Šťastné pondělí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šťastné pondělí Jindřicha Šídla
Žánrytalk show
filmová komedie
Formátsatirická video-glosa
DramaturgieOndřej Lasák
ScénářJindřich Šídlo, Václav Dolejší, Konstantin Sulimenko, Jan Kordovský
HrajíJindřich Šídlo
ModerátořiJindřich Šídlo, Konstantin Sulimenko a Václav Dolejší
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Produkce a štáb
KameraPetr Šprincl, dříve Tomáš Dusil
Hudbaze svých oblíbených písní vybírá Jindřich Šídlo[1]
StřihPetr Šprincl, dříve Tomáš Dusil
Premiérové vysílání
StaniceStream.cz
Vysíláno30. listopadu 2016 – dosud
Oficiální webové stránky
Šťastné pondělí Jindřicha Šídla na ČSFD, SZ
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šťastné pondělí nebo také Šťastné pondělí Jindřicha Šídla je český satirický pořad novináře a politického komentátora Jindřicha Šídla, Konstantina Sulimenka, Václava Dolejšího a dalších spolupracovníků. Kratší verze pořadu je k dispozici každé pondělí ráno na Seznam Zprávách, celá verze je uvedena tamtéž po 20. hodině. Následně je zveřejněn na internetové televizi Stream.cz. Vysílá ho také Televize Seznam.

Vznik a historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik pořadu inicioval vedoucí zpravodajské redakce Seznamu.cz Jakub Unger.[1] Jindřich Šídlo měl v úmyslu prostřednictvím Šťastného pondělí navázat na psaní svých komentářů pro Českou televizi a humorných politických glos pro Hospodářské noviny a výslednému pořadu dát audiovizuální podobu.[2] Název pořadu souvisí s jeho uváděním v pondělí, Jindřich Šídlo se také inspiroval názvem své dříve oblíbené kapely Happy Mondays.[1] Původní název byl Dobré ráno, Sezname!, ale po pár dílech byl pořad přejmenován na stávající název. Prvních několik dílů vznikalo ještě bez pozdějšího spolutvůrce pořadu Tomáše Dusila a sám Šídlo je i z tohoto důvodu nehodnotí dobře.[2] Jejich délka byla okolo tří minut, původní neuskutečněný záměr počítal jen s minutovou stopáží.[1] Jindřich Šídlo již v na počátku prosince 2017 zvažoval nějaký podobný, ještě delší pořad, ale tehdy to nepovažoval za reálné a komentoval to slovy: „bohužel v těch titulkách (pořadu) jsme dva“.[3] Ke změně došlo ve druhé polovině roku 2018, kdy začala být úvodní část pořadu (dlouhá asi 7 minut) vydávána samostatně v pondělních dopoledních hodinách, ve 20 hodin má pak premiéru celé Šťastné pondělí i s originálními rozhovory a reportážemi, jehož stopáž bývá přibližně 25 - 30 minut. Na podzim roku 2020 zemřel kameraman Tomáš Dusil, tvorba Šťastného pondělí byla následně omezena na asi sedmi minutová videa s názvem Výluka Jindřicha Šídla. Od 1. února 2021 je opět vytvářena plná verze pořadu s novým kameramanem Petrem Šprinclem.

Formát[editovat | editovat zdroj]

V celé dvaceti pěti až třiceti minutové variantě Šťastného pondělí obvykle bývá zařazen rozhovor s nějakou zajímavou osobností, reportáž Václava Dolejšího nebo Konstantina Sulimenka a žebříček TOP 5 případně TOP 10, který se v každém díle soustředí na jiného politika či událost. Od února 2021 obsahuje celá verze pravidelné rubriky Dolejší na křižovatce (věnující se politice), Studio Jablunkov (věnující se nejrůznějším mimopražským zprávám) a Devadesátky Jindřicha Šídla, v nichž je vzpomínáno na 90. léta 20. století.

Tvůrce pořadu Jindřich Šídlo

Ke stému dílu a k 30. výročí sametové revoluce byly natočeny celovečerní show s nejrůznějšími osobnostmi z oblasti politiky a veřejného života.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Na pozadí různých video a obrazových koláží v něm Jindřich Šídlo někdy humorně, někdy ve vážné poloze komentuje aktuální dění, zhusta z oblasti politiky.[2] Pořad využívá videa z YouTube a obrazové materiály České televize.[1] Častými tématy jsou politici Andrej Babiš a Miloš Zeman, dále Václav Klaus a Václav Klaus ml., Alena Schillerová, Karel Havlíček a Tomio Okamura. V době epidemie koronaviru pak rovněž hlavní český koordinátor boje proti této nemoci Roman Prymula a šéf krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček. Autoři pořadu v něm někdy používají videa z YouTube kanálů těchto i dalších politiků.[2]

Šťastné pondělí se obvykle věnuje událostem, které rezonovaly minulým týdnem. Oblíbeným námětem je rovněž pražská politika, například řeporyjský starosta Pavel Novotný.

V pořadu velmi často zaznívají úryvky z originálních videí či sdělení nejrůznějších politiků.

V pořadu jsou také často parodována nejrůznější známá hesla politiků. Například Trumpovo heslo „Make America great again“ na „Make pondělí šťastné again“, nebo heslo hnutí ANO „Chceme lepší Česko“ na „Chceme lepší pondělí“, případně slogan ODS „Země, která vítězí“ na „Šťastné pondělí, pořad, který vítězí“. Premiérem Babišem používané oslovení „Čau lidi“ pak Jindřich Šídlo používá na začátku každého dílu.

Tvůrci[editovat | editovat zdroj]

Hlavním tvůrcem pořadu je novinář a moderátor Jindřich Šídlo. Dalšími tvůrci jsou reportér Václav Dolejší, Konstantin Sulimenko a Jan Kordovský. Kameramana Tomáše Dusila, který měl na starosti kromě kamery také střih, vizuální efekty a celkovou grafickou podobu pořadu,[3] vystřídal po jeho úmrtí kameraman Petr Šprincl.[4]

Postoje[editovat | editovat zdroj]

Z obsahu Šťastného pondělí více méně vyplývají proevropské a liberální postoje jeho autorů. Pořad je naopak velmi silně zaměřen proti nacionalismu, rasismu a proti proruským a pročínským politikům. chybí ozdrojování, rozporováno, dokonce zmizel i diskusní příspěvek ožadující opravu

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

K pořadu se vyjadřují někteří politici i novináři.[3] Dle vlastního vyjádření pořad občas sleduje i premiér Andrej Babiš, který ho dříve chválil a označoval za vtipný, později však začal kritizovat jeho neobjektivnost. Podle představitelů Seznamu.cz patří mezi ty jeho pořady Seznam zpráv, které mají vysokou míru dokoukanosti.[5] Web HlídacíPes.org ho popsal jako pořad, který „záhy získal velkou fanouškovskou podporu“.[6]

V médiích se jeho jméno objevovalo také v souvislosti s prezidentskou volbou v roce 2018.[7][8] V epizodě pořadu, která měla premiéru 8. ledna, Jindřich Šídlo z recese vyzval voliče Miloše Zemana, aby k prvnímu kolu voleb nechodili, protože jejich kandidát postupuje do druhého kola automaticky. Další předávání této informace na sociálních sítích bez původního humorného podtextu označil ministr vnitra Lubomír Metnar za dezinformační kampaň a oznámil, že věc prošetřuje policie.[7] Podle webu Lidovky.cz se Šídlova výzva ze Šťastného pondělí objevovala nezávisle na zprávách kolujících po internetu.[8]

V díle odvysílaném 8. února 2021 tvůrci Šťastného pondělí oznámili své autorství neoficiálního přejmenování vyhlídky nad Stromovkou u místodržitelského letohrádku na Vyhlídku Alexeje Navalného (podle zadržovaného ruského opozičního politika). Čin se setkal s velkým ohlasem na sociálních sítích.[9][10][11]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Kritika pořadu zaznívá téměř po každém díle především z úst představitelů KSČM, SPD a ANO, které autoři pořadu často zesměšňují. Zejména jde o Zdeňka Ondráčka, kterého Jindřich Šídlo v jednom z dílů spolu s kolegou Konstantinem Sulimenkem na chodbě Seznamu osobně požádal, aby ho tento poslanec naučil zacházet s obuškem. Narážel tím na skutečnost, že Ondráček během Palachova týdne jako příslušník VB zasahoval proti demonstrantům. Jindřich Šídlo Ondráčka pravidelně nazývá "komunistickou mlátičkou", případně volí označení "O jako obušek". chybí ozdrojování, rozporováno, dokonce zmizel i diskusní příspěvek ožadující opravu

Nevybíravě kritizován bývá pořad také dezinformačním médiem Parlamentní listy, které jsou rovněž terčem mnoha Šídlových vtipů a dalšími, obvykle nacionalisticky a protievropsky orientovanými novináři a médii. chybí ozdrojování, rozporováno, dokonce zmizel i diskusní příspěvek ožadující opravu

Inspirace[editovat | editovat zdroj]

Obdobou Šťastného pondělí na Slovensku je Ťažký týždeň, vysílaný na serveru Aktuality.sk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e Jindřich Šídlo - 15. 11. 2017 - Knihkupectví a antikvariát Fryč [online]. YouTube, 2017-12-08 [cit. 2018-01-17]. Od 48 minuty a 27 sekundy debaty. Dostupné online. 
 2. a b c d HOTOVÁ, Tereza. Dcery mi říkají, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo [online]. Munimedia, Stisk, 2017-11-13 [cit. 2018-01-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-29. 
 3. a b c Jak se natáčí Šťastné pondělí Jindřicha Šídla [online]. Česká televize, Newsroom ČT24, 2017-12-03 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
 4. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
 5. Seznam.cz přidá lifestyle, rozšíří i Seznam Zprávy [online]. Mediaguru, 2017-04-05 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
 6. HlídacíPes.org získal prestižní Křištálovou lupu. Kromě online obsahu letos vydal i dvě knihy [online]. HlídacíPes.org, 2017-11-30 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
 7. a b Vnitro dementuje původně recesistickou zprávu o volbě Zemana [online]. Echo24, 2018-01-12 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
 8. a b PROCHÁZKOVÁ, Pavlína. Fake news v závěru kampaně. Zeman postupuje automaticky, stojí ve výzvě, šetří ji policie [online]. Lidovky.cz, 2018-01-12 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
 9. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2021-02-09]. Dostupné online. 
 10. Nad Stromovkou vznikla vyhlídka Alexeje Navalného - iDNES.tv. iDNES.cz [online]. [cit. 2021-02-09]. Dostupné online. 
 11. Vyhlídka Alexeje Navalného: Cedule visí na zábradlí u ruské ambasády. Blesk.cz [online]. [cit. 2021-02-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]