Siri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mikrofon u Siri na spuštění rozpoznání řeči. (iOS 7)

Siri je inteligentní osobní asistent a navigátor, který je součástí Apple iOS od verze 5. Aplikace používá přirozený mluvený jazyk. Název Siri je odvozen od zkratky pro rozpoznávání řeči. Siri měla být původně dostupná nejen pro iOS, ale také Android a BlackBerry OS, ovšem společnost Apple vše zamítla ve svůj prospěch.

Vznik Siri[editovat | editovat zdroj]

Vznik Siri se datuje do roku 2007, kdy byl vymyšlen třemi vývojáři v rámci projektu CALO financovaného z organizace DARPA. Ti vydali v roce 2010 aplikaci Siri na iPhone a představili ji v App Store. Dva týdny na to Apple společnost a aplikaci Siri koupil.

Do oběhu se znovu dostala až v roce 2011 při představení iPhonu 4S jako exkluzivní funkce nového telefonu.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

Aplikace je dostupná jen v angličtině, němčině, japonštině, francouzštině, italštině, španělštině. Dalším problémem je také neustálá potřeba připojení k bezdrátové síti Wi-Fi nebo síti 3G.

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

S příchodem iOS 5 uměla Siri anglicky (americká a anglická angličtina), německy a francouzsky. 11. 6 Apple na WWDC 2012 představil iOS 6, kde se portfolio jazyků zvyšuje na rovných 15. V iOS 9 dokonce nalezneme celkem 27 jazyků.

Vylepšení Siri v iOS 6[editovat | editovat zdroj]

Siri nově umí spustit aplikaci (např. Launch Safari), umí vyhledat sportovní výsledky, statistiky a také zvládá Turn-by-turn navigaci. Dále je novinka integrace Facebooku. Pomocí Siri uživatel může změnit status, nebo komentovat příspěvky. Siri byla také dosud funkční pouze na iPhonu 4S, ovšem s příchodem iOS 6 se rozšiřuje i na iPad 3rd generation.

Vylepšení Siri v iOS 7[editovat | editovat zdroj]

S příchodem nového iOS 7 Siri dostala nejen nový vzhled, ale i hlas a možnost vybrat mužský nebo ženský hlas. Nechybí ani vylepšené rozpoznávání hlasu a promyšlenější odpovědi. Na iPadech je dokonce na celou obrazovku.

Siri v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Siri se proslavila v seriálu Teorie velkého třesku, kdy si Raj koupil iPhone 4S a zkoušel si se Siri povídat. V tomto seriálu se také Siri ukázala jako osoba.[1]

Konkurence[editovat | editovat zdroj]

Siri byla představena v říjnu 2011, a v květnu 2012 představil Samsung svůj Samsung Galaxy S3, který má funkci S Voice. Avšak S voice není úplně jako Siri, např. nedokáže reagovat úplně dobře na nějaké otázky[zdroj?]. V dubnu roku 2014 na konferenci BUILD 2014 v San Franciscu představil Microsoft svoji hlasovou asistentku - Cortanu. Ve srovnání si všichni tři poradí s běžnými pokyny (volání, upomínka do kalendáře, předpověď počasí...) avšak podle dnešních srovnání si nejlépe vede Cortana[2][3] (na srovnání se podílí Cortana, Siri a Google Now), i přesto, že má teprve nálepku BETA.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]
  2. http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2457910,00.asp
  3. http://www.youtube.com/watch?v=-HJodK56EsU

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]