Šťastné pondělí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šťastné pondělí
Jiný název Šídlo
Formát satirická video-glosa
Scénář Jindřich Šídlo
Hrají Jindřich Šídlo
Moderátor Jindřich Šídlo
Země původu ČeskoČesko Česko
Produkce a televizní štáb
Kamera Tomáš Dusil
Hudba ze svých oblíbených písní vybírá Jindřich Šídlo[1]
Střih Tomáš Dusil
Premiérové vysílání
TV stanice Stream.cz
Vysíláno 30. listopadu 2016 – dosud
Oficiální webové stránky
Šťastné pondělí na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šťastné pondělí nebo také Šídlo je český satirický pořad novináře a politického komentátora Jindřicha Šídla, který na jeho tvorbě spolupracuje s kameramanem Tomášem Dusilem. Ten má na starosti kromě kamery také střih, vizuální efekty a celkovou grafickou podobu pořadu.[2] Uvádí ho každé pondělí Seznam Zprávy, následně je zveřejněn na internetové televizi Stream.cz. Vysílá ho také Televize Seznam. Všechna tato média spadají pod internetový portál Seznam.cz.

Vznik a historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik pořadu inicioval vedoucí zpravodajské redakce Seznamu.cz Jakub Unger.[1] Jindřich Šídlo měl v úmyslu prostřednictvím Šťastného pondělí navázat na psaní svých komentářů pro Českou televizi a humorných politických glos pro Hospodářské noviny a výslednému pořadu dát audiovizuální podobu.[3] Název pořadu souvisí s jeho uváděním v pondělí, Jindřich Šídlo se také inspiroval názvem své dříve oblíbené kapely Happy Mondays.[1] Prvních několik dílů vznikalo ještě bez současného spolutvůrce pořadu Tomáše Dusila a sám Šídlo je i z tohoto důvodu nehodnotí dobře.[3] Jejich délka byla okolo tří minut, původní neuskutečněný záměr počítal jen s minutovou stopáží.[1] Jindřich Šídlo již v na počátku prosince 2017 zvažoval nějaký podobný, ještě delší pořad, ale tehdy to nepovažoval za reálné a komentoval to slovy: „bohužel v těch titulkách (pořadu) jsme dva“.[2] Ke změně došlo ve druhé polovině roku 2018, kdy začala být úvodní část pořadu (dlouhá asi 7 minut) vydávána samostatně v pondělních dopoledních hodinách, ve 20 hodin má pak premiéru celé Šťastné pondělí i s originálními rozhovory a reportážemi, jehož stopáž bývá přibližně 20 minut.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Na pozadí různých video a obrazových koláží v něm Jindřich Šídlo někdy humorně, někdy ve vážné poloze komentuje aktuální dění, zhusta z oblasti politiky.[3] Pořad využívá videa z YouTube a obrazové materiály České televize.[1] Častými tématy jsou politikové Andrej Babiš a Miloš Zeman. Autoři pořadu v něm někdy používají videa z YouTube kanálu prvně jmenovaného.[3]

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

K pořadu se vyjadřují někteří politici i novináři.[2] Podle představitelů Seznamu.cz patří mezi ty jeho pořady Seznam zpráv, které mají vysokou míru dokoukanosti.[4] Web HlídacíPes.org ho popsal jako pořad, který „záhy získal velkou fanouškovskou podporu“.[5]

V médiích se jeho jméno objevovalo také v souvislosti s prezidentskou volbou v roce 2018.[6][7] V epizodě pořadu, která měla premiéru 8. ledna, Jindřich Šídlo z recese vyzval voliče Miloše Zemana, aby k prvnímu kolu voleb nechodili, protože jejich kandidát postupuje do druhého kola automaticky. Další předávání této informace na sociálních sítích bez původního humorného podtextu označil ministr vnitra Lubomír Metnar za dezinformační kampaň a oznámil, že věc prošetřuje policie.[6] Podle webu Lidovky.cz se Šídlova výzva ze Šťastného pondělí objevovala nezávisle na zprávách kolujících po internetu.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Jindřich Šídlo - 15. 11. 2017 - Knihkupectví a antikvariát Fryč [online]. YouTube, 2017-12-08 [cit. 2018-01-17]. Od 48 minuty a 27 sekundy debaty. Dostupné online. 
  2. a b c Jak se natáčí Šťastné pondělí Jindřicha Šídla [online]. Česká televize, Newsroom ČT24, 2017-12-03 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  3. a b c d HOTOVÁ, Tereza. Dcery mi říkají, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo [online]. Munimedia, Stisk, 2017-11-13 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  4. Seznam.cz přidá lifestyle, rozšíří i Seznam Zprávy [online]. Mediaguru, 2017-04-05 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  5. HlídacíPes.org získal prestižní Křištálovou lupu. Kromě online obsahu letos vydal i dvě knihy [online]. HlídacíPes.org, 2017-11-30 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  6. a b Vnitro dementuje původně recesistickou zprávu o volbě Zemana [online]. Echo24, 2018-01-12 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 
  7. a b PROCHÁZKOVÁ, Pavlína. Fake news v závěru kampaně. Zeman postupuje automaticky, stojí ve výzvě, šetří ji policie [online]. Lidovky.cz, 2018-01-12 [cit. 2018-01-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]