Windows CE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Windows CE
Web Windows Embedded
Vyvíjí Microsoft
Rodina OS Windows CE
Druh Uzavřený vývoj / Jádro je šířeno pod Shared source
Aktuální verze Embedded Compact 2013 / 13. června 2013
Podporované platformy x86, ARM, MIPS, SuperH do verze 6.0 R2
Typ jádra Hybridní jádro
Licence Microsoft EULA
Stav Aktivní

Windows CE (nyní oficiálně Windows Embedded Compact, dříve Windows Embedded CE od verze 6.0 a zkrácené též WinCE) je operační systém firmy Microsoft pro malé počítače (Handheld PC, PDA). Windows CE je operační systém reálného časuhybridním jádrem, které je odlišné od jádra používaného klasickými Microsoft Windows pro osobní počítače, i když používá malou podmonožinu Win32 API. Podporuje procesory Intel x86 kompatibilní, MIPS, ARM, a Hitachi SuperH.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Windows CE je optimalizován pro zařízení, která mají málo místa pro uložení operačního systému. Pro běh jádra systému stačí velice málo místa, v řádech jednotek megabajtů. Přístroje jsou často bez paměťových jednotek na ukládání dat a proto Windows CE může být nakonfigurován jako „uzavřený“ systém, který už neumožňuje rozšíření (uloženo v paměti ROM). Windows CE je operační systém reálného času (RTOS). Podporuje 256 úrovní priority a používá přednostně dědičné priority pro práci s procesy. Pozdější použití vláken přispělo ke zvýšení výkonu.

Společnost Microsoft uvedla, že CE není úmyslně zkratka, ale mnoho lidí věří, že CE znamená Consumer Electronics, nebo Compact Edition. První verze, která byla známa v průběhu vývoje pod kódovým jménem Pegasus pomohla k vytvoření palmtopu, především díky malým nárokům na paměť. Od té doby se Windows CE vyvinul v operační systém reálného času. Mnoho operačních systémů je založeno na jádru systému Windows CE, jako například Microsoft AutoPC, Pocket PC 2000, Pocket PC 2002, Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2003 SE, 5,0 Windows Mobile, Windows Mobile 6.x, Smartphone 2002 a Smartphone 2003.

Charakteristickým rysem systému Windows CE ve srovnání s jinými operačními systémy společnosti Microsoft je, že velké části systému jsou nabízeny některým společnostem v podobě zdrojového kódu, aby mohly systém přizpůsobit hardwaru. Platforma Builder (integrované prostředí pro Windows CE) nabízí několik komponent v podobě zdrojového kódu i pro širokou veřejnost, avšak další jsou stále distribuovány pouze v binární podobě.

Vývojové nástroje[editovat | editovat zdroj]

Microsoft Visual Studio 2008 má podporu projektů pro Windows CE / Windows Mobile pomocí Windows Mobile SDK. Existuje .NET compact framework 3.5 pro Windows CE od verze 5.0. Lze tedy vytvořit jak nativní programy v jazyku C++, tak i programy pro platformu .NET v jazycích C♯ a Visual Basic. Microsoft Visual Studio 2010 zatím (28.7.2010) neobsahuje podporu pro vývoj Windows CE / Windows Mobile (Pouze Windows Phone 7)

Systémy Windows Mobile, Pocket PC a SmartPhone[editovat | editovat zdroj]

Z Windows CE se odvozují systémy pro malé mobilní počítače, jako jsou Windows Mobile a Pocket PC. Windows CE je tedy modulární systém, který slouží jako základ pro více druhů zařízení. Lze koupit sadu (Platform Builder), která obsahuje všechny komponenty a nástroje, s nimiž lze sestavit vlastní variantu systému. Aplikace, jako je Excel Mobile / Pocket Excel, nejsou jeho součástí. Nicméně starší verze obsahovaly Pocket PC a několik starších aplikací pro vyzkoušení. V současné době jsou Pocket PC (nyní nazývaný Windows Mobile Classic), Smartphone (Windows Mobile Standard) a PocketPC Phone Edition (Windows Mobile Professional) hlavními systémy v rámci systému Windows CE, přičemž každá platforma využívá jednotlivé složky systému Windows CE, jakož i doplňkové funkce a aplikace.

Konkurenční produkty[editovat | editovat zdroj]

Podobné operační systémy jako systém Windows CE jsou: Bada, Android, Symbian, PalmOS, iOSLinux (Embedded Linux). Sekundární využití CE je v zařízeních, které potřebují grafické uživatelské rozhraní (prodejní terminály, mediální centra, internetové tablety) důvodem velkého prodeje je vzhled a podobnost s desktopovým prostředím Microsoft Windows.

Operační systém Windows CE využívaly první kapesní počítače třídy Pocket PC, v současné době byl však nahrazen operačním systémem Windows Mobile, který z Windows CE vychází.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Windows CE na anglické Wikipedii.