Metro (uživatelské rozhraní)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Metro (nyní oficiálně Modern UI) je v informatice označení uživatelské rozhraní vytvořené firmou Microsoft, které se začalo používat v systémech Windows Phone a Windows 8. K jeho zásadám patří jednoduchost, zaměření na obsah a typografii. Označení Metro je ochranná známka německé firmy Metro AG, a proto již není tento název firmou Microsoft používán. Novým oficiálním označením je Modern UI.[1] V současné době je rozhraní Microsoftem odkazováno jako rozhraní Windows 8.

Počátky[editovat | editovat zdroj]

První náznaky tohoto prostředí lze spatřit už ve Windows Media Center, kde text sloužil jako hlavní způsob navigace. V roce 2006 použil tyto zásady pro svůj vzhled Zune a do dnešní podoby uvedl Metro Windows Phone, ve kterém byly poprvé představeny „živé dlaždice“. Nově je Metro obsaženo ve Windows Phone, Xbox 360 a Windows 8.

Pro Windows Phone vytvořil Microsoft speciální písmo Segoe WP, ve Windows 8 je použito písmo Segoe UI Light. Windows 8 rovněž zahrnuje starší desktopové rozhraní jako dlaždici na obrazovce Start. Microsoft plánuje použít elementy Metra i ve svých dalších produktech jako např. Microsoft Office.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Microsoft officlally renaming Metro UI to Modern UI. The Register, August 1, 2012. Retrieved on August 11, 2012.