Seznam Zprávy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Seznam Zprávy
Logo Seznam Zpráv
Logo Seznam Zpráv
Majitel Seznam.cz, a. s.
Šéfredaktor Jakub Unger
Zástupce šéfredaktora Jiří Kubík
Šéfeditor zpráv Zdeněk John[1]
Založení 4. října 2016
Vlastnictví soukromé
Jazyk čeština
Oficiální web
http://www.seznamzpravy.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seznam Zprávy jsou český internetový zpravodajský web provozovaný firmou Seznam.cz.[2] Ředitelem redakce je Jakub Unger, zástupcem šéfredaktora je Jiří Kubík. Redakce se zaměřuje na aktuální domácí i zahraniční dění, kulturu i sport a přináší původní zpravodajství od známých českých novinářů.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zpravodajský servis začala poskytovat třicetičlenná redakce a do redakční rady patří Jakub Unger, Zuzana Kubátová, Jindřich Šídlo, Luděk Mádl a Zdeněk John, kteří přešli z vydavatelství MAFRA a Economia. Jejího vedení se ujal někdejší zakladatel Aktuálně.cz Jakub Unger a zástupce šéfredaktora Jiří Kubík. Třemi základními prvky zpravodajství se měly stát proud krátkých textových zpráv či rychlých videí v průběhu dne, zpravodajské relace v čele s komentovanými večerními Zprávami na Televizi Seznam a autorské pořady (např. Šťastné pondělí Jindřicha Šídla či Interview Zuzany Hodkové).[4]

Od 4. dubna 2018 mají Seznam Zprávy nový design, který má být modernější a přehlednější, vše zobrazuje v časové ose.[5]

Od 12. ledna 2018 je některá tvorba ze Seznam Zpráv vysílána na televizní stanici Televize Seznam, zejména v živém vysílání Zpráv ve 12:00 a v 19:15 a dále v dalších pořadech a formátech. Od 19. září 2018 připravuje redakce i zpravodajství pro rádiovou stanici Expres FM.

Obsah a vysílání[editovat | editovat zdroj]

Redakce Seznam Zpráv se zaměřuje na domácí i zahraniční zpravodajství. Mezi formáty patří reportáže, rozhovory s hosty ve studiích redakce nebo v terénu, debaty a speciály, např. volební speciál. Každodenní reportáže pokrývají aktuální politická, ekonomická, společenská, byznysová, sportovní i kulturní témata. Obsah vzniká v nezávislé redakci a je šířen skrze vysílání Televize Seznam, zpravodajský web Seznam Zprávy, sociální sítě a mobilní aplikaci pro iOS a Android Seznam Zprávy. Od 9. října 2018 je obsah šířen i skrze on-line vysílání na webu Televize Seznam.[6]

Tým zpravodajství[editovat | editovat zdroj]

Tým redakce čítá významné[7] české novináře domácí, zahraniční i sportovní žurnalistiky.[8] Mezi její významné[9] osobnosti patří Jiří Hošek, Filip Horký, Václav Dolejší, Barbora Kalátová, Vojtěch Blažek, Pavlína Kosová, Jaroslav Gavenda, Luděk Mádl, Adam Sušovský, Radek Nohl nebo Veronika Neprašová.[10] Z regionálních redakcí pak Jan Stránský, Barbora Němcová, Michaela Rambousková, Tomáš Svoboda a Tomáš Tesař.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2018 podal advokát syna premiéra Andreje Babiše (ANO) trestní oznámení na redaktory serveru Seznam Zprávy Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou. Zřejmě se týká natáčení Babišova syna skrytou kamerou.[11] Trestné by také mohlo být získání neveřejného vstupního kódu a vstup do domu kde syn žije. Ve Švýcarsku je pořizování nahrávek v neveřejných prostorech bez souhlasu všech zúčastněných nelegální.[12][13] Redakce si nicméně ještě před zveřejněním reportáže nechala vypracovat právní analýzu, která konstatovala, že postup reportérů byl v souladu s občanským zákoníkem a zákonem na ochranu osobních údajů a nadto ve veřejném zájmu.[12][14] V reportáži totiž syn Andreje Babiše uvedl, že nějaké dokumenty související s aférou Čapí hnízdo podepisoval, nevěděl prý však vůbec co podepisuje. Také byl prý později proti své vůli odvezen na Krym pod záminkou léčení jeho duševního zdraví. Případ vyvolal 23. listopadu mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž se hlasovalo o důvěře kabinetu Andreje Babiše. Vláda hlasování o důvěře ustála.[13]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Kdo je kdo? Tiráž redakce Seznam Zprávy [online]. Seznam Zprávy [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. 
 2. MEDIA, News. Seznam Zprávy mění homepage v proud zpráv. Médiář. Dostupné online [cit. 2018-06-10]. 
 3. Kdo je kdo? Tiráž redakce Seznam Zprávy - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2018-10-16]. Dostupné online. 
 4. AUST, Ondřej. Seznam.cz rozjel vlastní Seznam Zprávy ve videu. Médiář [online]. 2016-10-04 [cit. 2016-10-04]. Dostupné online. 
 5. Seznam Zprávy budou mít od zítra novou podobu. mediahub.cz. Dostupné online [cit. 2018-06-10]. (slovensky) 
 6. Televize Seznam zpřístupnila archiv pořadů na klíčové platformě, nabízí ho všem divákům. Digital. 2018-10-10. Dostupné online [cit. 2018-10-16]. (česky) 
 7. Investigativní novinář Josef Klíma míří do Televize Seznam. Se svým týmem chystá nový pořad. CzechCrunch. Dostupné online [cit. 2018-10-16]. (česky) 
 8. Seznam Zprávy ohlašují další významné posily týmu. Nastupují Vzorek, Mádl, Dlabač či Šulcová – Blog Seznam.cz. Blog Seznam.cz. 2017-10-16. Dostupné online [cit. 2018-10-16]. (česky) 
 9. Filip Horký se stal novým šéfem televizního zpravodajství Seznamu. CzechCrunch. Dostupné online [cit. 2018-10-16]. (česky) 
 10. HERWIG, Bohumil. Seznam Zprávy: nastupuje řada dalších posil, včetně moderátorů - Lupa.cz. Lupa.cz. Dostupné online [cit. 2018-10-16]. (česky) 
 11. Advokát Babišovy exmanželky podal ve Švýcarsku trestní oznámení kvůli reportáži. Novinky.cz [online]. Dostupné online. 
 12. a b Reportéři se tajným natáčením Babiše mladšího mohli dopustit trestného činu, říká švýcarský advokát. iROZHLAS [online]. Dostupné online. 
 13. a b Babišův syn promluvil. iROZHLAS [online]. Dostupné online. 
 14. Zpověď Babišova syna: Koho se novinář smí ptát? Tady máte právní rozbor - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2019-08-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]