Jawed Karim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jawed Karim
Jawed Karim 2008.jpg
Narození 28. října 1979 (39 let)
Merseburg
Bydliště Palo Alto
Alma mater Univerzita Illinois v Urbana-Champaign
Stanfordova univerzita
Web www.jawed.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jawed Karim je jeden ze tří zakladatelů společnosti Youtube.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Karim se narodil v Merseburgu ve východním Německu[1] v roce 1979. Se svou rodinou překročily hranice do západního Německa v osmdesátých letech. Dále vyrůstal v Neussu v západním Německu. Karim se v roce 1992 přestěhoval se svou rodinou do Saint Paul[2] v Minnesotě. Vystudoval střední školu a později navštívil univerzitu v lllinois[3] na katedře informatiky. Opustil školu před absolvováním, aby se stal zaměstnancem společnosti PayPal, ale dále pokračoval v kurzech a dodělal bakalářský titul v oblasti informatiky. Poté získal Magisterský titul  v oboru výpočetní techniky na Stanfordske univerzitě.[4]

Zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 pracoval Jawed na Interhip ve společnosti Silicon Graphics Inc., kde pracoval na správě dat v 3D voxelu pro velmi rozsáhlé datové soubory pro vykreslování objemu včetně dat pro Visible Human Project.[5] Karim publikoval články o programování v časopise Dr. Dobb's Journal, včetně jednoho o načítání vykreslování a animaci modelů Quake.

Investice[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2008 založil Karim rizikový fond s názvem Youniversity Ventures s partnery Keith Rabois a Kevin Hartz. Karim je jedním z prvních investorů společnosti Airbnb, který investoval do počátečního semináře této společnosti v dubnu 2009.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Surprise! There's a third YouTube co-founder - USATODAY.com. usatoday30.usatoday.com [online]. [cit. 2018-05-22]. Dostupné online. 
  2.  ::: Star Weekend Magazine :::. archive.thedailystar.net [online]. [cit. 2018-05-22]. Dostupné online. 
  3. BUREAU, News. News Bureau | ILLINOIS. news.illinois.edu [online]. [cit. 2018-05-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Stanford Magazine - Article. alumni-gsb.stanford.edu [online]. [cit. 2018-05-22]. Dostupné online. 
  5. Speakers: Practical Graphics Programming - Jawed Karim. www-s.acm.illinois.edu [online]. [cit. 2018-05-22]. Dostupné online.