Minnesota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Minnesota
State of Minnesota
Vlajka amerického státu Minnesota Pečeť amerického státu Minnesota
Vlajka státu
Minnesota
Pečeť státu
Minnesota
Přezdívka: North Star State (Stát Severní hvězdy), The Land of 10,000 Lakes (Země 10 000 jezer), The Gopher State (Stát syslů)
Minnesota na mapě USA
Úřední jazyky nejsou stanoveny
Hlavní město Saint Paul
Největší město Minneapolis
Rozloha
 • Celkem
 • z toho souš
 • z toho vodstvo
12. v USA
225 365 km²
206 434 km²
18 931 km² (8,4 %)
Obyvatelstvo
 • Počet obyvatel
 • Hustota zalidnění
21. v USA
5 303 925 (2010)
23,86 obyv./km² (31. v USA)
Počet okresů 87
Časové pásmo UTC-6/-5 (letní čas)
Souřadnice
 • Zeměpisná šířka
 • Zeměpisná délka

43°34′ s.š. až 49°23′50′′ s.š.
89°34′ z.d. až 97°12′ z.d.
Nadmořská výška
 • Nejvyšší bod
 • Průměrná výška
 • Nejnižší bod

701 m n. m.
365 m n. m.
183 m n. m.
Guvernér Mark Dayton (D)
Senátoři Amy Klobuchar (D)
Al Franken (D)
Oficiální zkratky
 • Poštovní zkratka
 • Tradiční zkratka
 • ISO 3166-2

MN
Minn.
US-MN
Přistoupení do unie 11. květen 1858 (32.)
Oficiální web www.state.mn.us

Minnesota (anglická výslovnost výslovnost [mɪnɨˈsoʊtə] IPA) je 32. stát Spojených států amerických, k nimž se připojil 11. května 1858. Tento stát se nachází ve Středozápadním regionu USA. Je to dvanáctý největší stát Spojených států a 21. nejlidnatější s více než 5 miliony obyvatel. Tento stát je známý jako země tisíce jezer, která spolu s mnohými parky a lesy nabízejí obyvatelům a turistům prostor k rekreaci. Skoro 60 % obyvatel žije v oblasti aglomerace Minneapolis-Saint Paul. Tato dvě města jsou centrem obchodu, dopravy i průmyslu ve státě. Na západě státu je mnoho prérií, které jsou nyní intenzivně využívány k zemědělství, na východě jsou listnaté lesy a na severu méně obydlené oblasti tajg. Název státu Minnesota pochází z jazyku Dakota a znamená něco jako zakalená voda. Od roku 1999 do roku 2003 byl guvernérem herec a bývalý voják SEAL, Jesse Ventura. Současný demokratický guvernér, Mark Dayton, se nedokázal dohodnout s republikánským zastoupením na rozpočtu, a tak tento stát od 1. července 2011 vyhlásil státní bankrot.[1][2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Minnesota je nejsevernějším státem USA, pokud nepočítáme Aljašku. Severovýchodní hranice státu s Michiganem a Wisconsinem prochází Hořejším jezerem, zbytek východních hranic je s Wisconsinem. Dále hraničí s Iowou na jihu, Severní a Jižní Dakotou na západě a na severu s Kanadskými provinciemi Ontario a Manitoba. Rozloha státu je asi 225 tisíc čtverečních kilometrů, takže zabírá 2,25 % rozlohy Spojených států, což staví Minnesotu na dvanácté místo v tabulce největších států USA. Nejvyšším místem státu je Eagle Mountain vysoká 701 m a nejnižší je pobřeží Hořejšího jezera v nadmořské výšce 183 m. Přezdívka státu „země tisíce jezer“ není nijak nadsazená. V Minnesotě je skutečně 11 842 jezer s rozlohou alespoň 0,04 km². Minnesotská část Hořejšího jezera má rozlohu téměř 3896 km².

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Podzim v Minnesotě

V severní části státu jsou především divoce rostoucí borovice a jedle smíchané s vysazenými břízami a topoly. Velká část lesů byla již vykácena, ale stále se zde nachází kolem 1600 km² zalesněné půdy. Ačkoli těžba dřeva pokračuje stále, je zachovávána třetinová zalesněnost státu. Mnoho dříve volně žijících zvířat ztratilo své přirozené prostředí, například kuna, los, jelen a rys červený. Stát má nejvíce volně žijících vlků kromě Aljašky a podílí se na ochraně medvěda baribala a losa amerického. V Minnesotě žije také mnoho dravců a vodních ptáků, kterým poskytují útočiště mnohá jezera. V čistých vodních tocích se líbí mnohým sportovním rybám jako je candát, okoun, štika nebo pstruh.

Klima[editovat | editovat zdroj]

V Minnesotě jsou běžné velké teplotní rozdíly charakteristické pro kontinentální klima, s chladnými zimami a horkými léty mohou rozdíly teplot činit v jednom roce až 96 °C. V Minnesotě nejsou neobvyklé silné srážky, vánice, tornáda, bouře a vichřice, které způsobují lesní polomy.

Města[editovat | editovat zdroj]

Saint Paul se nachází na břehu řeky Mississippi a je hlavním městem státu od roku 1849. Sousedí s Minnesotským nejlidnatějším městem Minneapolis. Tato dvě města spolu tvoří 16. největší aglomeraci na území Spojených států, ve které žije 60 % obyvatel státu.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 5 303 925 obyvatel.[3]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 4,7% populace.[3]

Tři čtvrtiny obyvatel Minnesoty jsou západoevropského a skandinávského původu. Většina (37.9%) německého, 32.1% skandinávského (16.8% Norové, 9.5% Švédové, Finové, Dánové, Faeřané,Karelové a Islanďané), 11.7% irského, 6.3% anglické, 5.1% polské, 4.2% francouzské a 3.7% české.

Podíl nebílého obyvatelstva rychle roste, a to hlavně v oblasti Twin Cities (Minneapolis–Saint Paul). Zčásti je důvodem to, že vláda USA se sem rozhodla umístit žadatele o azyl, např. Somálce, protože se domnívala, že místní bílá liberální populace je bude schopna snadněji absorbovat. Důsledkem ale byl pouze vznik somálských gangů a zvýšená míra kriminality.[4]

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Průzkum v roce 2001 prokázal, že 25 % obyvatel jsou katolíci, 24 % luteráni a 5 % baptisté. 14 % obyvatel je bez vyznání a „nekřesťanská“ náboženství jako je judaismus, islám, buddhismus, hinduismus a sikhismus vyznávají 3 % obyvatel.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Politika[editovat | editovat zdroj]

Walter Mondale, viceprezident Carterovy administrativy a v letech 1964-1976 senátor

Obyvatelstvo Minnesoty je vzhledem k vysokému podílu obyvatel skandinávského původu velmi liberální a volí výlučně Demokratickou stranu. Dokladem toho je mimo jiné fakt, že Minnesota byla spolu s Washingtonem, D. C. jediným americkým státem, kde při prezidentských volbách v roce 1984 tehdy úřadující prezident Ronald Reagan nezvítězil (jeho demokratickým protivníkem byl tehdejší senátor za Minnesotu Walter Mondale).[5] Jednalo se o nejdrtivější prezidentské vítězství v historii USA.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Patrně nejznámější osobnost pocházející z Minnesoty, zpěvák Bob Dylan

Minnesota je rodištěm mnoha významných osobností. Ve městě Sauk Centre se roku 1885 narodil spisovatel Sinclair Lewis, autor známých románů jako jsou kupř. Hlavní třída či Arrowsmith. Ze St. Paulu pochází i neméně významný americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald, jenž je považován za jednoho z největších spisovatelů 20. století. Řadí se k hlavním představitelům tzv. ztracené generace. Mezi jeho nejvýznamnější tituly patří romány Velký Gatsby, Něžná je noc či Na prahu ráje. V oblasti hudební je bezesporu největší osobností, jež se narodily v Minnesotě, zpěvák Bob Dylan, který už více jak padesát let ovlivňuje nejen světovou hudební scénu, ale jeho texty měly a mají velký význam i ve sféře politické či sociokulturní. Za své kariéry získal mnoho ocenění jako je Grammy, Zlatý glóbus či Oscar. V roce 2012 obdržel od Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států. Dalšími známými hudebníky jsou např. Prince, rodák z Minneapolisu či průkopník rock and rollu Eddie Cochran. Minnesota dala světu i mnoho významných hereček a herců. Jsou jimi kupř. herečka a jazzová zpěvačka Judy Garlandová, Winona Ryder, člen známé komediální skupiny Monty Python Terry Gilliam, úspěšné režisérské duo bratři Coenové, herci Kevin Sorbo, Vince Vaughn, Josh Hartnett či držitelka Oscara za nejlepší ženský výkon ve filmu Operace "Blue Sky" Jessica Lange.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Státní symboly[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Minnesota bankrupt: U.S. government officials sent home
  2. Minnesota blame game ramps up
  3. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  
  4. Bill Clinton's legacy: Somali crime wave here at home
  5. 1984 Presidential Election Results. David Leip.