Surfing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Surfing
Surfař na Oahu

Surfař na Oahu

Nadřazené odvětví
Vodní sporty
Disciplíny
Vrcholné soutěže
Mezinárodní federace
Název: Mezinárodní surfingová asociace (ISA)
Založena: 1964
Web: isasurf.org
Národní svaz
Název: Asociace českého surfingu (AČSF)
Web: acsf.cz
Surfař v Santa Cruz, v Kalifornii
Surfař v Santa Cruz, v Kalifornii

Surfing je vodní olympijský sport, při kterém je surfař na surfu unášen na nezlomené mořské vlně. Nejčastěji jsou používány surfy pro jízdu vestoje, nicméně někteří jezdí na kneeboardech (jízda na kolenou), na bodyboardech, v kajacích, na vodních lyžích nebo na vlastních tělech.

Podobné sporty, jako jsou paddleboarding a mořský kayaking, nepotřebují vlny. Další sporty s podobným základem, jako jsou kitesurfing a windsurfing, potřebují místo vln sílu větru.

Surfing se podle typy surfu a stylu jízdy na surfu dělí na dvě hlavní odvětví, na longboarding a shortboarding. Někdy bývá – kvůli rychlosti nájezdu na vlnu – používán i rozjezd pomocí lana a motorového člunu.

Mezi nejvyhledávanější a zároveň nejlepší destinace k surfování patří například Srí Lanka, Bali, Francie, Portugalsko[1], Kanárské ostrovy[2], Dominikánská republika nebo Austrálie. [3]

Původ[editovat | editovat zdroj]

První zmínka v evropských pramenech o surfování na Havaji pochází od poručíka Jamese Kinga,[4] který kompletoval deníky po smrti kapitána Jamese Cooka v roce 1779. Tehdy byl surfing na Havaji součástí kultury [4]. Surfaři pocházející z Havaje jezdili na vlnách vleže, vsedě nebo vestoje na dlouhých prknech z tvrdého dřeva. Surfing je sport, který patří k Havaji více než kterýkoliv jiný "západní" sport. Surfing proniká havajskou společností, havajským náboženstvím a polynéskou mytologií.

Závody[editovat | editovat zdroj]

Surfing ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Surfování se objevilo v mnoha filmech, z nichž v paměti utkví například Bod zlomu (1991) a jeho stejnojmenný remake z roku 2015.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GORDON, Yvonne. Five of Portugal's best surf lodges. the Guardian [online]. 2014-05-10 [cit. 2018-04-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Surfing: Srí Lanka, Bali, Maledivy a další místa, kde chytit nejlepší vlny - Info.cz. Info.cz. Dostupné online [cit. 2018-04-23]. (česky) 
  3. Za vínem a velrybami do Západní Austrálie | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2018-04-23]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b MARCUS, Ben. FROM POLYNESIA, WITH LOVE [online]. [cit. 2008-10-05]. Dostupné online. 
  5. Theworldgames.org: Sportovec roku 2015

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]