Hipstamatic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hipstamatic
Fotografie „hipstamatic“ ilustrující různé efekty: struktura, vinětace a chromatická aberace.
Fotografie „hipstamatic“ ilustrující různé efekty: struktura, vinětace a chromatická aberace.
Typ softwarumobilní aplikace
Webhipstamaticapp.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Braniborská brána

Hipstamatic je aplikace digitální fotografie pro Apple iPhone. Využívá fotoaparát iPhone tak, aby uživatel mohl snímat čtvercové fotografie, na které může aplikovat řadu softwarových filtrů, aby fotografie vypadaly, jako by byly pořízeny historickým fotoaparátem. Uživatel si může vybrat z množství efektů, které jsou uvedeny v nabídce jako objektivy, filmy a blesky. Některé z nich jsou součástí aplikace, zatímco jiné je třeba dokoupit zvlášť.

Hipstamatic je součástí retro trendu ve fotografii, která zaznamenala nárůst popularity levných a technicky zastaralých klasických fotoaparátů kamery (např. lomografie nebo instantní fotoaparáty Polaroid), stejně jako softwarové filtry a software pro smartphone, které takové kamery dokáží napodobit. Mezi další podobné fotografické aplikace patří například CameraBag nebo Instagram. Stejně jako Hipstamatic často obsahují funkce pro sociální sítě, které usnadňují výměnu fotografií přes internet.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fotoaparát "Hipstamatic 100"[editovat | editovat zdroj]

Styl aplikace je, podle jejích tvůrců, založen tzv. Hipstamatic 100, levném plastovém analogovém fotografickém aparátu. Podle společnosti Synthetic, která Hipstamatic distribuovala, byl fotoaparát vyvinut na počátku 80. let 20. století Brucem a Winstonem Dorbowski, ale kvůli komerčnímu neúspěchu se prodalo méně než 200 kusů.[3]

Podle zpráv uveřejněných na pocket-lint.com Libby Plummer konstatovala, že příběh plastikového Hipstamaticu 100 může být vydařená virální reklama, poněvadž se jí nepodařilo na internetu nikde najít žádné informace či zdroje potvrzující existenci fotoaparátu kromě materiálu napsaného firmou Synthetic.[4]

V prosinci 2010 noviny Wausau City Pages wisconsinského města Wausau otiskly zprávu, že příběh vypadá jako mýtus, jelikož se novinářům nepodařilo ověřit jakékoliv informace o příběhu bratrů Dorbowských v místních archivech.[5][6]

Aplikace Hipstamatic[editovat | editovat zdroj]

Aplikace se těší výrazně většímu úspěchu než jeho domnělý umělohmotný předchůdce, do listopadu 2010 bylo prodáno 1,4 milionu kopií.[4] Publicitu získal poté, co si jej zvolil fotograf magazínu New York Times Damon Winter a použil jej k ilustraci příběhu na titulní stranu o válce v Afghánistánu.[7] Winterovy fotografie získaly třetí místo v mezinárodní fotožurnalistické soutěži Snímek roku (Pictures of the Year International photojournalism competition).[8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VON GEHLEN, Dirk. Das sieht so richtig schön alt aus. Süddeutsche Zeitung. 7 November 2010. Dostupné online [cit. 26 November 2010]. (anglicky) 
  2. TAYLOR, Kristen. What Does a Future of Retro Camera Apps Look Like?. Fast Company. 2 November 2010. Dostupné online [cit. 26 November 2010]. (anglicky) 
  3. RICHMOND, Shane. Instagram, Hipstamatic and the mobile photography movement. The Telegraph. 19 August 2011. Dostupné online [cit. 27 August 2011]. (anglicky) 
  4. a b PLUMMER, Libby. Hipstamatic - behind the lens. Pocket-lint.com. 16 November 2010. Dostupné online [cit. 26 November 2010]. (anglicky) 
  5. LAFROMBOIS, Rick. The little hipster who could. Wausau City Pages. 22 December 2010. (anglicky) 
  6. YAWNICK, Marty. News: Wausau City Pages uncovers the real Hipstamatic backstory?. LifeInLoFi.com. 23 December 2010. Dostupné online [cit. 23 December 2010]. (anglicky) 
  7. ESTRIN, James. Finding the Right Tool to Tell a War Story. Lens blog. New York Times, 21 November 2010. Dostupné online [cit. 26 November 2010]. (anglicky)  The story so illustrated was: DAO, James. Between Firefights, Jokes, Sweat and Tedium. The New York Times. 21 November 2010. Dostupné online. (anglicky) 
  8. David Rowan, Wired UK. "Making good photography more portable on your travels Archivováno 23. 10. 2011 na Wayback Machine.." July 25, 2011. Retrieved July 25, 2011.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]