Korejština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Korejština (한국말 / 조선말)
mapa rozšíření jazyka
mapa rozšíření jazyka
Rozšíření: Korea

Počet mluvčích:

78 milionů

Klasifikace:

Písmo: Hangul
Postavení
Regulátor: Národní institut korejského jazyka (국립 국어원)
Úřední jazyk: Jižní Korea, Severní Korea
Kódy
ISO 639-1: ko
---
kor (B) kor (T)
SIL: KKN
Wikipedie
ko.wikipedia.org

Korejština (한국말 / 조선말; Hangukmal / Čosŏnmal), je jazyk, kterým mluví kolem 78 milionů lidí v Jižní a Severní Koreji, ale i komunity korejských emigrantů po celém světě (hlavně v Číně, Rusku, Spojených státech, Austrálii, Kanadě, Japonsku, Brazílii a na Filipínách). Korejština je aglutinační jazyk s mnoha stupni vyjádření zdvořilosti.

Názvy korejštiny[editovat | editovat zdroj]

V Jižní Koreji a v Severní Koreji se pro korejštinu používají různé názvy založené na různém pojmenování samotné Koreje v obou státech.

V Severní Koreji se jazyk nejčastěji nazývá Čosŏnmal (조선말) nebo formálněji Čosŏnŏ (조선어).

V Jižní Koreji se jazyk nejčastěji nazývá Hangukmal (한국말), formálněji Hangugŏ (한국어) nebo Gugŏ (국어, „národní či domácí jazyk“). Lidově se také používá označení Urimal („náš jazyk“; 우리말 – jedno slovo v Jižní Koreji, 우리 말 – dvě slova s mezerou v Severní Koreji).

Jíkjí – nejstarší korejská písemná památka, odhadované datum sepsání je 1377.

Písmo[editovat | editovat zdroj]

K zápisu korejštiny se původně používaly čínské znaky (hanča). Dnes se používá převážně korejská abeceda hangul a čínské znaky se někdy mohou používat jen k zápisu sinokorejských slov. V Jižní Koreji se děti učí asi 1 800 čínských znaků; v Severní Koreji bylo používání handži zrušeno už před desítkami let.

Slovní zásoba[editovat | editovat zdroj]

Jádro slovní zásoby korejštiny je tvořeno původními korejskými slovy, ale kolem 50 % slovní zásoby (hlavně odborná terminologie) je tvořena sinokorejskými výrazy. V menší míře do korejštiny pronikly výrazy z mongolštiny, sanskrtu a západních jazyků jako je němčina a poslední dobou hlavně angličtina.

Mezi korejštinou používanou v Jižní Koreji a v Severní Koreji existují určité rozdíly ve výslovnosti, hláskování, gramatice a slovní zásobě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GLOMB, VLADIMÍR; PUCEK, VLADIMÍR: Klasická korejština. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, 2013. ISBN 978-80-7308-461-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]