Mongolština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mongolština (Монгол хэл, Mongol chel, ᠮᠣᠩᠭᠣᠯ ᠬᠡᠯᠡ)
Mapa rozšíření Mongolštiny po území Asie
Mapa rozšíření Mongolštiny po území Asie
RozšířeníMongolsko, Čína, Rusko
Počet mluvčíchasi 6 milionů
Klasifikace
Písmocyrilice (Mongolsko)
mongolské písmo (Čína a Mongolsko)
Postavení
Regulátornení
Úřední jazykMongolsko, Čína (Vnitřní Mongolsko)
Kódy
ISO 639-1mn
ISO 639-2mon (B)
mon (T)
ISO 639-3mon
EthnologueKHK
Wikipedie
mn.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mongolština

Mongolština je nejvýznamnějším jazykem ze skupiny mongolských jazyků a hlavním jazykem v Mongolsku. Hovoří jím kolem 6 milionů mluvčích, žijících v Mongolsku a v přilehlých oblastech na území Ruska a Číny (zde zejména ve Vnitřním Mongolsku). Za spisovnou variantu jazyka je v Mongolsku považováno nejrozšířenější chalchské nářečí.

Písmo[editovat | editovat zdroj]

Ukázka písma lámy Phagpy

Mongolština v průběhu svého vývoje používala hned několik písem.

Tradiční mongolské písmo vzniklo na počátku 13. století při formování Čingischánovy Mongolské říše; jako jeho základ posloužilo ujgurské písmo. V dnešní době se tato znaková sada, byť s drobnými obměnami, stále používá ve Vnitřním Mongolsku. Již záhy po vytvoření tradičního mongolského písma docházelo k pokusům vytvořit pro mongolštinu lépe se hodící písmo (Phagpovo kvadrátní písmo z tibetského písma, nebo sojombo z indických písem), případně ho aktualizovat (todo bičig, nebo galik).

V Mongolsku se tradiční písmo používalo až do roku 1931, kdy bylo nahrazeno latinkou, ale už v roce 1941 došlo k další změně, když byla zavedena upravená cyrilice. V 90. letech 20. století došlo v rámci návratu ke kulturním tradicím k pokusům o návrat k tradičnímu písmu – to si sice nezískalo takovou podporu, aby písmo nahradilo cyrilici, ale ve školách jsou obě písma vyučována. Užívání latinky v elektronických textech je mezi Mongoly také běžné.[1]

Mongolská znaková sada na rozdíl od klasické cyrilice (ruské) používá navíc znaky „Ө ө“ a „Ү ү“. Některá písmena klasické cyrilice se vyskytují jen v přejatých slovech.

V březnu 2020 oznámil mongolský parlament plán od roku 2025 používat v oficiálních dokumentech cyrilici i tradiční mongolské písmo.

Mluvnice[editovat | editovat zdroj]

V mongolštině se objevuje vokálová harmonie. Jazyk má sedm pádů – nominativ, akuzativ, genitiv, dativ-lokativ, ablativ, komitativ a instrumentál.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Číslice Mongolsky Česky
1/᠑ нэг/ᠨᠢᠭᠡ jeden
2/᠒ хоёр/ᠬᠣᠶᠠᠷ dva
3/᠓ гурав/ᠭᠤᠷᠪᠠ tři
4/᠔ дөрөв/ᠳᠥᠷᠪᠡ čtyři
5/᠕ тав/ᠲᠠᠪᠤ pět
6/᠖ зургаа/ᠵᠢᠷᠭᠤᠭ᠎ᠠ šest
7/᠗ долоо/ᠳᠣᠯᠤᠭ᠎ᠠ sedm
8/᠘ найм/ᠨᠠᠢᠮᠠ osm
9/᠙ ес/ᠶᠢᠰᠦ devět
10/᠑᠐ арав/ᠠᠷᠪᠠ deset

Užitečné fráze[editovat | editovat zdroj]

Mongolsky Česky
Сайн уу! / Сайн байна уу! Ahoj!
Өглөөний мэнд! Dobré ráno!
Өдрийн мэнд! Dobrý den!
Оройн мэнд! Dobré odpoledne!
Сайхан амраарай! Dobrou noc!
Баяртай! Na shledanou!
Тийм / Үгүй Ano / Ne
Магадгүй Možná
За! OK!
Баярлалаа! Děkuji!
Зүгээр! Prosím!
Уучлаарай Promiňte
Надад харамсалтай байна. To mě mrzí.

Ukázka jazyka[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

mongolština (mongolské písmo):

ᠬᠦᠮᠦᠨ ᠪᠦᠷ ᠲᠥᠷᠥᠵᠦ ᠮᠡᠨᠳᠡᠯᠡᠬᠦ ᠡᠷᠬᠡ ᠴᠢᠯᠥᠭᠡ ᠲᠡᠢ᠂ ᠠᠳᠠᠯᠢᠬᠠᠨ ᠨᠡᠷ᠎ᠡ ᠲᠥᠷᠥ ᠲᠡᠢ᠂ ᠢᠵᠢᠯ ᠡᠷᠬᠡ ᠲᠡᠢ ᠪᠠᠢᠠᠭ᠃ ᠣᠶᠤᠨ ᠤᠬᠠᠭᠠᠨ᠂ ᠨᠠᠨᠳᠢᠨ ᠴᠢᠨᠠᠷ ᠵᠠᠶᠠᠭᠠᠰᠠᠨ ᠬᠦᠮᠦᠨ ᠬᠡᠭᠴᠢ ᠥᠭᠡᠷ᠎ᠡ ᠬᠣᠭᠣᠷᠣᠨᠳᠣ᠎ᠨ ᠠᠬᠠᠨ ᠳᠡᠭᠦᠦ ᠢᠨ ᠦᠵᠢᠯ ᠰᠠᠨᠠᠭᠠ ᠥᠠᠷ ᠬᠠᠷᠢᠴᠠᠬᠥ ᠤᠴᠢᠷ ᠲᠠᠢ᠃

mongolština (cyrilice):

Хүн бүр төрж мэндлэхдээ эрх чөлөөтэй, адилхан нэр төртэй, ижил эрхтэй байдаг. Оюун ухаан нандин чанар заяасан хүн гэгч өөр хоорондоо ахан дүүгийн үзэл санаагаар харьцах учиртай.

transkripce:

Khün bür törzh mendlekhee erkh čölöötei, adilkhan ner törtei, izhil erkhtei baidag. Oyuun ukhaan nandin čanar zayaasan khün gegč öör khoorondoo akhan düügiin üzel sanaagaar khar'tsakh učirtai.

překlad:

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sühbaatar, B. Mongol helnij kirill üsgijg latin üsgeer galiglah tuhaj [online]. InfoCon [cit. 2009-01-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]