Windows Neptune

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Windows Neptune je operační systém z řady Microsoft Windows, který nikdy nebyl oficiálně vydán. Z dokumentů zveřejněných při soudním sporu mezi Spojenými státy a Microsoftem vyplývá, že se mělo se jednat o nástupce systému Windows 2000, který by na trh uvedl i verzi určenou pro domácí uživatele. Microsoft si konečně uvědomil, že hybridní 16/32bitové Windows 9x nebudou mít valnou budoucnost, a tak chtěl představit vyspělou NT (New Technology) technologii také domácím uživatelům. Všechny do té doby vydané Windows, které byly založené na technologii NT, byly určeny pro využití ve firmách a na serverech. Nicméně se téměř neví, že Microsoft vůbec zamýšlel tento OS vydat. Nedlouho poté, co byl představen projekt Neptune, se s projektem Odyssey (nástupce Windows Neptune) sloučily do projektu Whistler, ze kterého později vznikly Windows XP a na Windows Neptune se zapomnělo. Nikdy nebyly oficiálně vydány (světlo světa spatřilo pouze několik testovacích verzí) a jejich vývoj byl ukončen v lednu 2000.

V dubnu 1999 bylo oficiálně oznámeno, že Windows Me budou posledním produktem z rodiny Windows 9x. 11. prosince 1999[1] bylo zkompilováno sestavení s číslem 5111, které si jako jediné v rámci projektu Neptune nalezlo svou cestu na veřejnost. Beta testeři, kterým se tato verze tehdy dostala do ruk, spekulovali o tom, že by Windows Neptune mohly být navrženy k vydání v roce 2001 nebo 2002 jako první Windows pro běžné uživatele založené na jádře Windows NT.

Plánované nové funkce[editovat | editovat zdroj]

Přihlašovací obrazovka[editovat | editovat zdroj]

Windows Neptune měl přinést novou přihlašovací obrazovku, která se později přesunula do Windows Whistler, ze kterého se nakonec stal Windows XP.

Na rozdíl od přihlašovací obrazovky ve Windows XP, před samotnou obrazovkou a po výběru uživatele (a zadání hesla) se ukázal standardní dialog MSGINA, stejně jako ve Windows 2000.

Activity Centers[editovat | editovat zdroj]

Uniklé sestavení 5111 obsahuje části prostředí zvaného Activity Centers,[2] které bylo založené na technologii HTA (HTML Application) a dnes by se dalo přirovnat k rozhraní Metro známému z Windows 8. Hlavní součástí tohoto prostředí byla tzv. centra pro různé každodenní činnosti.[3] V dostupných konceptech lze spatřit centra pro fotografie, hudbu, komunikaci a hry, podobně zpracované uživatelského rozhraní měla mít i systémová nápověda. Prostředí také zahrnovalo úvodní obrazovku nápadně připomínající novou nabídku Start v později vydaných Windows XP.

Komponenty[editovat | editovat zdroj]

Windows Neptune měly obsahovat uživatelské rozhraní založené na HTML označené jako Forms+, připojitelnost Universal Plug and Play (UPnP), WinTone vizi Billa Gatese a jádro NT použité ve Windows 2000 (od té doby, co bylo přejmenováno na Windows Engine).

Některé ze změn, které byly představené ve Windows Neptune, jako například základní firewall pro připojení k Internetu nebo k síti, byly později integrovány do Windows XP jako Firewall připojení k Internetu (Internet Connection Firewall), který byl později přejmenován na Windows Firewall.

Všeobecně se ví pouze o existenci několika sestavení Windows Neptune, z nichž nejznámější je build 5111.

Číslování buildů[editovat | editovat zdroj]

Windows Neptune Alpha 2 měl přiděleno číslo sestavení 5111,[1] jelikož projekt Neptune, ačkoliv stavěl na jádře NT, měl navazovat na linii Windows 9x. V případě Windows Neptune se tedy pokračuje v číslování buildů podle řady Windows 9x (Windows Me měl číslo sestavení 3000[4]) bez návaznosti na číslování řady Windows NT – například Windows 2000, jejichž konečné vydání bylo zkompilováno ve stejném týdnu jako sestavení 5111, nesly číslo sestavení 2195.[5] V červnu 2005 bylo sestavení Windows Vista Beta 1 přiděleno číslo 5112.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JANSEN, Rob. Builds • The Collection Book. www.thecollectionbook.info [online]. [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. 
  2. View topic - Neptune's Activity Center... - BetaArchive. www.betaarchive.com [online]. [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SuperSite Flashback: Neptune. winsupersite.com [online]. [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. JANSEN, Rob. Builds • The Collection Book. www.thecollectionbook.info [online]. [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. 
  5. JANSEN, Rob. Builds • The Collection Book. www.thecollectionbook.info [online]. [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. 
  6. JANSEN, Rob. Builds • The Collection Book. www.thecollectionbook.info [online]. [cit. 2017-04-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]