iPhone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

iPhone je produkt společnosti Apple, smartphone, neboli chytrý mobilní telefon, který v sobě spojuje funkce mobilního telefonu s kapesním počítačem. Ovládá se pomocí dotykového displeje s virtuální klávesnicí. Při svém uvedení v roce 2007 iPhone přinesl jako jeden z prvních mobilních telefonů vícedotykové ovládání a zároveň díky vysokým prodejům a oblibě popularizoval celou kategorii smartphonů.

iPhone používá operační systém iOS (dříve iPhone OS), který je založený na Mac OS X. Od vydání SDK v roce 2008 pro iPhone vznikly již přes 2 miliony[1] aplikací třetích stran včetně her, které jsou ke stažení v Apple App Store.

Aktuální modely iPhone 7 a iPhone 7 Plus byly představeny 7. září 2016. K dispozici jsou ve stříbrné, zlaté a růžově zlaté barvě, nově i v lesklé a matné černé.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přípravu iPhone oficiálně oznámil předseda představenstva Apple Inc. Steve Jobs na Macworld Conference & Expo 9. ledna 2007. Prodej koncovým uživatelům byl v USA zahájen 29. června 2007. Při nákupu se nevyžadovaly žádné osobní údaje, dodatečně bylo ovšem pomocí počítačového programu iTunes nutné uzavřít smlouvu s výhradním operátorem, kterým je pro Spojené státy firma AT&T Mobility (v době lednového představení telefonu ještě nesla název Cingular – toto logo je možné najít na nejstarších snímcích obrazovky). Tento způsob byl pohodlný, ale umožňoval zakoupení telefonu a jeho následné nelegální odblokování. Proto se nyní musí smlouva uzavírat přímo v obchodě.

V některých evropských zemích (Spojené království, Německo, Francie) se iPhone začal prodávat v průběhu roku 2007. V Asii se s prodejem začalo až v roce 2008. iPhone byl uveden na trh promyšlenou reklamní kampaní. Za její součást by se dalo považovat již představení telefonu, které z přístroje udělalo hit už několik měsíců před zahájením jeho prodeje. Podle zprávy Apple se v prvních 30 hodinách po zahájení prodalo 270 000 iPhonů,[2] u AT&T bylo za stejnou dobu zaregistrováno 146 000 přístrojů.[3]

6. března 2008 byla veřejnosti představena betaverze firmwaru 2.0, která vylepšuje použitelnost v podnikové sféře podporou Microsoft Exchange Serveru a umožňuje oficiálně vytvářet nativní aplikace pomocí SDK.[4]9. června 2008 byla na Celosvětové konferenci vývojářů (WWDC 2008) představena nová verze iPhonu s označením iPhone 3G.[5] Mezi jeho nové vlastnosti patří podpora UMTS sítí, GPS navigace a drobné změny v hardwaru. Zvýšila se výdrž akumulátoru. Na této akci byla rovněž předvedena finální verze SDK a firmwaru 2.0, který je určen jak pro iPhone 3G, tak pro první model telefonu a také mezitím uvedený multimediální přehrávač iPod Touch. Seznam zemí, kde se iPhone prodává, se rozšířil na 70, mezi nimi je i Česko. iPhone v ČR nabízí všichni 3 GSM operátoři O2, Vodafone a T-Mobile,[6] stejně jako v dalších zemích „druhé vlny“ se začal prodávat 22. srpna 2008. Při zahájení prodeje telefonu se před obchody tvořily fronty, ovšem výrazně menší oproti uvedení v USA. Mediální pozornost vyvolal polský operátor Orange, který do front angažoval placené herce.[7]

8. června 2009 byla na další Celosvětové konferenci vývojářů (WWDC 2009) představena inovovaná verze iPhone, nejdříve s označením iPhone 3G S, následně však byla oznámena změna značení na iPhone 3GS.[8] iPhone 3GS se od předchozího modelu liší rychlejším procesorem, dvojnásobnou velikostí paměti, kvalitnějším grafickým procesorem s podporou OpenGL 2.0, kvalitnějším fotografickým čipem s možností natáčení videa a přítomností magnetometru (digitálního kompasu).Byla také změněna úprava povrchu displeje, aby lépe odolávala mastnotě a dala se lépe čistit.[9]

Za první víkend se prodalo milion kusů iPhone 3GS, čímž byl překonán rekord z předchozího roku.

Modely[editovat | editovat zdroj]

iPhone 2G

iPhone[editovat | editovat zdroj]

Hardwarové specifikace byly v roce 2007 velice nadprůměrné, konkrétně se jednalo o procesor Samsung S5L8900 (412 MHz ARM 1176 procesor, grafický koprocesor PowerVR MBX 3D) a operační paměť o velikosti 128 MB (eDRAM). Pro uživatele bylo připravené integrované flashové úložiště o velikosti 4, 8 či 16 GB.

Samotnou výrobu přístroje prováděla, podobně jako u ostatních výrobků společnosti Apple firma Foxconn.

iPhone 2G byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iPhone OS 1.0. Nejvyšší verze, kterou je možné na tento iPhone nahrát, je iPhone OS 3.1.3, z roku 2009.

iPhone 3G[editovat | editovat zdroj]

iPhone 3G

iPhone 3G je v pořadí 2. smartphone od firmy Apple Inc., který byl představen jako nástupce modelu iPhone 2G 9. června 2008 na Celosvětové konferenci vývojářů (WWDC 2008) v Moscone Center v San Franciscu.

Stejně jako předchozí generace, má i iPhone 3G procesor Samsung S5L8900 (412 MHz ARM 1176 procesor, grafický koprocesor PowerVR MBX 3D) a operační paměť o velikosti 128 MB (eDRAM). Pro uživatele bylo připravené integrované flashové úložiště o velikosti 8, či 16 GB. Na rozdíl od původního iPhonu, byl iPhone 3G dostupný ve dvou barevných provedeních (v černém a bílém). Dále nebyl použit na kryt zadní strany přístroje hliník, ale plast.

Samotnou výrobu přístroje prováděla, podobně jako u ostatních výrobků společnosti Apple firma Foxconn.

iPhone 3G byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iPhone OS 2.0. Nejvyšší verze, kterou je možné na tento iPhone nahrát, je iPhone OS 4.2.1, z roku 2010.

iPhone 3GS[editovat | editovat zdroj]

iPhone 3GS vypadá totožně, jako jeho předchůdce iPhone 3G. Veškeré inovace proběhly uvnitř přístroje. V zařízení byl použit procesor Samsung S5PC100 ARMv7 Cortex-A8 833 MHz podtaktovaný na 600 MHz, grafický koprocesor PowerVR MBX Lite 3D a operační paměť byla oproti předchozímu modelu zdvojnásobena na 256 MB (eDRAM). Pro uživatele bylo připravené integrované flashové úložiště o velikosti 8, 16, či nově i 32 GB. Stejně jako jeho předchůdce, byl i iPhone 3GS dostupný jak v černé, tak v bílé barvě. Jako první iPhone dokáže nativně natáčet video (bez nutnosti dohrávat aplikaci třetích stran), avšak pouze v rozlišení VGA s 30 fps.

Samotnou výrobu přístroje prováděla, podobně jako u ostatních výrobků společnosti Apple firma Foxconn.

iPhone 3GS byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iPhone OS 3.0. Nejvyšší verze, kterou je možné na tento iPhone nahrát, je iOS 6.1.6, z roku 2014.

iPhone 4[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem se iPhone 4 výrazně liší od svých předchůdců, oblá záda, typická pro původní iPhone a modely 3G/3GS, byla nahrazena ostře řezaným šasi, které sestává z přední a zadní skleněné strany (k dispozici byla původně černá barva, teprve 28. srpna 2011Steve Jobs představil i bílou verzi), které po obvodu celého přístroje spojuje ocelový pruh.

iPhone 4

Jako procesor byl použit Apple A4 1 GHz ARMv7, podtaktovaný na 789 MHz (ARM Cortex-A8, grafický koprocesor PowerVR SGX 535, technologie 45 nm), RAM byla oproti modelu 3GS zdvojnásobena na 512 MB. Uživatelská paměť byla pevná (bez slotu pro paměťové karty), k dispozici byly velikosti 8, 16 a 32 GB. Kapacita 8 GB byla používána až po zahájení prodeje modelu 4S, přičemž vyšší kapacity již nebyly nabízeny.

iPhone 4S[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem je iPhone 4S prakticky totožný, jako jeho předchůdce iPhone 4, ze kterého plně konstrukčně vychází. Jedinou viditelnou změnou, je jiné rozložení antény (černé pruhy na bocích telefonu).

Jako procesor byl použit Apple A5 1 GHz ARMv7 (ARM 2×Cortex-A9 Dual Core – 2 jádra, grafický koprocesor PowerVR SGX 543MP2, technologie 45 nm), RAM byla použita stejná, jako v případě modelu 4, tedy ve velikosti 512 MB. Uživatelská paměť byla pevná (bez slotu pro paměťové karty), k dispozici byly velikosti 8, 16, 32, a 64 GB. Kapacita 8 GB byla používána až po zahájení prodeje modelu 5, přičemž vyšší kapacity již nebyly nabízeny.

Telefon byl stažen z prodeje po uvedení nového iPhone 6 a iPhone 6 Plus.

iPhone 4S byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iOS 5.0. Zařízení podporuje aktuální verzi iOS 9.3.2. Vydat tento nový iOS 9 se rozhodl Apple také zařízením s čipem A5 (který má mimochodem v sobě také iPad 2), jenž by měl být pro tato zařízení stabilnější, rychlejší a kompatibilnější. Verze iOS 10 již není na tomto iPhonu podporována.

Siri[editovat | editovat zdroj]

Model 4S se stal prvním iPhonem, který byl vybaven hlasovou asistentkou Siri, což je inteligentní osobní asistent a navigátor, který je součástí Apple iOS od verze 5. Aplikace používá přirozený mluvený jazyk. Název Siri je odvozen od zkratky pro rozpoznávání řeči. Momentálně zatím není bohužel podporována čeština, ovšem předpokládá se, že se objeví v jedné z aktualizací iOS; na 4S však již není iOS 10 a vyšší podporován

iPhone 5[editovat | editovat zdroj]

iPhone 5

iPhone 5 je první iPhone, který má větší displej (konkrétně 4"), než 3,5", který měly všechny předchozí generace. Z toho důvodu narostly rozměry přístroje (do výšky), naopak šířka zůstala stejná. Pro srovnání rozměry v mm: model 4/4S: 115,2 × 58,66 × 9,3; model 5: 123,8 × 58,6 × 7,6.

Jako procesor byl použit Apple A6 ARMv7 taktovaný na 1,02 GHz (ARM Cortex-A15 Dual Core – 2 jádra, grafický koprocesor PowerVR SGX543MP4, technologie 32nm), RAM byla oproti modelu 4S zdvojnásobena na velikost 1 GB. Uživatelská paměť byla pevná (bez slotu pro paměťové karty), k dispozici byly velikosti 16, 32, a 64 GB.

Model 5 byl tradičně k dispozici ve dvou barevných provedeních, tedy v černé a bílé barvě.

iPhone 5 byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iOS 6.0. Zařízení podporuje verzi iOS 10.3.

iPhone 5C[editovat | editovat zdroj]

iPhone 5C v modré barvě

Vzhledově se model 5C liší od svých předchůdců, zejména tím, že na jeho výrobu byl použit polykarbonát, místo obvyklého hliníku a skla, a byl nabízen v pěti barevných provedeních, na rozdíl od obvyklých dvou barev (černé a bílé).

Hardwarová konfigurace iPhone 5C vychází z výbavy jeho předchůdce, o rok staršího modelu 5. Jako procesor byl použit Apple A6 ARMv7 taktovaný na 1,02 GHz (ARM Cortex-A15 Dual Core – 2 jádra, grafický koprocesor PowerVR SGX543MP4, technologie 32nm), RAM byla (stejně jako v případě modelů 5 a 5S) 1 GB. Uživatelská paměť byla pevná (bez slotu pro paměťové karty), k dispozici byly velikosti 8, 16, 32, a 64 GB.

iPhone 5C byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iOS 7.0 a podporuje také iOS 10.3.

iPhone 5S[editovat | editovat zdroj]

iPhone 5S ve zlatém provedení

Oproti předchozím generacím se stal model 5S prvním modelem, který kromě klasické černé (resp. šedé) a bílé barvy nabízel ještě ve zlatém provedení. Vzhledově vychází model 5S z modelu 5. Mezi prakticky jediné změny, které jsou na pohled vidět, patří odlišné odstíny barev (např. šedá, tzv. space grey, na místo černé, či dvojitý blesk, místo klasického na zádech přístroje, a dále pak Touch ID, které bylo u modelu 5S použito poprvé v historii).

Jako procesor byl použit Apple A7, spolu s pohybovým koprocesorem Apple M7RAM měla stejnou velikost jako v případě modelů 5 a 5C, 1 GB. Uživatelská paměť byla pevná (ve velikostech 16, 32 a 64 GB), slot pro paměťové karty není k dispozici.

iPhone 5S byl dodáván s předinstalovaným operačním systémem iOS 7.0 a podporuje také iOS 10.3.

iPhone SE[editovat | editovat zdroj]

iPhone SE je smartphone od firmy Apple, který byl představen jako nástupce modelu 5S. Vzhledem je naprosto totožný s iPhone 5S, o čemž svědčí i kompatibilita příslušenství. iPhone SE disponuje úhlopříčkou displeje 4", která nahrazuje starší 4" iPhony. SE je zkratkou pro „Special Edition“. iPhone SE je dostupný ve všech barevných variantách, ve kterých je dostupný i souběžně prodávaný iPhone 6S, tedy ve vesmírně šedé, stříbrné, zlaté a růžově zlaté. Telefon svými rozměry pevně kopíruje svého předchůdce, váha je prakticky stejná.

iPhone 6/6 plus[editovat | editovat zdroj]

kapacita paměti 16,64,128Gb

Display iphone 6 = Retina HD,4.7palců,diagonální LED širokoůhlý multidotykový display s IPS technologií,rozlišení 1334:750 pixelů a jemností 326 ppi,kontrast 1400:1(typický)

Display iphone 6 plus = Retina HD,5,5palců,diagonální LED širokoúhlý multidotykový display s IPS technologií, rozlišení 1920x1080 (full HD) pixelů a jemností 401 ppi, kontrast 1300:1 (typický)

Procesor = A8 s 64-bit architekturou a M8 pohybový koprocesorem

iPhone 6/6S

iSight fotoaparát = 8-megapixelů iSight s 1.5µ pixel, autofocus s focus pixel, ƒ/2.2 clona,optická stabilizace(iphone 6 plus), true ton blesk,hybridní IR filtr,auto HDR,panorama az 43megapixel

video =1080p HD nahravání při 30fps/60fps,slo-mo zábery 120fps/240fps,3x zoom

Touch ID = senzor otisku prstu(scaner na papilárie) umístěný v tlačítku HOME BUTTON,podpora Apple pay,nákup v App Store a iTunes

Konektivita = UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz) GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz) LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29)

Wifi = 802.11 a/b/g/n/ac ,Blouetooth 4.2 , NFC

Audio = podpora audio formátů-AAC,HE-AAC,MP3,MP3 VBR,AAX,AAX+,AIFF,WAW

Telefon podporuje iOS 10.3.

iPhone 6S/6S plus[editovat | editovat zdroj]

iPhone 6S je nástupcem iPhonu 6. Společně byl představen i iPhone 6S Plus. Na první pohled nepřináší mnoho změn, pouze má na zadní straně písmeno „S“. Ale výraznější rozdíl oproti předchozímu modelu je softwarový, kdy přináší model 6S nejvybavenější telefon od Apple. Prodává se v barvách: vesmírně šedá, stříbrná, zlatá a růžová.

iPhone 7/7 plus[editovat | editovat zdroj]

iPhone 7 v růžovo zlaté barvě

iPhone 7 a iPhone 7 Plus jsou smartphony od firmy Apple, které byly představeny 7 září. 2016 v San Francisckém divadlu Billa Grahama jako nástupci modelu iPhonu 6S a iPhonu 6S Plus.

iPhone 7 disponuje úhlopříčkou 4,7", iPhone 7 Plus pak úhlopříčkou o velikosti 5,5", velikost displeje se neliší od předchůdců iPhone 6 a 6S. Oproti starším modelům byla přidána voděodolnost (ve specifikaci IP67), u většího modelu druhá čočka fotoaparátu (duální kamera). Byl odebrán 3,5 mm jack pro připojení zvukového výstupu (např. sluchátka), přibyla možnost si telefon koupit v barvách černá a leskle černá. Změnami prošel tzv. Home Button, který již není mechanický, reaguje na sílu dotyku pomocí haptické (vibrační) odezvy. iPhone disponuje novými stereo reproduktory, které jsou dvojnásobně hlasitější než u iPhone 6S.

iPhone 7 a 7 plus

Telefon pohání čtyřjádrový čipset A10 Fusion a 64 bitový procesor, jehož dvě jádra mají vyšší výkon, další dvě jádra pak výkon nižší, zpracovávající méně náročné operace, což by mělo přispět k delší výdrži baterie. Pro potřebu operačního systému iOS 10 byly připraveny 2 GB operační paměti RAM, iPhone 7 Plus 3GB. iPhony 7 a 7 Plus jsou nabízeny s pamětí v kapacitách 32, 128 a 256 GB, v pěti barevných variantách – černá, leskle černá, stříbrná, zlatá a rose gold (růžová). Dne 23. března Apple představil také červenou variantu těchto modelů, jedná se o tzv. produkt RED pro boj proti AIDS.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Model iPhone (původní) iPhone 3G iPhone 3GS iPhone 4 iPhone 4S iPhone 5 iPhone 5C iPhone 5S iPhone 6 iPhone 6 Plus iPhone 6s iPhone 6s Plus iPhone SE iPhone 7 iPhone 7 Plus
Procesor Samsung S5L8900 (412 MHz ARM 1176 procesor, grafický koprocesor PowerVR MBX 3D)[9] Samsung S5PC100 ARMv7 Cortex-A8 833 MHz podtaktovaný na 600 MHz, grafický koprocesor PowerVR MBX Lite 3D Apple A4 1 GHz ARMv7 podtaktovaný na 789 MHz (ARM Cortex-A8, grafický koprocesor PowerVR SGX 535, technologie 45 nm) Apple A5 1 GHz ARMv7 (ARM 2×Cortex-A9 Dual Core – 2 jádra, grafický koprocesor PowerVR SGX 543MP2, technologie 45 nm) Apple A6 ARMv7 taktovaný na 1,02 GHz (ARM Cortex-A15 Dual Core – 2 jádra, grafický koprocesor PowerVR SGX543MP4, technologie 32nm) Apple A7 ARMv8 taktovaný na 1,3 GHz (Swift 2 – 2 jádra, grafický koprocesor PowerVR SGX554MP4, technologie 32 nm) Apple A8 Apple A9 A10 Fusion s 64bitovou architekturou, Integrovaný pohybový koprocesor M10
Operační paměť 128 MB eDRAM 256 MB eDRAM 512 MB eDRAM 1 GB eDRAM 2 GB eDRAM 3 GB
Paměť flash 8 GB nebo 16 GB (první model se první dva měsíce prodával i s 4GB pamětí) 8, 16 nebo 32 GB 8, 16, 32 a 64 GB (verze 8GB byla uvolněna po uvedení iPhone 4S) 8, 16, 32 a 64 GB 16, 32 nebo 64 GB[10] 16, 64 a 128 GB 16 nebo 64 GB 32, 128 a 256 GB 32, 128 a 256 GB
Displej Úhlopříčka: 3,5 palceRozlišení: 480 × 320, 165 ppi • Poměr stran: 3:2 Retina IPS LCD

Úhlopříčka: 3,5 palceRozlišení: 960 × 640, 330 ppi • Poměr stran: 3:2 • Kontrast 800:1

Retina IPS LCD

Úhlopříčka: 4 palceRozlišení: 1136 × 640, 326 ppi • Poměr stran: 16:9

Retina HD IPS LCD

Úhlopříčka 4,7 palceRozlišení: 1334 × 750, 326 ppi • Poměr stran: 16:9

Retina HD IPS LCD

Úhlopříčka 5,5 palceRozlišení: 1920 × 1080, 401 ppi • Poměr stran: 16:9

Retina HD IPS LCD

Úhlopříčka 4,7 palceRozlišení: 1334 × 750, 326 ppi • Poměr stran: 16:9

Retina HD IPS LCD

Úhlopříčka 5,5 palceRozlišení: 1920 × 1080, 401 ppi • Poměr stran: 16:9

Retina IPS LCD

Úhlopříčka: 4 palceRozlišení: 1136 × 640, 326 ppi • Poměr stran: 16:9

4,7 5,5
Vstupní zařízení Vícedotykový displej • Tlačítka: „Domů“, hlasitost + a −, uspávací tlačítko • Přepínač hlasitého/tichého režimu Vícedotykový displej • Tlačítka: „Domů“, hlasitost + a −, uspávací tlačítko • Přepínač hlasitého/tichého režimu • Senzor otisku prstů Touch ID
Zjišťování polohy triangulace BTS a wifi stanic triangulace BTS a wifi stanic, GPS navíc elektronický kompas navíc gyroskop navíc GLONASS[10]
Předinstalovaná verze OS (při uvedení) iPhone OS 1.0 iPhone OS 2.0 iPhone OS 3.0 iOS 4 iOS 5 iOS 6 iOS 7 iOS 7 iOS 8 iOS 9 iOS 10 iOS 10
Aktuální verze OS iPhone OS 3.1.3 iOS 4.2.1 iOS 6.1.6 iOS 7.1.2 iOS 9.3.5 iOS 10.1
Mobilní sítě GSM 850/900/1800/1900 (GPRS, EDGE) navíc UMTS 850/1900/2100 (HSDPA) navíc 14.4 Mbit/s HSDPA,

kombinovaná GSM/CDMA anténa

5 LTE[10] pracuje pouze na frekvenci 900 MHz

5C a 5S LTE[10] pracuje na frekvencích 800, 900 a 1800 MHz

LTE - celosvětová podpora Navíc LTE Advanced LTE - celosvětová podpora
Další bezdrátová komunikace wi-fi b/g • Bluetooth wi-fi b/g/n • Bluetooth 2.1 wi-fi b/g/n • Bluetooth 4.0 wi-fi a/b/g/n • Bluetooth 4.0[10] wi-fi a/ac/b/g/n • Bluetooth 4.0(4.2 od podzimu 2015)[10]
Akumulátor 1400 mAh Li-Pol 1150 mAh Li-Pol 1219 mAh Li-Ion 1420 mAh Li-Ion 1430 mAh Li-Ion 1440 mAh Li-Ion 1570 mAh Není známo Li-ion 1624 mAh
Fotoaparát Foto: 2 MPix • Video: s doinstalovanou aplikací (nízká snímková frekvence) Foto: 3 MPix • Video: VGA@30 fpsautomatické zaostřování Foto: 5 MPix • Video:1280x720@30 fpsautofocus / zaostření na místo zvolené na displeji, přisvětlovací LED Foto: 8 MPix, f/2.4 • Video:1920×1080p@30 fps Foto: 8 MPix, f/2.2, • Video:1920×1080@30 fps, slow-motion 120FPS Foto: 8 MPix, f/2.4, • Video:1920×1080@30 fps, slow-motion 240FPS Foto: 12 MPix, f/2.2, • Video:4K@30 fps, slow-motion 240FPS Zadní: 12MP irší fotografie, 4K 30FPS/ 1080p 60FPS
Zadní kryt Kovový, při dolním okraji černé plastové pouzdro antén černý (8GB i 16GB) nebo bílý (pouze 16GB) černý nebo bílý černý nebo bílý, speciální sklo kombinace skla a kovu žlutý, růžový, zelený, modrý nebo bílý plast kombinace skla a kovu zlatý, stříbrný nebo šedý hliníkový s plastovými proužky zlatý, stříbrný nebo šedý hliníkový s plastovými proužky kombinace skla a kovu
Rozměry 115 mm × 61 mm × 11,6 mm 115,5 mm × 62,1 mm × 12,3 mm 115,2 mm × 58,66 mm × 9,3 mm 123,8 mm × 58,6 mm × 7,6 mm[10] 138,1 mm × 67 mm × 6,9 mm 158,1 mm × 77,8 mm × 7,1 mm 123,8 mm x 58,6 mm x 7,6 mm
Hmotnost 135 g 133 g 135 g 137 g 112 g[10] 132 g 112 g 129 g 172 g 113 g 138g 188g
Výdrž na baterii 8 hodin hovoru, 6 hodin užívání internetu, 7 hodin přehrávání videa a až 24 hodin poslechu hudby, přes 250 hodin v úsporném režimu 10 hodin 2G hovoru, 5 hodin 3G hovoru, 5 (3G) nebo 6 (wi-fi) hodin užívání internetu, 7 hodin přehrávání videa a až 24 hodin poslechu hudby, přes 300 hodin v úsporném režimu 12 hodin 2G hovoru, 5 hodin 3G hovoru, 5 (3G) nebo 9 (wi-fi) hodin užívání internetu, 10 hodin přehrávání videa a až 30 hodin poslechu hudby, přes 300 hodin v úsporném režimu 7 hodin 3G hovoru, 6 (3G) nebo 10 (wi-fi) hodin užívání internetu, 10 hodin přehrávání videa a až 40 hodin poslechu hudby, přes 300 hodin v úsporném režimu 8 hodin 3G hovoru, 8 hodin užívání internetu přes mob. síť, 10 hodin Wi-fi, 10 hodin přehrávání videa a až 40 hodin poslechu hudby, 225 hodin v úsporném režimu 14 hodin 3G hovoru, 10 hodin 3G/LTE internet, 10 hodin Wi-fi, 11 hodin přehrávání videa a až 50 hodin poslechu hudby, 250 hodin v úsporném režimu 24 hodin 3G hovoru, 12 hodin 3G/LTE/WiFi internet, 14 hodin přehrávání videa a až 80 hodin poslechu hudby, 384 hodin v úsporném režimu 14 hodin 3G hovoru, 12 hodin 3G a 13 hodin LTE/WiFi internet, 13 hodin přehrávání videa a až 50 hodin poslechu hudby, 240 hodin v úsporném režimu
Konektor sluchátek zapuštěný – obtížné připojení neoriginálních zařízení nezapuštěný – bezproblémové připojení Lightning, Bluetooth
Specifická míra absorpce 0,974 W/kg[zdroj?] maximálně 0,878 W/kg v síti UMTS[11]
Provozní teploty 0° až 35°C
Voděvzdorný NE ANO
Slot pro SIM kartu - otevírá se pomocí přiložené jehly

Software[editovat | editovat zdroj]

Virtuální klávesnice na dotykovém displeji iPhonu

iPhone je vybaven operačním systémem iOS, který je odvozen od počítačového Mac OS X (krátce po představení prvního iPhonu byl systém označován jako OS X). Důraz je kladen na intuitivní ovládání a propojení s internetem.

Přístroj obsahuje webový prohlížeč Safari, který je běžný na Mac OS X. Na iPhonu naleznete verzi zjednodušenou pro snadné ovládání pomocí dotykového displeje. Podporuje záložky a panely (tabs), zobrazuje webové stránky obsahující HTML, JavaScript a AJAX, ale nepodporuje technologie Java a Flash. Pro prohlížení a psaní e-mailů slouží aplikace Mail.

Aplikace Mapy zobrazuje mapy a družicové snímky Země stahované z různých zdrojů a sestavené Applem. Maps umožňují vyhledávání objektů a cesty z jednoho místa na druhé, zobrazují intenzitu provozu na silnicích a lze je využít jako krokovou navigaci. Od firmwaru 1.1.3 je možné stanovit polohu telefonu na mapě podle okolních přístupových bodů wi-fi a BTS telefonního operátora, na 3G iPhonu i pomocí GPS. Na iPhonu 3GS a iPhone 4/4S a na 5/5S je možné nechat mapu automaticky natočit podle skutečné polohy.

iPhone obsahuje multimediální přehrávač iPod, který přehraje hudbu, videa a podcasty nahrané na telefon z počítačového programu iTunes. V něm se otvírají i odkazy na YouTube videa z jiných aplikací (Safari, Mail). Prohlížet a synchronizovat s počítačem lze také obrázky, k jejich zaznamenání slouží digitální fotoaparát. Dále na iPhonu naleznete kalkulačku (od verze 2.0 i s vědeckými funkcemi), kalendář, poznámky a s využitím internetu také aktuální počasí a kurzy akcií. Několik měsíců po zahájení prodeje iPhonu přibyla možnost využívat přímo na telefonu iTunes Store a ve firmwaru 2.0 App Store. Ve verzi 3.0 přibyla možnost pořizování audiozáznamů, na iPhone 3GS je i možnost natáčet video.

Aplikace[editovat | editovat zdroj]

Seznam předinstalovaných aplikací[editovat | editovat zdroj]

Následující aplikace jsou předinstalovány na iPhonu s firmware 3.0 a vyšším (pořadí podle výchozího třídění, na prvních 4 místech aplikace v doku):

 • Telefon
 • Mail
 • Safari
 • Hudba (dříve iPod)
 • Zprávy
 • Kalendář
 • Obrázky
 • Fotoaparát
 • YouTube
 • Akcie
 • Mapy
 • Počasí
 • Diktafon
 • Poznámky
 • Hodiny
 • Kalkulačka
 • Nastavení
 • iTunes Store
 • App Store
 • Kompas – pouze iPhone 3GS a novější
 • Kontakty
 • Game Center – od iOS 4.1 na iPhone 3GS a novějších, u iOS 10 chybí
 • Kiosek - od iOS 5
 • Připomínky - od iOS 5
 • Passbook - od iOS 6
 • Podcasty - od iOS 6
Aplikace Telefon[editovat | editovat zdroj]

Aplikace Telefon slouží k telefonování, pomocí skrytých kódů umožňuje zobrazit některé vlastnosti telefonu, např. kód *#06# zobrazí číslo IMEI, #31#telefonní číslo + “Call” zablokuje zobrazování čísla uživatele v aktuálním hovoru, či *#5005*7672# + “Call” zobrazí číslo SMS centra aktuálního operátora.[12][13]

App Store[editovat | editovat zdroj]

Aplikace schválené Applem lze získat pomocí App Store (jedná se o předinstalovanou aplikaci), což je část internetového obchodu iTunes Store věnovaná aplikacím. Přistupovat na něj lze z počítače pomocí programu iTunes nebo přímo aplikace z iPhonu s firmwarem verze 2.0 nebo vyšší.

Volitelné aplikace[editovat | editovat zdroj]

6. března 2008 Apple představil betaverzi SDK, která umožnila vytváření nativních aplikací třetím stranám. Aplikace je možné instalovat na firmware verze 2.0 a vyšší. Předtím, než byla oficiálně poskytnuta možnost nahrávání aplikací, se dala používat aplikace Installer – vlastně nelegální obdoba App Store. Ta se do iPhonu (nebo iPodu Touch) dá nahrát po tzv. jailbreaku (zpřístupní iPhone neschváleným nativním aplikacím s využitím bezpečnostní chyby).

Verze firmwaru[editovat | editovat zdroj]

 • 1.0.2 – nejstarší firmware, který se dostal do volně prodávaných telefonů
 • 1.1.1 – dlouhou dobu nejoblíbenější firmware mezi uživateli neschválených aplikací
 • 1.1.2 – posílení bezpečnosti, dlouho šel odblokovat jen pomocí TurboSIM
 • 1.1.3 – nové funkce – určení polohy, přístup na iTunes Store
 • 1.1.4 – další nové funkce, většina aplikací instalovaných přes Installer je kompatibilní s 1.1.4
 • 2.0.0 – podpora Microsoft Exchange Serveru, umožňuje oficiální stahování a instalaci přídavných aplikací (App Store)
 • 2.0.1
 • 2.0.2 – oprava problémů s 3G připojením a pomalou odezvou klávesnice
 • 2.1.0 – vydána 12. září 2008, doplňuje českou QWERTY klávesnici, zlepšuje stabilitu s aplikacemi třetích stran a prodlužuje výdrž baterie
 • 2.2.0
 • 2.2.1 – drobné opravy problémů
 • 3.0 – uvolněná 16. června 2009 obsahuje přibližně 100 vylepšení jako kopírování a vkládání, možnost sdílení připojení, zasílání MMS, nahrávání videa (s modelem 3GS) atd. a opravuje 46 bezpečnostních děr [14]
 • 3.0.1 – vydána 31. července 2009, opravuje závažnou zranitelnost – možnost spustit jakýkoli kód zaslaný pomocí SMS[15]
 • 3.1 – 15. července 2009 vydána 2. betaverze, odstraňuje některé další bezpečnostní díry, vylepšuje střih videa, umožňuje bezdrátové připojení s iPhone při vývoji aplikací a obsahuje API pro práci s videem, jež umožní vznik aplikací využívající rozšířené reality.[16]
 • 3.1.2 – opravuje problém z probuzení iPhonu
 • 3.1.3 – opravuje některé chyby, poslední verze podporující původní iPhone
 • 4.0 – vydáno 22. června 2010, celkově 100 nových vlastností – multitasking, složky, rozšíření aplikace Mail a reklamní platforma iAd [17]
 • 4.0.1 – upravuje citlivost a vzhled ukazatele signálu
 • 4.0.2 – opravuje bezpečnostní chybu v prohlížeči Safari, která automaticky otevírala záškodnické soubory PDF. Díky této chybě byl možný jailbreak přes jailbreakme.com
 • 4.1 – zvyšuje rychlost iPhonu 3G, do modelů 3GS a 4 přibyl GameCenter, přidána funkce HDR fotografií, možnost předplatit si jednotlivé seriály v iTunes Store přímo z iPhone, přidána hudební sociální síť Applu Ping, možnost uploadovat nahraná videa na YouTube
 • 4.2.1 – zvyšuje rychlost iPhonu 3G, přidává funkci AirPlay, možnost streamu videa a hudby z iPhonu do Apple TV nebo iTunes, AirPrint, možnost tisknout přes wifi a ovládání hlasitosti do multitasking docku.
 • 4.3 – ukončena podpora modelu iPhone 3G, drobná vylepšení služby AirPlay, dramaticky zvýšen výkon jádra Safari (webového prohlížeče). Možnosti vytvořit Wi-Fi hotspot (jen iPhone 4).
 • 5.0 – uvolněna 12. října 2011, kromě iPhone 4S k dispozici i pro iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 a iPod touch 3. a 4. generace. Přibylo např. nové notifikační centrum, integrace s Twitterem, aplikace iMessage, možnost propojení s PC bez nutnosti použít USB a bylo zvýšeno zabezpečení proti úniku citlivých dat při firemním nasazení, včetně větších možností vzdálené správy IT administrátory.[18]
 • 5.0.1 – uvolněna 10. listopadu 2011, oprava chyb.
 • 5.1 – vylepšení výdrže baterie zejména u iPhone 4S, vypínaní 3G u iPhone 4S, na lockscreenu posuvné tlačítko fotoaparátu, pomocí kterého lze aktivovat fotoaparát snadno i ze zamčené obrazovky
 • 5.1.1 – spolehlivější používání funkce HDR při focení skrze zkratku ze zamykací obrazovky, zlepšuje spolehlivost synchronizace záložek a seznamů prohlížeče safari, oprava chybové hlášky „Nelze koupit“ po úspěšném nákupu, oprava problémů při přehrávání přes AirPlay
 • 6.0 – představena 11. června 2012, dostupná má být na podzim 2012. Přináší 200 nových funkcí, mezi nimiž jsou např. mapy od Applu, automobilová navigace, nové funkce Siri, rozšíření podporovaných jazyků, režim Nerušit, integrace Facebooku, aplikace Passbook, Facetime přes mobilní sítě, sdílený Photostream. iOS 6 má být dostupný pro iPhone 3GS, 4, 4S, iPad 2, iPad 3. generace a iPod touch 4. generace.
 • 6.0.1 - Oprava chyby, která zabraňovala iPhone 5 v bezdrátové instalaci software. Oprava chyby, která mohla způsobovat zobrazení vodorovných linek na klávesnici. Oprava problému, který mohl způsobovat nespuštění blesku fotoaparátu. Zvýšení spolehlivosti iPhone 5 a iPod touch 5. generace. Šifrovaných WPA 2, Wi-Fi sítích. Řešení problému, který v některých případech bránil iPhone v použití mobilní sítě. Konsolidace přepínače použití mobilních dat pro službu iTunes Match. Oprava chyby v kódovém zámku, která v některých případech umožňovala přístup k podrobnostem v Passbook. Oprava chyby, která postihovala schůzky v Exchange.
 • 6.1 - Update přináší podporu LTE u dalších 36 světových operátorů u iPhone a 23 operátorů pro iPad. Mezi dalšími vylepšeními je například úprava zobrazení ovládání puštěné hudby na zamčené obrazovce, iTunes Match opět nabízí stažení jednotlivých skladeb, jak tomu bylo dříve.
 • 6.1.1 - Verze určená pouze pro iPhone 4S, opravující problémy s připojením do mobilní sítě.
 • 6.1.2
 • 6.1.3
 • 6.1.4 - vylepšen hlasitý odposlech
 • 7.0.0 - uvolněna s novými iPhony v září 2013, dostupná pro iPhony 4, 4S, 5 + 5S a 5C již mají tento systém předinstalovaný. Přináší kompletně nový vzhled systému, funkci AirPlay.
 • 7.0.1 - oprava chyb.
 • 7.0.2
 • 7.0.3
 • 7.0.4 - Oprava chyb, například oprava samovolného zavěšování hovoru v aplikaci Facetime.
 • 7.0.5 - Aktualizace je určená pro iPhone 5S a 5C a upravuje drobné chyby spojené s mobilními sítěmi v Číně, Evropě a jihovýchodní Asii.
 • 7.0.6 - Aktualizace zabezpečení přináší opravu ověřování připojení přes SSL. Opravuje chybu v zabezpečení všech Apple zařízení.
 • 7.1 - velké zrychlení systému u iPhone 4, přidán mužský hlas Siri, opravení pádů grafického rozhraní, změna softwarové klávesnice.
 • 8.0 - Systém uvolněn v září 2014 s novými iPhony 6 a 6 Plus, obsahuje funkci Health.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Number of apps in leading app stores 2016 | Statistic. Statista [online].  [cit. 2016-09-08]. Dostupné online.  
 2. Apple, Inc. Q3 2007 Unaudited Summary Data
 3. Mitch Wagner: AT&T's iPhone Sales Disappoint Stockholders – EVERYBODY PANIC!, 25. července 2007
 4. Záznam Apple March 6 Event (video), 6. března 2008
 5. Záznam WWDC 2008 Keynote (video), 9. června 2008
 6. Webové stránky Apple: iPhone 3G. Coming to Czech Republic.
 7. V Polsku stáli ve frontách na iPhone placení herci. iDNES.cz [online].  [cit. 2008-8-28]. Dostupné online.  
 8. Živé zpravodajství z WWDC 2009 Keynote (Apple WWDC 2009 živě, iPhone-3GS), 8. června 2009
 9. a b Srovnání iPhone 3G a iPhone 3GS (iPhone-3GS.cz, V čem je lepší iPhone 3GS oproti iPhone 3G)
 10. a b c d e f g h Apple Inc. Apple – iPhone 5 – View all the technical specifications. [WWW]. [cit. 2012-09-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Sešitek Průvodce důležitými informacemi o produktu přiložený k iPhonu 3G
 12. EPSTEIN, Zach. How to access the secret hidden menus on your iPhone or Android phone. yahoo.com [online]. March 31, 2015. Dostupné online.  
 13. EPSTEIN, Zach. How to access the secret hidden menus on your iPhone or Android phone. BGR [online]. Mar 31, 2015 at 10:06 AM. Dostupné online.  
 14. http://www.iphone-3gs.cz/iphone-os-3-0-opravuje-46-bezpecnostnich-chyb
 15. KRÁL, Vlastimil. Apple uvolnil firmware 3.0.1 opravující závažnou bezpečnostní chybu. MůjMac [web]. , 3. srpen 2009 [cit. 2009-08-03]. Dostupné online.  
 16. http://www.iphone-3gs.cz/iphone-os-3-1-beta-2-k-dispozici-pro-vyvojare
 17. http://jablickar.cz/iphone-os-4-strucne-a-jasne/
 18. RYBA, Albert. iOS 5 od Applu zvyšuje prevenci před úniky dat. ICT manažer [web]. , 13. říjen 2011 [cit. 2011-10-13]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]