iCloud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

iCloud je služba typu cloud od společnosti Apple představená v červnu 2011 a integrovaná do všech zařízení společnosti.

iCloud
Vývojář Apple
Operační systém OS X 10.7 a novější, iOS 5 a novější, Microsoft Windows 7 a novější, web
Vyvíjeno v JavaScript (framework Sproutcore)
Typ softwaru Cloud
Licence Freeware
Lokalizace Čeština a další
Web www.icloud.com

Myšlenka iCloudu je, že uživatelský obsah je na serveru u společnosti Apple a uživatel může tato data synchronizovat a měnit. iCloud podporují základní aplikace od společnosti Apple jako Kontakty, Kalendář, Mail, iTunes. Vedle toho nabízí i vývojářské nástroje, které mohou vývojáři použít, aby začlenili iCloud do svých aplikací. Oproti jiným službám typu cloud má iCloud tu výhodu, že je integrován na úrovní operačního systému jako takového a tudíž, aby uživatel mohl využívat iCloud, nemusí se nikde registrovat (stačí mu Apple ID).

Historie[editovat | editovat zdroj]

iCloud je poslední z rodiny cloudů od Applu. Předcházely mu služby iTools (2000), .Mac (2002) a MobileMe (2008). iCloud je první zdarma dostupný cloud od Applu, všichni jeho předchůdci byli placení.

iCloud byl představen 6. června 2011 samotným Stevem Jobsem na konferenci WWDC. S představením iCloudu také přišel konec MobileMe, který nastal 30. června 2012. Jako první iCloud nabídly systémy Mac OS X 10.7 Lion (v dalších verzích již jen OS X) a iOS 5, a to zcela zdarma. Jeho podpora se poté rozšířila i na web a Windows.

Týden po spuštění zaznamenal iCloud 20 milionů uživatelů. Ne všichni uživatelé ale byli z nuceného přechodu nadšeni a někteří z nich na Apple v květnu 2012 podali žalobu.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

iCloud nabízí celou řadu funkcí dostupných napříč platformami.

Back to my Mac[editovat | editovat zdroj]

Umožňuje navázat vzdálené spojení s počítačem Mac prostřednictvím přidruženého Apple ID. Dříve bylo součást MobileMe.

iOS zálohy[editovat | editovat zdroj]

Od zahájení podpory iCloudu v iOS je možné každé zařízení běžící na verzi iOS 5 a novější zálohovat do iCloudu. Zařízení se může zálohovat samo když se nabíjí nebo z vynucení uživatelem. Zálohy lze také provádět prostřednictvím iTunes na PC nebo Macu. Obsahem záloh jsou fotografie a videa, nastavení, data aplikací, zprávy, vyzváněcí tóny a hlasové zprávy. Data je možné obnovit prostřednictvím iTunes.

E-maily, kontakty a kalendář[editovat | editovat zdroj]

Každý vlastník iCloud účtu získá e-mailovou adresu @icloud.com a její alias @me.com, synchronizovaný kalendář a synchronizované kontakty. K e-mailu je možné přistupovat pomocí standardních šifrovaných protokolů IMAP, POP3 a SMTP. Kontakty a kalendář žádné API nenabízí a jsou přístupné pouze ze zařízení kompatibilních s iCloudem a webu.

Najít přátele[editovat | editovat zdroj]

Najít přátele je služba pro zobrazení polohy jiných uživatelů iCloudu. Od iOS 6 dokáže upozornit, pokud se určitý uživatel dostane do určené lokace (například když dítě přijde domu ze školy, rodič se o tom okamžitě dozví). Sdílet svou polohu mohou uživatelé dobrovolně a každého, kdo má mít k jeho poloze přístup musí potvrdit samotný uživatel.

Najít iPhone/Najít Mac[editovat | editovat zdroj]

Najít iPhone a Najít Mac (dále jen Najít iPhone) jsou služby určené k určení polohy ztraceného či ukradeného zařízení. Podmínkou je, aby zařízení bylo připojené k internetu. Kromě zobrazení polohy je schopné také zjistit stav baterie zařízení, skrze službu je také možné zařízení zablokovat či rozeznět velice výrazný tón. To se hodí především při hledání telefonu v domě. Zařízení je možné také nevratně smazat.

Klíčenka[editovat | editovat zdroj]

Klíčenka byla představena v roce 2013 na WWDC a slouží k uchovávání hesel, která jsou přístupná pouze ve webovém prohlížeči Safari. Její obsah se synchronizuje s iCloud účtem a hesla jsou tak dostupná napříč zařízeními. Kompatibilní je s iOS 7, OS X 10.9 a novějšími verzemi systémů. Kromě ukládání hesel dokáže také generovat náhodná hesla.

iTunes Match[editovat | editovat zdroj]

iTunes Match je služba propojená se softwarem iTunes (OS X) a Hudba (iOS) a umožňuje synchronizovat hudební knihovnu pomocí iCloud účtu. Při spuštěním byla unikátní svým omezením, nezáleží totiž na datové velikosti knihovny, nýbrž na počtu písní. V současné době je maximální počet stanoven na 25 tisíc, do konce roku 2015 se chystá rozšíření na 100 tisíc jako nabízí například konkurenční Google Play Music. Za iTunes Match je nutné platit roční poplatek a není součástí základní verze iCloudu.

iWork pro iCloud[editovat | editovat zdroj]

iWork pro iCloud je varianta kancelářského balíku iWork určená pro web a je dostupná z jakéhokoli zařízení s webovým prohlížečem. Pomocí služby iCloud Drive je možné dokumenty synchronizovat s Macy a iOS zařízeními. Od svého spuštění procházela velmi dlouhým beta testováním. To skončilo až po necelých dvou letech 24. října 2015. V době ukončení beta verze je možné nejen prohlížet své dokumenty z jiných zařízení, ale i tvořit nové či je upravovat tzv. kolaboračně (ve více lidech). K dispozici je také export do formátů kompatibilních s konkurenčním balíkem Microsoft Office nebo prezentovat na webu díky využití systémového celoobrazovkového režimu. Ten se například v OS X jeví jako samostatná plocha a je tak možné zároveň prezentovat a na jiném monitoru vykonávat jinou činnost.

Knihovna fotografií na iCloudu[editovat | editovat zdroj]

Knihovna fotografií na iCloudu je náhradou tzv. Photo Streamu. Na rozdíl od Photo Streamu umožňuje ukládat na iCloud celou knihovnu fotografií, nemusí se jednat pouze o fotografie vyfocené telefonem. Je dostupná jak ve webovém rozhraní, tak v aplikaci Fotky (OS X, iOS).

iCloud Drive[editovat | editovat zdroj]

iCloud Drive je náhradou Dokumentů na iCloudu. Na rozdíl od jeho předchůdce je možné do něj ukládat libovolné soubory. Dokumenty na iCloudu umožňovaly ukládat pouze obsah aplikací registrovaných vývojářů. S obsahem navíc uživatel nemohl nijak manipulovat. iCloud Drive byl představen spolu se systémy OS X 10.10 Yosemite a iOS 8. Po aktivaci iCloud Drive již není možné využívat Dokumenty na iCloudu a zařízení s nekompatibilním systémem tak přijdou o možnost synchronizovat data pomocí iCloudu.