New Age (hudba)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

New Age je hudební styl, jehož výrazná část je instrumentální či elektronická (Jean-Michel Jarre). Skutečný vývoj lze sledovat na začátku sedmdesátých let mimo jiné s interprety ambientní hudby. Výrazný je také dotek s world music, reprezentovaný např. interpretem Yanni. Obvyklé je využití syntezátorů, práce s lidským hlasem (zpěvačka Enya), elektrické klávesy, akustické kytary (Medwyn Goodall). Jedním z nejvýznamnějších představitelů New Age je britský hudebník Mike Oldfield, který vyniká kombinací mnoha hudebních nástrojů.

Hudba tohoto stylu je typicky optimistická s vizí lepší budoucnosti, zaměřená na pozitivní hodnoty (krása, dobro), které má u posluchače vyvolávat.

Americká kapela The Velvet Underground poprvé použila termín „New Age“ v názvu skladby z roku 1969.

Katolická církev však varuje před negativními dopady této hudby, která pomalu uvádí lidi do transu, ve kterém se člověk nechtěně může otevřít zlu. Jsou známé i případy svázaností (posedlostí) v souvislosti s poslechem hudby typu Haus, Techno atp. Katolická církev označuje jako nebezpečný celý směr New Age, neboť se zakládá na okultních praktikách.[zdroj?]