří tunel pomocí zmíněného HTTPS.
Terminal Services Web Access umožňuje administrátorům přistupovat k seancím terminálových služeb prostřednictvím webového rozhraní.
Seance terminálových služeb jsou tvořeny paralelně, nikoliv sériově. Je možné iniciovat až 4 paralelní seance nebo i více, pokud server disponuje více než čtyřmi procesory.

Windows PowerShell[editovat | editovat zdroj]

Windows Server 2008 je první operační systém vydaný s Windows PowerShell, nové technologii Microsoftu v oblasti příkazové řádky a skriptovacích technologií. PowerShell je založen na objektově orientovaném programování a verzi .NET Framework 2.0. Obsahuje více než 120 utilit pro systémovou administraci, jednotnou syntaxi a pojmenovávání a vestavěnou schopnost pracovat se správou dat typu registru Windows, úložiště certifikátů nebo např. WMI (Windows Management Instrumentation). Skriptovací jazyk PowerShell byl navržen speciálně pro administraci IT a může nahradit jak cmd.exe, tak Windows Scripting Host.

Read Only Domain Controller[editovat | editovat zdroj]

Read Only Domain Controller (RODC, Řadič domény jen pro čtení) je nový režim řadiče Active Directory (AD) ve Windows Server 2008, který je určen k lepšímu zabezpečení Active Directory tam, kde není zaručena fyzická bezpečnost serveru (například v detašovaných pracovištích). Neumožňuje v AD provádět žádné změny, pouze replikuje nadřazený AD server. Na RODC nejsou uložena žádná pověření, kromě jeho vlastního účtu počítače a vybraných uživatelů. RODC lze nainstalovat zároveň i jako DNS server jen pro čtení + (další možnost) jako server Globálního katalogu. Může sloužit jako autentizační server místních uživatelů, čímž je omezena komunikace po pomalé internetové lince k nadřazenému AD serveru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CROWLEY, Matthew. Pro Internet Explorer 8 & 9 Development: Developing Powerful Applications for the Next Generation of IE. [s.l.]: Apress, 2010. ISBN 978-1-4302-2853-0. S. 28. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]