Krautrock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krautrock
Původ ve stylechProgresivní rock, Funk, Experimentální hudba, Psychedelický rock, Soudobá vážná hudba
Kulturní pozadípolovina 60. let-brzká 70. léta v Západním Německu
Typické nástrojeKytara, Basová kytara, Bicí, Syntetizátor
Všeobecná popularitaUnderground, ale některé skupiny jsou komerčně úspěšné
Odvozené stylyNew Age, Neue Deutsche Welle
Jiná témata
Art rock

Krautrock je obecný název pro experimentální hudební scénu, která se objevila v Německu koncem 60. let a získávala si popularitu po celá 70. léta, a to zejména ve Velké Británii. DJ rádia BBC John Peel je považován za šiřitele krautrocku mimo německy mluvící státy.

Původ termínu[editovat | editovat zdroj]

Termín krautrock byl původně vtipem vytištěným v britském hudebním tisku (například New Musical Express a Melody Maker), kde "krautrock" našel odezvu v undergroundové scéně.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Krautrock je vybíravý a často velmi originální mix post-psychedelického jamování a náladového progresivního rocku ve směsi s nápady soudobé experimentální klasické hudby (hlavně skladatel Karlheinz Stockhausen, s nímž předtím studovali např. Irmin Schmidt a Holger Czukay ze skupiny Can) a z nových experimentálních směrů, které se objevily v jazzu během 60. a 70. let (hlavně free jazzové skladby od Ornette Coleman a Alberta Aylera).

Typické skupiny hrající krautrock v 70. letech byly Tangerine Dream, Faust, Can, Amon Düül II, Ash Ra Tempel a jiní, sdružení s kolínskými hudebníky a inženýry Dieter Dierksom a Conny Plank, jako Neu!, Kraftwerk a Cluster.

Znak krautrocku je směs rockové hudby a nástrojů "rockových skupin" (basová kytara, kytara, bicí) s elektronickými nástroji a strukturou, často s tím, co se dnes nazývá citlivost ambientní hudby. Obvyklý rytmus v hudbě byl 4/4 beat (takt), v anglickém hudebním tisku často nazývaný "motorik"

Významní umělci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]