Rock and roll

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rock'n'roll
Původ ve stylech Blues (především jump blues a Chicago blues), Swing, Folk, Boogie-woogie, Gospel, country a R&B
Kulturní pozadí 50. léta, USA
Typické nástroje Kytara - Baskytara - Bicí - často Klávesy
Všeobecná popularita Velká, celosvětově od 50. let stálá
Odvozené styly Beat - Rock - Hard rock - Punk rock - Heavy metal...
Podstyly
Různé druhy rocku
Další významy jsou uvedeny v článku Rock and roll (rozcestník).

Rock and roll (také známý jako rock 'n' roll nebo počeštěně rokenrol, z angličtiny: houpání a válcování) je historické označení pro první etapu vývoje rockové hudby, hudební žánr, který se objevil v 50. letech v USA a rychle se rozšířil po celém světě. Od 60. let, kdy bylo možno sledovat jednotnost vývojové linie a kdy se začaly objevovat další vývojové etapy, se používá pro tuto hudbu termín rock. Od poloviny 50. let se rock 'n' roll stal jedním z nejoblíbenějších hudebních stylů a tento stav trvá dodnes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1954 začali interpreti v oblasti country and western i v oblasti hlavního proudu tehdejší populární hudby objevovat rhythm and blues. Ten byl do té doby určen téměř výhradně pro černošské městské obyvatelstvo USA. Prvním významným představitelem této tendence byl Bill Haley, který adaptoval původní černošskou nahrávku Rock Around The Clock, která se stala v roce 1955 světovým hitem. Dveře do tohoto žánru otevřela americká nahrávací společnost jménem Chess Records, pod jejíž křídlem vznikaly maximálně úspěšné nahrávky, hlavně mezi černošskými umělci. Na scéně se také začal objevovat americký DJ jménem Alan Freed, který rock 'n' roll protlačoval do svých pořadů a staral se úspěšně o jeho propagaci mezi posluchače. Následovala písnička Maybellene, kterou složil americký kytarový virtuóz Chuck Berry. Tato nahrávka de facto protrhla hranice mezi bělochy a černochy ve Spojených státech a rasismus rapidně mizel, navzdory stále platícím zákonům, které černochy diskriminovaly. Chuck Berry poté zaznamenal raketový růst v popularitě jak mezi černochy, tak mezi bělochy (Chuck Berry je černoch, proto je to poměrně paradoxní jev.) V roce 1957 nastal zlom, protože již zmiňovaný Chuck Berry vydal nahrávku "Sweet Little Sixteen", která měla naprosto fenomenální úspěch mezi posluchači rádií, Chuck Berry začal být poté i navzdory barvě své pleti zván do předních televizních pořadů a v roce 1958 definoval žánr Rock 'n' Roll svojí nahrávkou "Johnny B. Goode", kterou poté později NASA vyslala na oběžnou dráhu, jako symbol a ikonu hudby v historii lidstva; tato nahrávka je považována mezi kytaristy jako mistrovské dílo a nesmrtelný fenomén.

Z pohledu kytaristů, pianistov, hudebních expertů, ale i historiků je Chuck Berry považován nejen za pravého a skutečného krále Rock 'n' Rollu, ale i muže, který měl neuvěřitelný podíl na ukončení rasismu proti černochům ve Spojených státech; Chuck Berry byl jako první umístěn do Rock 'n' Rollové síně slávy.

Ilustrační ukázka

Druhou polovinou 60. let se Rock 'n' Roll začíná měnit na rock.

Hudební stránka[editovat | editovat zdroj]

Rock 'n' Roll je charakteristický tím, že stojí na 12-bar blues systému (nejčastěji I - IV - V stupně v diatonické stupnici), velmi výjimečně na 16-bar blues systému. Často používané klíče jsou E, A, C a B-flat (ve kterém hrál hojně Chuck Berry). V žánru se hodně využívá barových, respektive honky-tonk pián; kytary, bicích, basy a občas i elektronických varhan (nejznámější je asi Hammond Organ).

Nejčastější postupy/sekvence akordů[editovat | editovat zdroj]

(celkově jich je 12, proto 12-bar blues)

I - I - I - I - IV - IV - I - I - V - IV - I - V

I - I - IV - IV - I - I - IV - IV - V - IV - I - I

IV - I - I - IV - IV - I - I - IV - IV - I - I - IV

Nejznámější nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Chuck Berry - "Maybellene" (1955)
Chuck Berry - "Sweet Little Sixteen" (1957)
Chuck Berry - "Johnny B. Goode" (1958)
Buddy Holly - "Rave On" (1958)
Bo Diddley - "Who Do You Love?" (1956)
Jackie Brenston & His Delta-Cats - "Rocket 88" (1951)
The Big Bopper - "Chantilly Lace" (1958)
Little Richard - "Long Tall Sally" (1958)
Little Richard - "Good Golly, Miss Molly" (1956)

Významní interpreti[editovat | editovat zdroj]

Afro American Rock & roll[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]