Surfing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Surfař na Oahu
Surfař v Santa Cruz, v Kalifornii
Surfař v Santa Cruz, v Kalifornii

Surfing je vodní sport, při kterém je surfař na surfu unášen na zlomené mořské vlně. Nejčastěji jsou používány surfy pro jízdu vestoje, nicméně někteří jezdí na kneeboardech (jízda na kolenou), na bodyboardech, v kajacích, na vodních lyžích nebo na vlastních tělech.

Podobné sporty, jako jsou paddleboarding a mořský kayaking, nepotřebují vlny. Další sporty s podobným základem, jako jsou kitesurfing a windsurfing, potřebují místo vln sílu větru.

Surfing se podle typy surfu a stylu jízdy na surfu dělí na dvě hlavní odvětví, na longboarding a shortboarding. Někdy bývá – kvůli rychlosti nájezdu na vlnu – používán i rozjezd pomocí lana a motorového člunu.

Původ[editovat | editovat zdroj]

První zmínka v evropských pramenech o surfování na Havaji pochází od poručíka Jamese Kinga,[1] který kompletoval deníky po smrti kapitána Jamese Cooka v roce 1779. Tehdy byl surfing na Havaji součástí kultury [1]. Surfaři pocházející z Havaje jezdili na vlnách vleže, vsedě nebo vestoje na dlouhých prknech z tvrdého dřeva. Surfing je sport, který patří k Havaji více než kterýkoliv jiný "západní" sport. Surfing proniká havajskou společností, havajským náboženstvím a polynéskou mytologií.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MARCUS, Ben. FROM POLYNESIA, WITH LOVE [online]. [cit. 2008-10-05]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]