Arizona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arizona
State of Arizona
Vlajka amerického státu Arizona Pečeť amerického státu Arizona
Vlajka Pečeť
Přezdívka: The Copper State, Grand Canyon State
Arizona na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Phoenix
Největší město Phoenix
Rozloha
 • Celkem
 • z toho souš
 • z toho vodstvo
6. v USA
295 254 km²
294 309 km²
945 km² (0,32 %)
Obyvatelstvo
 • Počet obyvatel
 • Hustota zalidnění
15. v USA
6 626 624 (2013)
22 obyv./km² (33. v USA)
Počet okresů
Časové pásmo UTC-7
Souřadnice
 • Zeměpisná šířka
 • Zeměpisná délka

31°20's.š - 37°s.š.
109°3'z.d - 114°50'z.d.
Nadmořská výška
 • Nejvyšší bod
 • Průměrná výška
 • Nejnižší bod

Humphreys Peak: 3 851 m n. m.
1 250 m n. m.
řeka Colorado: 21 m n. m.
Guvernér Jan Brewer (R)
Senátoři John McCain (R)

Jon Kyl (R)

Oficiální zkratky
 • Poštovní zkratka
 • Tradiční zkratka
 • ISO 3166-2

AZ

US-AZ
Přistoupení do unie 14. února 1912 (48. stát)
Oficiální web www.az.gov

Arizona (anglická výslovnost výslovnost [ærɪˈzoʊnə] IPA) je americký stát na jihozápadě země. Stala se jím 14. února 1912, kdy do Unie vstoupila jako 48. stát USA. Hlavní a zároveň největší město Arizony je Phoenix. Další tři největší města jsou Tucson, Mesa a Glendale. Arizona je známá svým pouštním klimatem, výjimečně horkými léty a mírnými zimami, ale ve vyšších polohách jsou borovicové lesy a horské louky, které kontrastují s pouštěmi v nížinách. Sčítání lidu z roku 2006 ukazuje, že Arizona je nejrychleji rostoucím státem Spojených států. Arizona hraničí se státy Nové Mexiko, Utah, Nevada a Kalifornie a s Mexikem na jihu. Svou nejjižnější část, která Mexiku patřila původně, od něj získala tzv. Gadsdenovou koupí (1853). Kromě Grand Canyonu je v Arizoně soustředěno mnoho dalších národních parků, lesů, monumentů a indiánských rezervací. Název Arizona je zkomoleninou ze španělského árida zona („vyprahlá oblast“). Existuje i domněnka, že jméno státu může pocházet z indiánských jazyků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Arizona je šestý největší stát Spojených států – po Novém Mexiku a před Nevadou. Přibližně 15 % z celkové rozlohy (306 000 km²) je v soukromém vlastnictví. Zbytek pokrývají veřejné lesy a parky, rekreační zóny a americké přírodní rezervace.

Arizona je známá pro své pouště, kde je mnoho suchomilných rostlin jako jsou například kaktusy. Také je známá svým klimatem, a to horkými léty a mírnými zimami. Méně známé jsou už borové lesy v severní části státu v oblasti známé jako Colorado Plateau, které ostře kontrastují s pouštěmi na jihu státu. Nejznámější atrakcí státu Arizona je jistě Grand Canyon. Byl vytvořen řekou Colorado, je asi 446 km dlouhý, v nejužší části 6 km a v nejširší části 29 km široký a téměř 2 km hluboký.

Můžeme zde nalézt také jeden z nejzachovalejších kráterů, vzniklých dopadem meteoritu. Barringerův kráter (spíše známý jako Meteor Crater) je obrovská prohlubeň v zemi uprostřed plošiny Colorado Plateau, asi 40 km západně od města Winslow. Jeho vyvýšený okraj vystupuje do výšky 46 metrů, samotný kráter je asi 174 metrů hluboký a má asi 1200 metrů v průměru.

Klimatické podmínky[editovat | editovat zdroj]

Kvůli tomu, že Arizona je velký stát a má velké rozdíly v nadmořských výškách, jsou na různých místech rozdílné klimatické podmínky. V nižších nadmořských výškách jsou většinou pouště s horkými léty a mírnými zimami. Od pozdního podzimu do začátku jara tam bývá mírné podnebí s průměrným minimálními teplotami kolem 15 °C. Od listopadu do února můžou být až 4 °C, ale občasné mrazy nejsou neobvyklé. Koncem února začnou teploty stoupat a ve dne je teplo a v noci velmi chladno. Od května do srpna se teploty pohybují od 32 °C do 48 °C, s tím, že teploty občas vystoupí nad 50 °C. Díky velmi suchému klimatu jsou velké rozdíly mez denními a nočními teplotami a to kolem 28 °C v letních měsících. V severní části státu jsou plošiny s chladnějším podnebím s chladnými zimami a mírnými léty. Občas v zimě díky chladnému větru ze severu klesají teploty až na -20 °C. Srážky v Arizoně se pohybují kolem 322 mm a přichází ve dvou obdobích dešťů. Studená fronta přichází od Tichého oceánu v průběhu zimy a v létě jsou monzunové deště. Období monzunových dešťů, které probíhá v červenci a srpnu, přináší bouřky a vítr, ale tornáda jsou v Arizoně poměrně vzácná. V hlavním městě státu Phoenixu se po většinu roku pohybují teploty kolem 35 °C.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území dnešní Arizony jako první Evropan pronikl v letech 1540–1542 španělský conquistador Coronado. V roce 1821 se řídce osídlená španělská provincie Horní Kalifornie stala součástí Mexika, které se zbavilo španělské nadvlády. Mexická provincie přešla pod svrchovanost Spojených států roku 1848 po americko–mexické válce ve které Mexiko přišlo o polovinu svého území.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Metropolitní oblast Phoenixu má přes 4 miliony obyvatel

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 6 392 017 obyvatel,[1] což je o 20 % více než v roce 2000. Tento přírůstek zahrnuje jak přirozený přírůstek, tak imigranty. Téměř tři čtvrtiny obyvatel starších pěti let mluví doma pouze anglicky a asi 20 % španělsky. Navažština je třetí nejpoužívanější jazyk s necelými dvěma procenty.

Obyvatelé Arizony jsou většinou konzervativní, v politice se kloní k republikánské straně, velký vliv má zde křesťanská tradice.

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 29,6% populace.[1]

Nejpočetnější menšinou ve státě Arizona jsou Mexičané (asi 21 %), dále Němci, Britové a Irové. Některá území poblíž mexických hranic jako například Santa Cruz jsou osídlena převážně přistěhovalci z Mexika. V severovýchodní části státu žije mnoho Indiánů. Afroameričanů je v Arizoně poměrně málo a většina z nich žije ve Phoenixu, kde se jejich počet od roku 2000 zdvojnásobil.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Církevní příslušnost obyvatel Arizony je následující:

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Arizonská krajina s kaktusy saguaro

Mottem státu je „Ditat Deus“, květinou květ kaktusu saguaro, stromem parkinsonie pichlavá, ptákem střízlík kaktusový a písní Arizona.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online.  
  2. ROSS, Gregory. Cold War America. [s.l.] : Infobase Publishing, 2003. S. 305. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]