Twitter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Twitter
Logo
URL twitter.com
Komerční ano
Charakter stránky Soukromá společnost
Registrace 2006
V jazyce český
Vlastník Jack Dorsey, předseda
Evan Williams, CEO
Biz Stone, Creative Director
Autor Jack Dorsey
Alexa rank 10
Aktuální stav práce

Twitter je poskytovatel sociální sítě a mikroblogu, který umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety.

Tweet je textový příspěvek dlouhý maximálně 140 znaků, který se zobrazuje na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho sledujících (followers). Přispěvatelé mohou omezit doručování příspěvků pouze na okruh určitých účtů nebo povolit přístup k příspěvkům komukoliv (výchozí nastavení). Uživatelé zasílají nebo dostávají tweety přes stránku Twitteru, pomocí krátkých textových zpráv (SMS) nebo externích aplikací. Služba je na Internetu zdarma, ale zasílání SMS zpráv je za běžný poplatek poskytovatele telefonních služeb.

Od jeho založení v roce 2006 Jackem Dorsey Twitter získal velký význam a popularitu na celém světě. Často se o něm mluví jako o „SMS internetu“ díky tomu, že stránky poskytují dobrou funkčnost (díky svému rozhraní pro programování aplikací – API) pro další desktopové, mobilní a webové aplikace, které mohou odesílat a přijímat krátké textové zprávy. Tyto aplikace často zastiňují samotnou službu Twitter.

K roku 2011 měl Twitter 200 milionů uživatelů, z nichž se za měsíc připojila alespoň polovina z nich. Každý den se na Twitter přihlásí 50 milionů uživatelů. Ti denně napsali kolem 250 milionů tweetů.[1]

Počet českých uživatelů se odhaduje[kdy?] na více než 190000, což je ve srovnání s více než 3 miliony uživateli Facebooku zanedbatelné číslo.

Od 6. srpna 2012 byl Twitter dostupný i v češtině, zatím v beta verzi.[2] Nyní už je samozřejmě v plné české jazykové lokalizaci.

Hashtag[editovat | editovat zdroj]

Hashtag je slovo anebo fráze, která začíná # (dvojkřížkem). Twitter (ale také např. Google+) na hashtag zareaguje a promění jej v odkaz, přes který je možné najít další stejné hashtagy. Pomocí hashtagů je možné dohledat různé trendy (nový film, album, důležitá událost, svátky atd.) anebo označit význam příspěvků (sarkasmus, morální povzbuzení, hněv). Hashtag byl American Dialect Society vyhlášen slovem roku 2012.[3]

Příklady:

  • #business - sdělení týkající se obchodu
  • #video - tématem příspěvku je video (většinou se tento hashtag dává za zkrácenou adresu)
  • #ff - followfriday - V pátek doporučíte někoho zajímavého ostatním ke sledování.
  • #fail - tento hashtag zdůrazňuje satirický podtext příspěvku.
  • #yolo - You only live once - žiješ pouze jednou
  • #ttylxox - talk to you later xox - promluvíme si později xox (xox je smajlík pro objímám a dávám pusu)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Twitter na anglické Wikipedii.

  1. TAYLOR, Chris. Twitter Has 100 Million Active Users. Mashable [online]. 2011-09-08 [cit. 2011-10-12]. Dostupné online.  (anglicky) 
  2. http://tech.ihned.cz/facebook/c1-56929580-twitter-se-naucil-cesky-ve-140-znacich-se-zatim-bavi-jen-107-tisic-cechu-a-slovaku
  3. "Hashtag" se stal slovem roku 2012

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vojtěch Bednář: Marketing na sociálních sítích – prosaďte se na Facebooku a Twitteru, Computer Press, Brno 2011, ISBN 978-80-251-3320-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]