Mainstream

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mainstream (též hlavní proud) je termín, který pochází z anglických slov main[mejn] - hlavní a stream[stri:m] - proud. Používá se, často s negativním citovým zabarvením, pro označení chování davu či tendencí v literatuře, umění, žurnalistice aj. [zdroj?]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Mainstreamem se v hudbě rozumí hlavní a nejpopulárnější styly. Z mainstreamu se oddělují další větve. Typickým příkladem jsou sedmdesátá léta 20. století, kdy mainstreamem byl rock a dalšími větvemi psychedelický rock, art rock, punk a jiné.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Mainstreamem se v oblasti knih rozumí zejména nenáročné tituly pro nejširší masu čtenářů. Typicky jsou to kuchařky, medailony slavných, ale též detektivky apod.

Časopisy a periodika[editovat | editovat zdroj]

Mainstreamem se v oblasti časopisů rozumí zejména konzumní, často bulvární tituly určené pro nejširší masu čtenářů. Mainstream se ale nerovná automaticky bulvár.

Seriály[editovat | editovat zdroj]

V oblasti televizních seriálů se jako mainstreamové záležitosti označují takové seriály, které jsou sledovány s velkou oblibou už jen proto, že jsou tak oblíbené a známé, nikoliv pro jejich vysokou kvalitu. U nás se takto dají označit například Game of Thrones či The Big Bang Theory.