Jesse Ventura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jesse Ventura
Jesse Ventura
Jesse Ventura
Stranická příslušnost
Členství Independence Party of Minnesota (2000–2003)

Narození 15. července 1951 (68 let)
Minneapolis
Národnost Slovak American
Děti Tyrel Ventura
Sídlo Baja California
Alma mater Roosevelt High School
North Hennepin Community College
Profese filmový herec, rozhlasový moderátor, spisovatel, politik, profesionální wrestler, mírový aktivista a sportovní komentátor
Ocenění Emperor Has No Clothes Award (2001)
WWE Hall of Fame
Commons Kategorie Jesse Ventura
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jesse Ventura (* 15. července 1951, Minneapolis) je americký politik slovenského původu, herec, komentátor a bývalý wrestlingový zápasník a guvernér státu Minnesota. Veřejnosti je sice znám jako Jesse Ventura, jeho pravé jméno ale zní James George Janos. Pseudonym Jesse Ventura si zvolil, když se věnoval wrestlingu.

Po absolvování střední školy v roce 1969 vstoupil do služeb amerického námořnictva. Jako příslušník námořních elitních jednotek SEAL sloužil od ledna 1970 do prosince 1973 ve válce ve Vietnamu. Po návratu do Minnestoty se začal věnovat vzpírání a zápasu, krátkce pracoval i jako bodyguard skupiny The Rolling Stones. Další Venturovy kroky vedly do světa wrestlingu, kde se proslavil jako "The Body" Ventura. V roce 1984 jeho úspěšnou wrestlingovou kariéru ukončily krevní sraženiny v plicích.

V roce 1990 se stal starostou města Brooklyn Park v Minnesotě. V roce 1998 se rozhodl kandidovat i na guvernéra státu Minnesota za Reformní stranu Minnesoty.

Guvernérem Minnesoty byl v letech 1999 až 2003. Zvolen byl za Reform Party of Minnesota (později byla strana přejmenována na Independence Party of Minnesota), čímž narušil dominanci Republikánské a Demokratické strany.

Účinkuje v pořadu Kospirační teorie (Conspiracy theories), kde se věnuje tématu různých konspiračních teorií. Hrál mj. ve fimech Predátor, Běžící muž, Demolition Man.

Jesse Ventura se dokonce rozhodl kandidovat na prezidenta USA (volby 2016)[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]