Portoriko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Puerto Rico (hra) – desková hra z roku 2002.
Portorické společenství
Estado Libre Asociado de Puerto Rico
Commonwealth of Puerto Rico
San Felipe del Morro view across bay.jpg
Portorické společenství – znak
znak
Hymna: La Borinqueña
Motto: Jeho jméno je Jan
(Latinsky: Joannes Est Nomen Eius)
(španělsky: Juan es su nombre)
(anglicky: John is his name)
Geografie
Puerto Rico in United States (zoom + special marker) (US48).svg
Hlavní městoSan Juan
Souřadnice
Rozloha9 104 km²
Časové pásmo-4
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel3 285 874 (2020)
Hustota zalidnění360,9 obyv./km²
Jazykšpanělština, angličtina
Národnostní složeníPortoričané
Náboženstvívětšinou římští katolíci, dále svědkové Jehovovi, mormoni
Správa regionu
Nadřazený celekSpojené státy americké
Druh celkupřidružený stát
Podřízené celky78 okresů
Vznik1898
GuvernérPedro Pierluisi
MěnaAmerický dolar
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2630 PRI PR
Telefonní předvolba+1-787 a +1-939
Internetová doména.pr, .us
Oficiální webpr.gov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Portoriko (španělsky Puerto Rico – bohatý přístav) je nezačleněné území Spojených států amerických, ležící v Karibském moři mezi ostrovy Hispaniola a souostrovím Malých Antil. Má rozlohu 9 104 km² a přibližně 3,29 milionu[1] obyvatel.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé jsou Portorikánci, na ostrově se nenacházejí téměř žádné národnostní menšiny, vyjma kontinentálních Američanů. Portoriko je jediným územím USA, kde se mluví výhradně španělsky. Ačkoliv je jako úřední jazyk stanovena také angličtina, téměř nikdo ji zde nepoužívá. Na Portorikánce vždy v USA hleděli jako na občany nižší kategorie, proto se úřady ve Washingtonu pokusily povýšit ostrov na 51. stát USA. Místní ale odmítli, protože by museli platit daně. Početná komunita Portorikánců žije také v New Yorku.

Statut a občanství[editovat | editovat zdroj]

Občané Portorika jsou zároveň občany USA. Protože však Portoriko není státem USA, žádný občan Spojených států, který je rezidentem na jeho území, nemá právo volit ani do jedné z komor federálního parlamentu a ani volit prezidenta Spojených států (toto omezení platí pro všechny občany USA, kteří jsou v době voleb rezidenty Portorika, i když pocházejí z jiné části země). Pokud se ale občan Portorika přestěhuje kamkoli jinam (například na území jednoho z 50 států USA, nebo třeba do Evropy), právo volit prezidenta USA a federální parlament automaticky nabývá. Tato situace je analogická k dalším územím Spojených států, která nejsou jedním ze členských států, nebo federálním distriktem (v současné době pouze Washington D.C., který byl ve stejné situaci od roku 1801 až do roku 1961, kdy byla jeho obyvatelům přiznána volební práva 23. dodatkem k federální ústavě).

Dne 6. listopadu 2012 se konalo na ostrově nezávazné referendum, v kterém se obyvatelé Portorika těsnou většinou vyslovili pro status plnohodnotného státu USA.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po objevení Ameriky Evropany se Portoriko stalo španělskou kolonií a v 16. století Španělé, kteří na ostrově zřídili generální kapitanát Portoriko. V roce 1898 proběhla Španělsko-americká válka, ve které Španělsko prohrálo. Portoriko se spolu s Kubou, Filipínami a Guamem stalo kolonií USA. V roce 1937 došlo ve městě Ponce k poklidné demonstraci, která vyústila v masakr spáchaný americkými policisty, kteří zastřelili 17 lidí včetně sedmileté holčičky.[3]

Na přelomu srpna/září 2017 se přes Portoriko přehnaly hurikány Irma a Maria, které ostrov zanechaly materiálně a infrastrukturálně zničené.[4]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Portoriko je nejmenší z ostrovů Velkých Antil. K Portoriku náleží i několik blízkých menších ostrovů – západně od hlavního ostrova se nalézá ostrov Mona, na východ pak Culebra a Vieques. Svojí rozlohou 9 104 km² je 3. největším ostrovem USA a 82. největším na Zemi. Reliéf je převážně hornatý, v centrální části ostrova se rozprostírá pohoří Cordillera Central, ve kterém se nachází nejvyšší bod celého ostrova – Cerro de Punta (1 339 m n. m.). Severní pobřeží je vlhké a porostlé bujnou vegetací, zatímco na jihu ostrova panuje sušší klima.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Portorické HDP podle odvětví

Portorická ekonomika byla tradičně postavená na zemědělství – vyváží se cukrová třtina, káva, cukr, banány do USA. Dále se zde také nachází většina odvětví lehkého i chemického průmyslu, zpracovávajícího základní suroviny (např. ropu a plyn), ale i výroba elektroniky, textilu apod. Podniky ze Spojených států využívají výhodu nižších mzdových nákladů, díky jejich pomoci i podpory ze strany vlády je životní úroveň na ostrově na přijatelné úrovni.

Obyvatelé nemusejí platit federální daně, dostávají však federální dávky. Země je v dlouhodobém deficitu vládních rozpočtů.

Země je závislá jak na ropě, tak zemním plynu. Její roční energetická produkce a spotřeba se pohybují okolo 24 resp. 23 TWh. Portoriko, zejména jeho jihovýchodní pobřeží, leží blízko studené části atlantického termohalinního výměníku, což vytváří ideální podmínky pro instalaci oceánského převodníku hydrotermální energie.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově existuje pouze nákladní železniční doprava, vše ostatní je přepravováno silničně (90 % silnic má pevný povrch), částečně letecky – Portoriko disponuje 8 letišti. Ta se nacházejí hlavně ve větších městech. Od roku 2005 je v hlavním městě provozován Tren Urbano (metro).

Města[editovat | editovat zdroj]

Hlavní město San Juan

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. United States Census Bureau. Dostupné online.
  2. Portoričané se vyslovili k připojení k USA, o referendu panují pochybnosti. iDNES.cz [online]. 2017-06-12 [cit. 2020-06-20]. Dostupné online. 
  3. The Ponce Massacre (1937) - History | EnciclopediaPR [online]. [cit. 2020-06-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Barbuda, Svatý Martin, Portoriko. Irma ničila ostrovy a auta létala vzduchem. iDNES.cz [online]. 2017-09-09 [cit. 2020-06-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]