Soft rock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soft rock
Původ ve stylech Pop, pop rock, Psychedelic rock, rock and roll, Folk, folkrock
Kulturní pozadí Brzká sedmdesátá léta
Typické nástroje elektrická kytara, akustická kytara, baskytara, dvanáctistrunná kytara, bicí, piáno, syntezátor, saxofon, smyčcová sekce
Všeobecná popularita sedmdesátá a osmdesátá léta
Odvozené styly Adult contemporary, Power pop

Soft rock (se může někdy označovat i jako light rock, easy rock, či mellow rock) je rockový styl hudby, který kombinuje hudební techniky rock and rollu (s elementy folk rocku a singer-songwriter popu), aby tak utvořil lehčí, sametověji laděný zvuk. V soft-rocku jsou tišené elektrické kytary, piána, akustické kytary, saxofony a syntezátory. Žánr později ovlivnil Power pop.

Historie a úspěch[editovat | editovat zdroj]

Elementy pop-rocku sahají do sedmdesátých let minulého století. Soft-rock se může chápat i jako proti reakce vůči řezavé tvrdé hudbě (punk rock, heavy metal), která se tehdy také vyvíjela. V pozdějších sedmdesátých letech byl Soft-rock tak populární, že v roce 1977 některé newyorské stanice přesedlaly na soft-rockový formát (příklad WTFM, WYNY). Jedna jazz-rockově orientovaná skupina (Chicago) se v sedmdesátých letech ovlivnila soft-rockem, a tak získala větší komerční pozornost. To samé kapela Fleetwood Mac. Netradičně, hard rocková kapela Led Zeppelin také měla pár soft-rockových hitů ("All My Love", 1979)

Tento žánr se později absorboval do adult contemporary.

Umělci[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Soft rock na anglické Wikipedii.