Roskomnadzor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roskomnadzor
Emblem of Roskomnadzor.svg
RKN site logo.png
Vlajka Roskomnadzoru
Vlajka Roskomnadzoru
Vznik 2008
Typ státní instituce
Účel kontrola veřejných a soukromých médií
Sídlo Moskva
Místo RuskoRusko Rusko
Úřední jazyk ruština
Mateřská organizace Ministry of Digital Development, Communications and Mass Media of the Russian Federation
Oficiální web rkn.gov.ru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roskomnadzor (rusky Роскомнадзор, plným názvem rusky Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникацийFeděralnaja služba po nadzoru v sfere svjazi, informacionnych těchnologij i massovych kommunikacijFederální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií) je federální úřad, sídlící v Moskvě, spadající pod ministerstvo komunikací Ruské federace.

Pravomoci úřadu[editovat | editovat zdroj]

Od 1. listopadu 2012 rozhoduje, dle federálního zákona,[1][2] o zařazení webů na ruskou černou listinu, čímž v rámci Ruska fakticky provádí cenzuru Internetu.[3][2]

Kritika úřadu[editovat | editovat zdroj]

O činnosti tohoto úřadu se vyjádřil také zástupce šéfredaktora největšího ruského opozičního deníku Novaja gazeta, Vitalij Jaroševskij (rus. Виталий Ярошевский), který uvedl v roce 2014 v rozhovoru pro LN následující:[4]

"Hlídá nás Roskomnadzor neboli výbor pro komunikaci a masmédia, kterému stačí dvě varování, aby nás pohnal před soud a klidně i zavřel. Zbavit se v Rusku novin není těžké. Nicméně řeknu vám tvrdou, ale pravdivou věc: nejúčinnější cenzurou je vražda. Jen v naší redakci je takových případů několik."
— Vitalij Jaroševskij, In: LN - 2014-05-14 (on-line)

Ve stejném roce byly zablokovány výše uvedeným úřadem i webové stránky šachisty Garriho Kasparova, kritika Putinova režimu.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Федеральный закон Российской Федерации от 28 июля 2012 г. N 139-ФЗ. Российская газета. 2012. Originální verze v RJ. Dostupné online. 
  2. a b RICHTER, Andrei. Russische Föderation: Neue Regelungen für das Internet.. IRIS 2012-8:1/36. 2012.. Ve třech jazykových mutacích (AJ, NJ, FJ).. Dostupné online. 
  3. ČTK. Rusko za necelé dva týdny cenzury zablokovalo skoro 200 webových stránek. iHNed.cz [online]. 2012-11-12 [cit. 2012-11-25]. Dostupné online. 
  4. SLEZÁKOVÁ, Magdalena. Ruská média zbožňují Kreml jako milenku, říká opoziční novinář. Lidové noviny. 2014-05-14. Dostupné online. 
  5. Rusko začalo cenzurovat opoziční weby. Zablokovalo i stránky šachisty Kasparova. Hospodářské noviny. 2014-03-13. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]