Koleno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o části lidského těla. O technické součástce či dílu pojednává článek Koleno (díl).
Koleno
Pravé koleno
Pravé koleno
Latinsky articulatio genus
Nervy femorální, obturatorní, sedací
MeSH A01.378.610.450
Gray 339

Koleno či kolenní kloub (articulatio genus) je nejsložitější kloub v lidském těle. Spojuje stehenní kost, holenní kost a největší sezamskou kost těla čéšku. Umožňuje pohyb dolní části nohy a tím chůzi.

Kolenní kloub se skládá v horní části z kloubní plochy stehenní kosti (femuru), která ve formě dvou výběžků (kondylů) působí jako dvojitá hlavice kloubu, ve spodní části pak z kloubní plochy holenní kosti (lat. tibia), která tvoří mělkou dvojitou kloubní jamku. Tvar a stabilita kloubní jamky je doplněna dvěma postranními poloměsíčitými chrupavčitými útvary – menisky (vnitřním – mediálním a vnějším – laterálním).

Kloub je dále stabilizován vazivovým aparátem:

  • zkřížené vazy – přední zkřížený vaz (ligamentum cruciatum anterius) a zadní zkřížený vaz (ligamentum cruciatum posterius)
  • vazy kloubního pouzdra – především postranními kolenními vazy a šlachou čtyřhlavého stehenního svalu v přední části

Další stabilizaci poskytují šlachy okolních svalů a jejich napětí.

Uvnitř kloubního pouzdra je synoviální tekutina, která snižuje tření při pohybu v kloubu a umožňuje transport živin k chrupavčitým strukturám uvnitř. Výchlipky kloubního pouzdra do okolí tvoří takzvané burzy, které v místech tlaku či tření působí jako ochrana proti mechanickému namáhání.

V přední části kolenního kloubu se nachází čéška (patella). Jedná se o sezamskou kost vzniklou osifikací části šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. Úderem na čéšku se v neurologii testuje tzv. patelární reflex.

Koleno je důležitý kloub v lidském těle, který je vystaven velké zátěži. Velké zatížení může často skončit i úrazem. Následné léčení je velmi náročné a zdlouhavé a často vede k trvalému poškození kloubu.

Vyšetření kolenního kloubu endoskopickými metodami se odborně nazývá artroskopie.

Poškození kolena může znamenat i trvalé komplikace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]