iTunes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
iTunes
Logo
VývojářApple Inc.
Aktuální verze12.10.7 (21. května 2020)
Operační systémmacOS 10.8.5 a novější
Windows 7 a novější
PlatformaMicrosoft Windows
Vyvíjeno vC++
Typ softwaruMultimediální přehrávač
LicenceProprietární software
Webwww.apple.com/itunes/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

iTunes je aplikace určená pro organizaci a přehrávání multimediálních souborů. Program je také rozhraním pro správu mobilních zařízení iPhone, iPad a iPod společnosti Apple. Dále je možné se prostřednictvím iTunes připojit v některých státech k iTunes Store, internetovému obchodu s hudbou, filmy, televizními pořady, hrami, podcasty a dalším obsahem. V současnosti je funkce iTunes Store podporována již i v České republice [1]. iTunes je také používán ke stahování aplikací skrze App Store pro iOS (iPhone, iPod a iPad).

iTunes byl představen společností Apple 9. ledna 2001 na konferenci Macworld Expo v San Franciscu.[2] Verze iTunes 9, byla ohlášena v září 2009.

29. listopadu 2012 byla vydána nová, velmi přepracovaná verze 11. Mezi hlavní změny je zjednodušení uživatelského rozhraní, "Up Next" funkce pro správu následujících písní (nahrazuje iTunes DJ) a "Expanded View" pro zobrazování podrobností o hudebních albech a dalších položkách v iTunes. [3]

21. července 2014 byla představena nová, významně přepracovaná verze 12. Přišla společně s vydáním OS X Yosemite.

Nejnovější verze aplikace iTunes je volně dostupná na webu Apple.com pro operační systémy macOS 10.8.5 a vyšší, a na Windows 7 a vyšší.

Verze iTunes 12.2.0.145 byla vydána 30. června 2015 s podporou nové služby Apple Music, dostupná pro operační systémy OS X 10.8.5 a novější a pro Windows 7 a novější.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

iTunes je aplikace umožňující uživateli organizaci a přehrávání audio- a videosouborů na osobním počítači. Oficiálně je nástroj iTunes potřebný pro správu obsahu přenosných multimediálních zařízení Apple iPhone, iPad a iPod. Uživatelé mohou třídit hudbu do seznamů k přehrání (playlists), upravovat informace o nahrávkách, importovat Audio CD, kopírovat soubory do kapesních přehrávačů, kupovat hudbu a video prostřednictvím vestavěného hudebního e-shopu iTunes Store, stahovat podcasty, zálohovat hudbu na kompaktní disky, překódovat soubory do formátů AAC, AIFF, Apple Lossless, MP3 a WAV a poslouchat internetová rádia.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]