Instagram

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Instagram
Vývojář Kevin Systrom, Mike Krieger (Burbn, Inc.)
První vydání 6. října 2010
Operační systém iOS (Apple) 5.0 nebo novější, Android (operační systém) 2.2 nebo novější, Windows Phone 8 nebo novější
Licence freeware
Web instagr.am
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nabídka různých filtrů

Instagram je volně dostupná aplikace pro různé mobilní operační systémy. Například pro platformu iOS (Apple), Android a Windows Phone 10, Tizen a další. Svým uživatelům umožňuje sdílení fotografií a videí. K tomu je určena řada filtrů, které lze na pořízenou fotografii aplikovat. Také formát fotografie je odlišný a jako odkaz na fotoaparáty značky Kodak a Polaroid jsou výsledné snímky ve čtvercovém formátu, zatímco kamery zařízení se systémem iOS používají poměr stran 3:2. Aplikace se nesnaží konkurovat jiným sociálním službám, ba naopak umožňuje snadné sdílení fotografií na další sociální sítě jako je Facebook, Twitter, Flickr, případně na publikační služby Posterous a Tumblr.

Aplikace je určena primárně pro mobilní telefon iPhone a většinu mobilních zařízení s OS Android, současně je však kompatibilní s iPod Touch a iPad.

V prosinci 2013 Instagram přidal funkci s názvem Instagram Direct, který umožňuje uživatelům posílat fotografie pouze určitého uživatele nebo skupinu uživatelů, spíše než být viditelné pro všechny. Tímto Instagram reagoval na stoupající oblibu služby Snapchat.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt založili Kevin Systrom a Mike Krieger poté, co získali finanční prostředky. Původní projekt Burbn obsahoval řadu funkcí, nicméně po příchodu Mikea Kriegera se vývoj zaměřil pouze na mobilní fotografie, z čehož vzniknul Instagram.[1] Aplikace se objevila v obchodě App Store společnosti Apple 6. října 2010, v obchodě Google Play společnosti Google 3. dubna 2012. 9. dubna 2012 oznámil CEO společnosti Facebook Mark Zuckerberg plán na akvizici Instagramu za odhadovanou částku 1 miliardy dolarů.

V září roku 2011 byla v obchodě App Store uvolněna verze 2.0. Tento update přinesl uživatelům významné změny, jako například živé náhledy filtrů, okamžitou úpravu fotografií, několik nových filtrů, ukládání fotografií ve vysokém rozlišení, možnost zapnout nebo vypnout okraje fotografie, možnost otáčet fotografie a v neposlední řadě také novou ikonku aplikace. [2]

V prosinci 2013 Instagram, ve verzi 5.0, přidal funkci s názvem Instagram Direct, která umožňuje posílat fotografie vybraným uživatelům nebo skupině uživatelů, namísto veřejné viditelnosti. Tímto Instagram reagoval na stoupající oblibu služby Snapchat.

V březnu 2016 změnil Instagram, ve verzi 5.1, design po vzoru iPhonů (takzvaný flat design).

Od prosince roku 2016 je v aplikaci Instagram možnost využít některý ze 42 nabízených filtrů pro úpravu fotografie.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Aplikace si získala velkou oblibu mezi uživateli, což potvrzuje počet uživatelů získaných za pouhých 11 měsíců od spuštění služby - 9 miliónů.[3] Nyní instagram stále roste a aktivních uživatelů každou sekundu po celém světě přibývá.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • V lednu roku 2011 byl Instagram finalistou v kategorii “Nejlepší mobilní aplikace” v soutěži TechCrunch Crunchies 2010.[4]
  • V květnu roku 2011, Fast Company zařadilo výkonného ředitele Instagramu Kevina Systroma jako 66. v seznamu “100 nejvíce kreativních lidí v businessu roku 2011”.[5]

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Během ruských prezidentských voleb 2018 se sociální síť Instagram podřídila požadavku ruského Roskomnadzoru a vymazala příspěvky ruského opozičního kandidáta Alexeje Navalného. Této cenzuře předcházel zákaz úřadů tomuto kandidátovi zúčastnit se voleb.[6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SYSTROM, Kevin. What is the history of Instagram: [online]. Quora, Oct 7, 2010 [cit. 2011-09-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Introducing Instagram v2.0 [online]. Instagram, Sept 20, 2011 [cit. 2011-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SHONTELL, Alyson. 9 Million Users In 11 Months For Instagram: [online]. Business Insider, Inc., Sept 13, 2011 [cit. 2011-10-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Congratulations Crunchies Winners! [online]. TechCrunch: The Crunchies Awards, Jan 25, 2011 [cit. 2011-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. The 100 Most Creative People in Business in 2011 [online]. FastCompany, May 2011 [cit. 2011-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. http://www.bbc.com/news/technology-43070555

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]