Siri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Siri

Ikona Siri
Vývojář Apple Inc.
Operační systém iOS, watchOS, tvOS, macOS
Platforma iPhone, iPad, iPod Touch, Apple Watch, Apple TV, Mac
Vyvíjeno v Objective-C, Swift
Typ softwaru Inteligentní osobní asistent
Lokalizace Arabština, Kantonština, Dánština, Holandština, Angličtina, Finština, Francouzština, Němčina, Hebrejština, Italština, Japonština, Korejština, Malajština, Mandarínština, Norština, Portugalština, Ruština, Španělština, Švédština, Thajština, Turečtina
Web www.apple.com/ios/siri/

Siri je inteligentní osobní asistent, součástí operačních systémů iOS, watchOS, macOS a tvOS společnosti Apple Inc. Asistent používá hlasové dotazy a uživatelské rozhraní pro zodpovězení na otázky. Tento software se přizpůsobuje uživatelským jazykům, vyhledáváním a preferencím.

Siri je odrazem od projektu původně vyvinutého Mezinárodním umělým zpravodajským střediskem SRI. Rozpoznávání řeči zajišťuje společnost Nuance Communications a Siri využívá pokročilé technologické technologie pro učení. Hlasový asistent byl propuštěn jako aplikace pro systém iOS v únoru 2010 a společnost Apple ji o dva měsíce později získala. Siri byla poté v říjnu 2011 začleněna do iPhone 4S. Siri se stala nedílnou součástí produktů společnosti Apple, která se v průběhu let přizpůsobila ostatním hardwarovým zařízením, včetně novějšímu iPhonu, stejně jako iPadu, iPodu Touch, Macu a Apple TV.

Siri podporuje širokou škálu uživatelských příkazů, včetně provádění telefonních akcí, kontrolu základních informací, plánování událostí a připomenutí, ovládání nastavení zařízení, vyhledávání na internetu, navigaci, hledání informací o zábavě a schopnost pracovat s aplikacemi integrovanými v iOS. S vydáním systému iOS 10 v roce 2016 společnost Apple otevřela omezený přístup třetích stran ke službě Siri včetně aplikací třetích stran pro zasílání zpráv, plateb, sdílení jízd a aplikací pro internetové volání. S nadcházejícím vydáním systému iOS 11 společnost Apple aktualizuje hlasy Siri a dále bude podporovat jazykový překlad a další akce třetích stran.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Siri je odrazem od mezinárodního uměleckého zpravodajského centra SRI a je projektu CALO financovaného z DARPA. Zakladatelé byli Dag Kittlaus, Harry Saddler, Adam Cheyer a Tom Gruber ze SRI.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Technologii rozpoznávání řeči Siri poskytuje společnost pro řečovou technologii Nuance Communications.To nebylo oficiálně uznáváno společností Apple ani Nuance již léta, dokud CEO společnosti Nuance Paul Ricci nepotvrdil informace na konferenci o technologii v roce 2011. Systém rozpoznávání řeči využívá sofistikované techniky učení, včetně konvolučních neuronových sítí a dlouhé krátkodobé paměti.

První myšlenka společnosti Apple o digitálním osobním asistentům byla původně koncepčním videem v roce 1987 nazvaným "Navigátor znalostí".

Hudební herci[editovat | editovat zdroj]

Původní americký hlas Siri poskytnula Susan Bennett v červenci 2005, britský mužský hlas poskytl Jon Briggs, bývalý technologický novinář a australský hlas poskytla Karen Jacobsen, hlasatelka známá v Austrálii za její práci jako "dívka GPS".

Integrace iOS[editovat | editovat zdroj]

Siri byl původně vydán jako samostatná aplikace pro operační systém iOS v únoru 2010 a v té době vývojáři také hodlali uvolnit Siri pro zařízení Android a BlackBerry. O dva měsíce později Apple získal Siri. Dne 4. října 2011 představila společnost Apple iPhone 4S s implementací beta verze Siri. Po oznámení společnost Apple odstranila stávající samostatnou aplikaci Siri z App Storu. V průběhu let společnost Apple rozšířila řadu oficiálně podporovaných produktů, včetně novějších modelů iPhone, stejně jako podporu iPadu v červnu 2012, podpora iPod Touch v září 2012, Apple TV podpora a samostatný Siri Remote v září 2015, podpora Macu v září 2016 a podpora HomePodu v červnu 2017.

Funkce a možnosti[editovat | editovat zdroj]

Siri nabízí širokou škálu hlasových příkazů (příkazy v češtině nejsou podporovány) například:

  • Telefonní akce: "Call Sarah", "Read my new messages", "Set the timer for 10 minutes", a "Send email to mom"
  • Zkontrolovat základní informace: "What's the weather like today?", "How many dollars are in a Euro?"
  • Naplánovat události a připomenutí: "Schedule a meeting" a "Remind me to"
  • Správa nastavení zařízení: "Take a picture", "Turn on Wi-Fi", a "Increase the brightness"
  • Vyhledávání na internetu: "Define...", "Find pictures of...", a "Search Twitter for..."
  • Navigace: "Take me home", "What's traffic like on the way home?", a "Find driving directions to..."
  • Zábava: "What basketball games are on today?", "What are some movies playing near me?", a "What's the synopsis of...?"
  • Zapojení do aplikací v iOS: "Pause Apple Music" a "Like this song"

Siri také nabízí řadu předprogramovaných odpovědí na zábavné otázky. Takové otázky obsahují: "Jaký je smysl života?", Na který Siri může odpovědět: "Všechny důkazy doposud naznačují, že je to čokoláda"; "Proč jsem tady?", na které může odpovědět "Nevím".

Zpočátku byl hlas omezen pouze na ženu, Apple oznámil v červnu 2013, že Siri bude obsahovat rodovou možnost, přidáním hlasu mužského hlasu.

V září 2014 Apple přidal možnost, aby uživatelé mohli mluvit "Hey Siri", aby umožnili asistenci bez požadavku na fyzickou manipulaci se zařízením.

V září 2015 byla funkce "Hey Siri" aktualizována tak, aby zahrnovala individuální rozpoznávání hlasu, předpokládanou snahu zabránit aktivaci jiných uživatelů než vlastníka.

S oznámením iOS 10 v červnu 2016 společnost Apple otevřela omezený přístup vývojářům třetích stran k Siri prostřednictvím specializovaného aplikačního programovacího rozhraní (API). Rozhraní API omezuje používání aplikace Siri na komunikaci s aplikacemi třetích stran pro zasílání zpráv, platebními aplikacemi, aplikacemi pro sdílení jízd a aplikacemi pro internetové volání.

V červnu 2017 pro společnost iOS 11 společnost Apple oznámila, že společnost Siri bude podporovat jasnější lidské hlasy, a bude schopna zvládnout odpovědět na složitější otázky, dále bude podporovat jazykový překlad a otevře se více akcí třetích stran, včetně správy úkolů. Navíc uživatelé budou schopni psát na Siri a nová technika učení na zařízení zlepší návrhy Siri.

Siri v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Siri se proslavila v seriálu Teorie velkého třesku, kdy si Raj koupil iPhone 4S a zkoušel si se Siri povídat. V tomto seriálu se také Siri ukázala jako osoba.[1]

Konkurence[editovat | editovat zdroj]

Siri byla představena v říjnu 2011, a v květnu 2012 představil Samsung svůj Samsung Galaxy S3, který má funkci S Voice. Avšak S voice není úplně jako Siri, např. nedokáže reagovat úplně dobře na nějaké otázky. V dubnu roku 2014 na konferenci BUILD 2014 v San Franciscu představil Microsoft svoji hlasovou asistentku - Cortanu. Google má svojí virtuální asistentku Google Assistant, Amazon zas asistentku Alexu a Facebook asistentku jménem M.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Siri na anglické Wikipedii.

  1. http://iphonemania.mobilmania.cz/Apple+Siri+hvezdou+popularniho+serialu+The+Big+Bang+Theory

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]