Microsoft Cortana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Microsoft Cortana je virtuální asistentka, která je součástí operačních systémů Windows Phone 8.1 a Windows 10 od společnosti Microsoft. Na základě hlasových povelů umí pracovat s plánovacím kalendářem, udržovat seznamy kontaktů, otevírat aplace, posílat e-maily i sms, synchronizovat data mezi mobilním telefonem a počítačem a další podobné funkce.[1]

Cortana byla poprvé představena Joem Belfiorem na konferenci Microsoft BUILD 2014 v San Franciscu (2. – 4. dubna 2014). Cortana je dále dostupná také na herních konzolích Xbox One. Název Cortana je odvozen od fiktivní postavy ze série her Halo. Hlas Cortany patří, stejně jako v sérii Halo, Jen Taylorové.

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Cortana zatím rozumí jen angličtině, čínštině (v čínských regionech se jmenuje Xiao Na[2]) a od roku 2014 také italštině, francouzštině, němčině a španělštině[3]. Tyto verze byly nejprve dostupné jen ve verzi ALPHA, to znamená, že jej testovali sami uživatelé a Microsoft (formou zpětné vazby) sbíral informace o používání atd. V těchto jazykových verzích Cortana zdaleka neumí všechno to, co umí její anglicky mluvící verze.

Data[editovat | editovat zdroj]

Cortana čerpá data převážně z vyhledávače Bing, ale také z Wikipedie, nebo z aplikací od Microsoftu (například: Počasí nebo Finance). Dalším zdrojem informací jsou pro ni aplikace v počítači nebo mobilu, které její uživatel používá.

Možné riziko pro ochranu soukromí[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako jiný software tohoto druhu, Cortana může představovat vážné riziko ochrany soukromí. Ke své správné funkci totiž taková asistenční aplikace potřebuje shromažďovat řadu údajů o svém uživateli: má přístup k seznamům kontaktů, přehled o odeslaných a přijatých e-mailech, sms, příchozích a odchozích hovorech. Kromě toho také sleduje, kde se uživatel nachází, co říká, jakou hudbu poslouchá, co nakupujete, na jaké filmy se dívá a co dělá v prohlížeči. Tyto údaje pak odesílá na server provozovatele k analýze. Z těchto důvodů se doporučuje každému, kdo nemá v úmyslu funkce osobní asistentky využívat, aby ji ve svém zařízení vypnul. Nicméně i po vypnutí Cortany zůstávají data, která nashromáždila, uložena na serverech a vyhledávač Bing se k nim vrací, když vyhledává požadavky uživatele.[4][5]

Konkurence[editovat | editovat zdroj]

Cortana se snaží předstihnout Siri od společnosti Apple (v operačním systému iOS) a Google Now od společnosti Google (ve webovém prohlížeči Google Chrome, nebo v operačním systému Android). Mezi konkurenty patří také BlackBerry Assistant od společnosti BlackBerry (v operačním systému BlackBerry 10). V některých srovnáních mezi Cortanou, Siri a Google Now, vede s velkým odstupem Google Now, za ním ve velké vzdálenosti jsou Siri a Cortana[6][7]. V jiném, mezi Siri, Google Now a BlackBerry Assistant naopak vítězí Siri, druhé je s těsným odstupem BlackBerry Assistant a na jasném posledním místě je Google Now[8]. Nelze tedy říci, který hlasový asistent je nejlepší. Je navíc nutné podotknout to, že Siri a Google Now jsou na trhu již dlouhá léta, zatímco Cortana a BlackBerry Assistant mají teprve nálepku BETA.

Cortana a jiné operační systémy[editovat | editovat zdroj]

Po představení Windows 10 a tedy snaze sjednotit všechny platformy v jednu s jedním prostředím vhodným pro všechna zařízení, chce Microsoft také plnohodnotně využít Cortanu. Má být integrována právě do desktopu ve Windows 10 a rovněž s ní bude počítáno i v podnikové sféře[9].

Příklady pro mobilní telefon[editovat | editovat zdroj]

 • Phone – Telefon

Call Mom – Zavolej mámě

Make a call to George at home – Zavolej Georgovi na jeho číslo domů

 • Messaging – SMS

Text Louisa – Napiš SMS Louise

Text George on my way – Napiš SMS Georgovi, že jsem na cestě

 • Calendar – Kalendář

What am I doing this weekend – Co dělám tento víkend

Add surfing at the beach to my calendar for Saturday – Přidej serfování na pláži do mého kalendáře v sobotu

 • Reminder – Připomínky

When James calls, remind me to say congratulations – Až bude volat James, připomeň mi, abych mu pogratuloval

Remind me to water the plants when I get home – Připomeň mi, že mám zalít květiny, až budu doma

 • Note – Poznámky

Note: left my car on level 4 – Poznámka: nechal jsem auto ve čtvrtém podlaží

 • Music – Hudba

Play my music – Přehraj moji hudbu

Play Destiny – Přehraj písničku s názvem Destiny

 • Places – Místa

How far to the Grand Canyon? – Jak daleko je to do Grand Canyonu?

Find cheap pizza restaurants near me – Najdi v mé blízkosti levné restaurace s pizzou

 • Search – obecné hledání na internetu (Bingu)

What's the forecast for tomorrow? – Jaká je předpověď počasí na zítřek?

How many floors are in the Empire State Building? – Kolik je pater v Empire State Building?

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. DOČEKAL, Daniel. Jak do Androidu dostat Cortanu od Microsoftu? A co to umožní? [online]. 365tipu.wordpress.com, 1. 11. 2016 [cit. 2017-01-15]. Dostupné online. 
 2. http://www.wpcentral.com/what-do-you-think-chinas-xiao-na
 3. http://www.zive.cz/bleskovky/cortana-miri-do-francie-a-dalsich-zemi-exoticke-jazyky-maji-smulu/sc-4-a-176401/default.aspx
 4. DOČEKAL, Daniel. Jak je to s Windows 10 a zásadním útokem na naše soukromí [online]. Lupa.cz, 4. 8. 2015 [cit. 2017-01-15]. Kapitola Cortana přítel nebo nepřítel?. Dostupné online. 
 5. DOČEKAL, Daniel. Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná? [online]. 365tipu.wordpress.com, 4. 8. 2015 [cit. 2017-01-15]. 
 6. http://www.androidmarket.cz/ruzne/srovnani-google-now-vs-siri-vs-cortana/
 7. http://dnesaktualne.cz/android/srovnani-hlasovych-asistentu-google-now-vs-siri-vs-cortana/
 8. Voice Command Battle: BlackBerry Assistant vs Siri vs Google Now [online]. Dostupné online. 
 9. http://www.zive.cz/bleskovky/cortana-miri-do-byznysu-bude-podporovat-microsoft-dynamics-crm-2015/sc-4-a-176036/default.aspx