iPod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
iPod
IPod logotype.svg
shuffle 4G, nano 7G, classic 6G, touch 4G
shuffle 4G, nano 7G, classic 6G, touch 4G
Základní informace
VývojářApple
VýrobciSteve Jobs
TypMP3 přehrávač
Specifikace
Úložiště2 GB / 16 GB / 32 GB / 64 GB / 160 GB
Některá data mohou pocházet z datové položky.

iPod je multimediální přehrávač firmy Apple. Tento název se užívá pro celou rodinu přenosných MP3 přehrávačů od Apple. Zkráceně se tak také velmi často označuje nejvyspělejší klasický přehrávač, iPod Classic (iPod 6G). iPody mají jednoduché uživatelské rozhraní, které se ovládá pomocí dotykového kolečka (tzv. click wheel). Výjimkou je model iPod Touch a poslední dvě generace iPod Nano, které se ovládají pomocí dotykového displeje.

Rodina iPod[editovat | editovat zdroj]

První verze iPodu byla na trh uvedena 23. října 2001 s pevným diskem o kapacitě 5 GB. Od té doby se přehrávače z rodiny iPod staly nejlépe prodávanými MP3 přehrávači s tržním podílem 63 % (v USA) [1]. V období říjen 2001duben 2007 se prodalo celkem 100 milionů přehrávačů iPod.[zdroj?]

V roce 2008 tvoří paletu produktů iPod Classic s pevným diskem, iPod Touch s dotykovým displejem, iPod nano schopný přehrávat i videa a iPod shuffle, který nemá displej. Někdejší modely iPod Mini a iPod Photo byly znovu integrovány do řady iPod Classic. Model iPod Classic ukládá média na interní pevný disk, zatímco všechny ostatní modely mají flash paměť kvůli menším rozměrům. Stejně jako mnoho dalších přehrávačů mohou být i iPody (kromě iPod Touch) užity jako externí paměťová média.

Fascinujícím efektem velké popularity iPodů je tzv. „ekosystém iPod“ – v současné době se výrobou doplňků pro iPod zabývají stovky společností a nabízejí nepřeberné množství příslušenství, jak veskrze praktického, tak mírně až zcela nesmyslného (například držák toaletního papíru s dokovací stanicí pro iPod).

iTunes[editovat | editovat zdroj]

Obsah iPodu nelze kopírovat klasickým systémem složek a mp3 souborů, místo toho je jeho obsah spravován programem iTunes, který hudbu řadí pouze na základě ID3 tagů.

V roce 2003 byl navíc spuštěn iTunes Music Store, dnes iTunes Store, který je v současné době nejúspěšnější systém pro on-line prodej hudby. Skrze něj bylo již prodáno více než 2 miliardy písniček. Obchod je dostupný v USA, většině zemí EU a řadě dalších (celkem 21 v září 2006). Prodej hudby byl také rozšířen o video - seriály, videoklipy, krátké filmy apod. V září 2006 přibyly hry a celovečerní filmy. ITunes v ČR je spuštěno od roku 2011. Jednotlivé písničky stojí nejvíce 0,99 USD, na celá alba jsou slevy.

Podcasting[editovat | editovat zdroj]

iPod obohatil internet o tzv. podcasting - zkombinování klasického rádia, MP3 a RSS, kdy se v pravidelných intervalech stahují MP3 soubory, které si člověk může nahrát na iPod a v libovolném pořadí přehrávat.

Současná nabídka[editovat | editovat zdroj]

iPod (5G), iPod nano (2G) a iPod shuffle (2G)

Současná nabídka rodiny iPod (k prosinci 2013) zahrnuje:

  • iPod Shuffle - Malý, bez displaye, s klipsnou. Schovat kamkoli.
  • iPod Nano - Malý dotykový displej. Kompromis mezi Shuffle a Touch.
  • iPod Touch - Přehrávač s velkým dotykovým displayem. Má stejný systém, jako iPhone
  • iPod Classic - Jediný současný iPod s typickým ovládacím kolečkem a navíc s kapacitou 160 GB

Časová osa modelů iPod

iPod TouchiPod TouchiPod TouchiPod TouchiPod TouchiPod TouchiPod TouchiPod Classic#6. generaceiPod Classic#5. generaceiPod Classic#iPod s barevným displejemiPod Classic#iPod PhotoiPod Classic#4. generaceiPod Classic#3. generaceiPod Classic#2. generaceiPod Classic#1. generaceiPod Nano#Sedmá generaceiPod Nano#Šestá generaceiPod Nano#Pátá generaceiPod Nano#Čtvrtá generaceiPod Nano#Třetí generaceiPod Nano#Druhá generaceiPod Nano#První generaceiPod MiniiPod MiniiPod ShuffleiPod ShuffleiPod ShuffleiPod Shuffle
Zdroj: Apple press kit, archiv novinek[1], šablona tabulky z anglické wikipedie

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Apple Newsroom (Archive) [online]. Apple [cit. 2020-04-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]