Zune

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zune
Logo
VývojářMicrosoft
Operační systémWindows Embedded CE 6.0
Webwww.xbox.com/en-US/Live/Partners/Zune
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zune byl kapesní multimediální přehrávač společnosti Microsoft. První generace byla představena 14. listopadu 2006 jako odpověď na konkurenční iPod od společnosti Apple. Oproti němu se odlišovala hlavně větším displejem a integrovanou Wi-Fi, která slouží k výměně písní mezi jednotlivými uživateli, k bezdrátové synchronizaci s počítačem a od 16. září 2008 také k nákupu hudby v online obchodě s multimediálním obsahem Zune Marketplace a k hraní her ve více hráčích. Dne 3. října 2011 Microsoft oznámil ukončení Zune a doporučil uživatelům přechod na Windows Phone.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První generace vyšla v roce 2006. Jednalo se o model Zune 30 o kapacitě 30 GB, obsahující FM rádio a displej o velikosti 3 palce. Stejně jako generace následující, obsahovala sociální funkce, jako možnost bezdrátově sdílet skladby s dalším uživatelem Zune. Ten si poté mohl danou skladbu přehrát maximálně třikrát během následujících tří dní.

Druhá generace vyšla v roce 2007 a obsazovala více řad - flashovou 4, 8 a 16 GB a harddiskovou 80 a 120 GB. Oproti předchozí generaci došlo ke zmenšení a také zvýšení životnosti baterie (1. generace až 14 hodin hudby, 4 hodiny videa, 2. generace flash až 24 hodin hudby, 4 hodiny videa, 2. generace HDD až 30 hodin hudby, 4 hodiny videa - oficiální výdrž dle Microsoftu). Přibyl i nový ovládací prvek zvaný Zune pad. Jedná se o kombinaci klasického čtyřsměrného kříže s potvrzovacím tlačítkem uprostřed a dotykové plošky, která zaznamenává pohyb prstů. Při scrolování seznamem hudby tedy můžete „pohlazením“ směrem dolů vykonat stejný pohyb, jako když zmáčknete spodní okraj tlačítka.

Třetí generace vyšla v roce 2009. Jednalo se o zařízení Zune HD. Ovládal se skrz displej a využíval gesta, jako je swipe a pitch to zoom. Zařízení bylo dodáváno s 16GB, 32GB nebo 64GB flash pamětí. Obrazovka byla OLED s velikosti 3,3 palce a rozlišením 480 x 272 px.

Software[editovat | editovat zdroj]

Zune patří mezi přehrávače výrobcem vázané na originální software, v tomto případě „Zune software“. Ten je propojený se službou Zune Marketplace, kde mohou uživatelé v příslušných trzích (USA) stahovat písně a alba a to za jednotlivé sazby, body Microsoft points (stejné jako v případě Xbox Live bodů), nebo v rámci paušálu Zune pass. Dále Zune Marketplace nabízí i podcasty, videa a televizní show. Zune software dále slouží jako knihovna médií (hudba, video, podcasty), lze zde vytvářet playlisty (automatické i manuální) a komunikovat s ostatními uživateli Zune v rámci „Zune social“.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]