The Beach Boys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The Beach Boys
The Beach Boys v roce 1965, zleva: Al Jardine, Mike Love, Brian Wilson, Carl Wilson a Dennis Wilson
The Beach Boys v roce 1965, zleva: Al Jardine, Mike Love, Brian Wilson, Carl Wilson a Dennis Wilson
Základní informace
PůvodUSA Hawthorne, USA
ŽánryRock and roll
Pop
Psychedelický rock
Surf rock
Aktivní roky1961 - současnost
VydavateléCapitol, Brother, Reprise, Caribou
Významná dílaGood Vibrations
Pet Sounds
God Only Knows
OceněníRock and Roll Hall of Fame (1988)
American Music Award of Merit (1988)
Síň slávy Grammy (1997)
Cena Grammy za celoživotní dílo (2001)
California Hall of Fame
… více na Wikidatech
Webwww.thebeachboys.com
Současní členové
Al Jardine
Bruce Johnston
Mike Love
David Marks
Brian Wilson
Dřívější členové
Carl Wilson
Dennis Wilson
Ricky Fataar
Blondie Chaplin
Glen Campbell
Některá data mohou pocházet z datové položky.
The Beach Boys (1964)

The Beach Boys je jedna z nejvlivnějších a nejúspěšnějších hudebních skupin 20. století. Od roku 1961 nahrála desítky hitů a alb, z nichž mnohé se staly klasickými.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně se tato skupina skládala ze zpěváka, muzikanta a skladatele Briana Wilsona (zpěv, baskytara, klávesy), jeho bratrů Carla (zpěv, kytara, příležitostně baskytara) a Dennise (zpěv, bicí, vibrafon a klávesy), jejich bratrance Mike Love (zpěv, živě také saxofon a např. theremin ve skladbě Good vibrations) a přítele Alana Jardine (zpěv, kytara).

The Beach Boys vznikli v roce 1961 v kalifornském Hawthornu. Během krátké doby se stala nejpopulárnější americkou skupinou, o pozici nejúspěšnější skupiny bojovali se svým největším rivalem – Beatles. Význam Briana Wilsona pro hudbu 60. let je srovnatelný s Paulem McCartneym [zdroj?] (astrology by mohlo zajímat, že se narodili v odstupu pouhých dvou dnů). Byl geniálním skladatelem, inovoval hru na baskytaru. Beach Boys založili (ještě před Beatles) jedno z prvních hudebních vydavatelství ve vlastnictví muzikantů, ve stejné době se začali věnovat progresivnímu rocku (album Pet Sounds bylo vydáno během doby, kdy Beatles natáčeli Revolver.)

Skupina se uvedla písněmi o surfování, rychlé jízdě autem a děvčatech (po textové stránce často nepříliš zajímavými až stupidními). Hudbu složil téměř výhradně Brian a skladby otextovali Mike Love nebo Brianovi kamarádi (například C. Christian). Hudební styl Beach Boys byl inspirován skupinou Four Freshmen (americká vokálně instrumentální skupina 50. let), kytarovou technikou Chucka Berryho a zvukovými stěnami Phila Spectora (použití několika nástrojů hrajících stejný part, nahrávka pak působí mohutnějším, plastičtějším dojmem). Během první poloviny šedesátých let natočili přes desítku alb (průměrně cca 2 ročně) s texty na stále stejná témata (až na čestné výjimky) a hudebně příliš nevybočující ze zaběhlého stylu. Až do roku 1966, kdy vydali jedno z nejoceňovanějších alb rockové historie – Pet Sounds. Všechny skladby (mimo tradicionálu Sloop John B.) složil Brian a otextoval Tonny Asher. Byl to skok od stylu bez obsahu ke „kapesním symfoniím“. A snad proto album u amerického publika propadlo. V anketě anglických hudebních časopisů se naopak paradoxně Beach Boys podařilo v tomto roce předstihnout Beatles a stát se nejoblíbenější skupinou.

Píseň "Never Learn Not To Love" otextoval přítel Dennise Wilsona, známý vrah Charles Manson.

V roce 1969 zahráli v Praze, v Lucerně, v Bratislavě a narychlo i v Brně na Zimním stadionu. Celkem tedy tři koncerty. [1]

Kapela prošla mnoha změnami stylu i obsazení. Brian Wilson se stal závislým na drogách, Dennis Wilson zemřel v roce 1983, Carl Wilson v roce 1998. Zbylí členové se soudí o autorská práva[2].

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Singly[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.rollingstone.com [online]. [cit. 2009-07-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-03. 
  2. Archivovaná kopie. www.musiczone.cz [online]. [cit. 2008-03-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-14.