Windows Neptune

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Windows Neptune je operační systém z řady Microsoft Windows, který nikdy nebyl oficiálně vydán. Mělo se jednat o odlehčenou verzi Windows 2000 určenou pro domácí uživatele (teoreticky by tento OS mohl nést název Windows 2000 Personal, jak je odhadováno ze systémových souborů Windows 2000 a raných sestavení Windows XP). Microsoft si konečně uvědomil, že hybridní 16/32bitové Windows 9x nebudou mít valnou budoucnost, a tak chtěl představit vyspělou NT (new technology) technologii také domácím uživatelům. Všechny do té doby vydané Windows, které byly založené na technologii NT, byly určeny pro využití ve firmách a na serverech. Nicméně se téměř neví, že Microsoft vůbec zamýšlel tento OS vydat. Nedlouho poté, co byl představen projekt Neptune, se Neptune a projekt Odyssey (nástupce Windows Neptune) sloučily do projektu Whistler, ze kterého později vznikly Windows XP, a na Windows Neptune se zapomnělo. Nikdy nebyly oficiálně vydány (světlo světa spatřilo pouze několik testovacích verzí) a jejich vývoj byl ukončen v lednu 2000.

V dubnu 1999 bylo oficiálně oznámeno, že Windows Me budou posledním produktem z rodiny Windows 9x. Již předtím (11. prosince 1999[1]) bylo zkompilováno sestavení s číslem 5111, které lze dnes nalézt na mnoha internetových stránkách ke stažení. Tito beta testeři tehdy spekulovali o tom, že by Windows Neptune mohly být navrženy k vydání v roce 2001 nebo 2002 jako první Windows pro běžné uživatele založené na jádře Windows NT.

Plánované nové funkce[editovat | editovat zdroj]

Přihlašovací obrazovka[editovat | editovat zdroj]

Windows Neptune měl přinést novou přihlašovací obrazovku, která se později přesunula do Windows Whistler, ze kterého se nakonec stal Windows XP.

Na rozdíl od přihlašovací obrazovky ve Windows XP, před samotnou obrazovkou a po výběru uživatele (a zadání hesla) se ukázal standardní dialog MSGINA, stejně jako ve Windows 2000.

Komponenty[editovat | editovat zdroj]

Windows Neptune měly obsahovat uživatelské rozhraní založené na HTML označené jako Forms+, připojitelnost Universal Plug and Play (UPnP), WinTone vizi Billa Gatese a jádro NT použité ve Windows 2000 (od té doby, co bylo přejmenováno na Windows Engine).

Některé ze změn, které byly představené ve Windows Neptune, jako například základní firewall pro připojení k Internetu nebo k síti, byly později integrovány do Windows XP jako Firewall připojení k Internetu (Internet Connection Firewall), který byl později přejmenován na Windows Firewall.

Všeobecně se ví pouze o existenci několika sestavení Windows Neptune, z nichž nejznámější je build 5111.

Číslování buildů[editovat | editovat zdroj]

Windows Neptune Alpha 2 měl přiděleno číslo sestavení 5111,[1] jelikož projekt Neptune, ačkoliv stavěl na jádře NT, měl navazovat na linii Windows 9x. V případě Windows Neptune se tedy pokračuje v číslování buildů podle řady Windows 9x (Windows Me měl číslo sestavení 3000[2]) bez návaznosti na číslování řady Windows NT – například Windows 2000, sestavené ve stejném týdnu jako Neptune sestavení 5111, měly číslo sestavení 2195.[3] V červnu 2005 bylo Windows Vista Beta 1 přiděleno číslo buildu 5112.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b The Collection Book – Microsoft Windows Codename Neptune, 5.5.5111.1
  2. The Collection Book - Microsoft Windows Me, 4.90.3000
  3. The Collection Book – Microsoft Windows 2000, 5.0.2195.1
  4. The Collection Book - Microsoft Windows Vista, 6.0.5112

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]