YouTube

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
YouTube
Logo
URL www.youtube.com
Slogan Broadcast Yourself
Charakter stránky Služba pro hostování videa
Registrace Nepovinná (Vyžadována pro nahrávání videí, hodnocení a psaní komentářů)
V jazyce 77 jazykových verzí
Licence obsahu YouTube licence, CC-BY (dle volby vlastníka daného videa)
Vlastník Nezávislé (2005 – 2006)
Google Inc. (2006 – současnost)
Autor Steve Chen
Chad Hurley
Jawed Karim
Spuštěno 14. února 2005
Aktuální stav aktivní
Ředitelství YouTube v San Bruno
Stav YouTube v jednotlivých státech (2015):
     má lokalizovanou verzi
     má lokalizovanou verzi, dříve blokován
     blokován
     částečně blokován
     dříve blokován

YouTube je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Založili jej v únoru 2005 zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V listopadu 2006 byl zakoupen společností Google za 1,65 miliardy dolarů (tehdy asi 37 miliard Kč).[1] Google nyní provozuje tuto stránku jako dceřinou společnost, uživatelské účty mezi těmito společnostmi jsou propojené.

YouTube povoluje svým uživatelům nahrát videa, zhlédnout je, hodnotit, sdílet a komentovat. Na YouTube jsou dostupné videoklipy, TV klipy, hudební videa, trailery k filmům a další jako například video-blogy, krátká originální videa, nebo vzdělávací videa.

Od 9. 10. 2008 má YouTube i české rozhraní.[2] Byla tak spustěná 25. služba Google v pořadí.[3] Google kromě českého překladu serveru přinesl také spolupráci s místními partnery.[3] Česko se stalo 22. zemí světa a desátou v Evropě, kde byl YouTube lokalizován.[3] V roce 2010 server získal v soutěži Křišťálová Lupa 1. místo v kategorii publikační platformy.[4]

V říjnu 2015 byla spuštěna placená verze YouTube nazvaná YouTube Red, umožnující vypnout reklamy u videí a zhlédnout obsah navíc.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První video bylo na YouTube publikováno 23. dubna 2005, jednalo se o „Me at the zoo“ (Já v zoo), kde autor komentoval expozici slonů v zoologické zahradě v americkém San Diegu. Nahrávka měla necelých 20 sekund a natočil ji a na server nahrál Jawed Karim, jeden ze zakladatelů serveru. Původně byl server zaměřen na sdílení domácích videí, postupně ale přibyly hudební videoklipy, videohry nebo filmy. Některé z obsažených videí se staly fenomény v rámci světového nebo národních internetů s velkým počtem zhlédnutí.[5]

Od doby založení se zlepšovaly a dále zlepšují možnosti záznamových zařízení a přenosové kapacity a rychlosti sítí a s nimi roste také podporovaná kvalita videí na serveru. Průběžně se měnil a přizpůsoboval i layout a celková nabídka se stále vyvíjí a doplňuje o podporu nových technologií s vyššími technickými nároky.[5]

YouTubeři[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Youtuber.

V souvislosti s roustoucí popularitou YouTube se vynořuje i fenomén tak zvaných YouTuberů (YouTubers). Jedná se o (nejen) mladé tvůrce obsahu (videí), kteří kolem sebe budují komunitu svých fanoušků. Používá se pro ně i termín influenceři[6], vzhledem k tomu, že své fanoušky (uživatele) zasahují a ovlivňují i na jiných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, atd.). YouTubeři nejsou klasickými celospolečenskými celebritami, ale pro svou cílovou skupinu mívají větší signifikanci než celebrity z tradičních médií.[7] Je to proto, že se mohou prosadit jedině, když produkují vlastní obsah a pouze když vstupují do interakce s fanoušky. Pojítkem mezi celebritou a divákem je právě obsah, proto má vztah médium-divák i reálný obsahový základ, komunikace je více rovnostářská (oba sedí u počítače, YouTuberem se může stát každý, pod video lze napsat komentář a u tradičních celebrit je vždy mezi nimi a spotřebitelem nějaký typ bariéry, která zakládá nerovnost).

YouTubeři se proto používají také v marketingu. Vzniká kolem nich rozsáhlá komunita a je tak možné tvrdit, že se pomalu stávají mainstreamovými celebritami. Vystupují na vlastních festivalech (např. Utubering),[8] společenských akcích (např. Zlatý Slavík)[9] mají agentury, které je zastupují (např. GameBoost).[10] Začínají s nimi spolupracovat také orgány státní správy, které chtějí komunikovat s mladou generací (např. vzdělávání, propagace určitých myšlenek a doporučení jako nebezpečí řízení po požití alkoholu, atd.). V České republice první spolupráci s YouTubery v této oblasti navázala Rada vlády pro udržitelný rozvoj, která spolupracovala s Martinem Rotou při komunikaci Cílů udržitelného rozvoje.[11] Jeho video mělo během několika hodin více zhlédnutí než Obamova řeč na podobné téma v OSN.[12]

Play Button[editovat | editovat zdroj]

YouTubeři dostávají za jejich počet odběratelů tvz. Play Button. Seznam play buttonů:

 • Silver Play Button (Stříbrný Play Button) – dostávají ho za získání 100 000 odběratelů
 • Golden Play Button (Zlatý Play Button) – dostávají ho za 1 000 000 odběratelů
 • Diamond Play Button (Diamantový Play Button) – dostávají ho za 10 000 000 odběratelů
 • Ruby Play Button (Rubínový Play Button) – dostávají ho za 50 000 000 odběratelů

Statistiky[editovat | editovat zdroj]

YouTube má v roce 2015 dvě miliardy přístupů denně a každou minutou uživatelé nahrají 300 hodin nových videí. YouTube je tak po internetovém vyhledávači Google druhou nejnavštěvovanější webovou službou světa.[13]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Server je častým terčem kritiky, v některých zemích je přístup blokován.[14] Nejčastěji bývá kritizováno porušování autorských práv, ze strany totalitních režimů a cenzorských organizací pak přílišná svoboda slova,[15] jinými autory naopak cenzura z politických důvodů,[16] pomlouvačný, zesměšňující obsah či zobrazování násilných scén nebo sexu.

V souvislosti s plánovaným předplatným na rozšířenou hudební službu vyžaduje YouTube podepsání nové smlouvy s interprety, jejíž podmínky se ale nelíbí některým nezávislým vydavatelstvím, takže novou smlouvu odmítli podepsat.[17] Americká asociace nezávislé hudby, která tato nezávislá vydavatelství zastupuje v USA a v Evropě, kvůli novým smluvním podmínkám požádala o vládní intervence.

Český YouTube[editovat | editovat zdroj]

Český YouTube navštíví měsíčně 5,1 mil. unikátních českých uživatelů,[kdy?] podle průzkumu ho v květnu 2012 navštívilo alespoň jednou 82 % lidí připojených k internetu v České republice.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Přehrávání[editovat | editovat zdroj]

V minulé době bylo třeba mít pro přehrávání videí na YouTube nainstalován Adobe Flash Player plug-in v internetovém prohlížeči, nicméně v současnosti přehrávač funguje na HTML5 API, které nevyžaduje žádný externí dodatek a YouTube se o Flash Playerovou verzi nestará.

Nahrávání[editovat | editovat zdroj]

První logo YouTube, bylo používáno mezi roky 2005 až 2011[18]

Každý uživatel YouTube může nahrát video dlouhé do 15 minut. Uživatelé, kteří jsou ověřeni (například skrz telefonní číslo) mohou nahrávat až 12 hodin dlouhá videa. Od roku 2005 se na YouTube mohly nahrávat jakkoliv dlouhá videa, limit 10 minut nastal v roce 2006, protože uživatelé na YouTube nahrávali obsah s autorskými právy - jako například filmy. V roce 2010 byl 10minutový limit rozšířen na 15 minut.

Videa na YouTube lze nahrát také z mobilu.

YouTube dovoluje nahrát videa v mnoha formátech: .AVI, .MKV, .MP4, .MOV, .DivX, .FLV, .ogg a .ogv. Ty obsahují video formáty jako například MPEG, MPEG-4, VOB a .WMV.

Kvalita[editovat | editovat zdroj]

Původně YouTube povolovalo jednu kvalitu videa a to 320x240 pixelů s MP3 audiem.

Dnes je několik možností - 240p, 360p, 480p, 720p (HD), 1080p (HD+). Od roku 2014 je od 720p možnost přidat videa s 60FPS.

V roce 2010 YouTube umožnilo nahrát videa v 4K, což je 4096×3072 pixelů.

V červnu 2015 byla přidána možnost nahrát videa v 8K, což je 7680×4320 pixelů.

3D[editovat | editovat zdroj]

21. června 2009 oznámil Peter Bradshaw, že uživatelé budou moci nahrávat 3D videa.

360° Videa[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2015 YouTube podporuje také 360 stupňová videa, kdy si uživatel může prohlédnout video ze všech stran, pouhým kliknutím a tahem. U mobilní verze otáčením mobilu (tuto funkci již YouTube nepodporuje).

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Podle studie americké společnosti Ellacoya Networks, vyrábějící analyzéry síťového provozu, se v roce 2007 YouTube podílel na celkovém internetovém provozu 10 % z celkových 18 %, které zabírá streamované video.[19]

V současnosti videem, které má nejvíce zhlédnutí, je Gangnam Style od jihokorejského rappera PSY. Zajímavostí je, že v den konspirátory předpokládaného konce světa, tj. 21. 12. 2012, dosáhl hranice 1 miliardy zhlédnutí. K lednu 2017 mělo přes 2,740 miliardy zhlédnutí.

Nejsledovanějším videem na českém Youtube je překvapivě „Mňam Mňam bobík“. Důvodem je fakt, že klip si většinou pouštějí malé děti nebo jejich rodiče a to většinou opakovaně, návštěvnost pak roste rychlým tempem, momentálně (k 7. 1. 2017 odpoledne) má přes 37,7 milionu zhlédnutí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku YouTube na anglické Wikipedii.

 1. Google Buys YouTube, mashable.com, 9. 10. 2006
 2. http://www.zive.cz/Bleskovky/YouTube-cesky-od-dnesniho-dne-realita/sc-4-a-143974/default.aspx
 3. a b c YouTube česky: od dnešního dne realita
 4. VYLEŤAL, Martin. Křišťálová Lupa 2010 zná své vítěze. Lupa.cz [online]. 2010-11-26, roč. 12 [cit. 2010-12-07]. Dostupné online. ISSN 1213-0702.  
 5. a b obr; TUHÁČKOVÁ, Petra. Za deset let se stal YouTube druhou nejnavštěvovanější stránkou. ČT24 [online]. 2015-05-10 [cit. 2015-05-10]. Dostupné online.  
 6. https://www.vitalsmarts.com/influencer/
 7. http://ceskapozice.lidovky.cz/vize-youtube-televize-pro-mlade-daj-/tema.aspx?c=A141015_225825_pozice-tema_kasa
 8. http://www.utubering.cz/
 9. http://www.ceskyslavikmattoni.cz/
 10. http://www.mediar.cz/tema/get-boost/
 11. https://www.youtube.com/watch?v=WNXQYe7Hbns
 12. https://www.youtube.com/watch?v=kASP2HgXP4U
 13. TELEVIZE, Česká. Za deset let se stal YouTube druhou nejnavštěvovanější stránkou. ČT24. . Dostupné online [cit. 2017-01-19]. (česky) 
 14. TAIT, Robert. Censorship fears rise as Iran blocks access to top websites. The Guardian. 2006-12-03. Dostupné online [cit. 2017-01-19]. ISSN 0261-3077. (en-GB) 
 15. Neonazi-Propagandafilme: Zentralrat der Juden droht YouTube mit Anzeige. SPIEGEL ONLINE [online]. 2007-08-26 [cit. 2017-01-19]. Dostupné online.  
 16. Youtube Calls on ADL to Help Censor Web. www.americanfreepress.net [online].  [cit. 2017-01-19]. Dostupné online.  
 17. VŠETEČKA, Roman. YouTube brzy zavede předplatné. Chystá novou hudební službu. Technet.cz [online]. 18. června 2014 13:45, aktualizováno 18:02. Dostupné online.  
 18. YouTube [online]. Logopedia, [cit. 2016-05-26]. Dostupné online.  
 19. Na co české limity nestačí, Computer 15–16/07, str. 45

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]