Koleno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o části lidského těla. O technické součástce či dílu pojednává článek Koleno (díl).
Koleno
Pravé koleno
Pravé koleno
Latinsky articulatio genus
Gray's subject #93 339
Nerv/y femorální, obturatorní, sedací
MeSH Knee

Koleno či kolenní kloub (articulatio genus) je nejsložitější kloub v lidském těle. Spojuje stehenní kost, holenní kost a největší sezamskou kost těla čéšku. Umožňuje pohyb dolní části nohy a tím chůzi.

Kolenní kloub se skládá v horní části z kloubní plochy stehenní kosti (femuru), která ve formě dvou výběžků (kondylů) působí jako dvojitá hlavice kloubu, ve spodní části pak z kloubní plochy holenní kosti (lat. tibia), která tvoří mělkou dvojitou kloubní jamku. Tvar a stabilita kloubní jamky je doplněna dvěma postranními poloměsíčitými chrupavčitými útvary - menisky (vnitřním - mediálním a vnějším - laterálním).

Kloub je dále stabilizován vazivovým aparátem:

  • zkřížené vazy - přední zkřížený vaz (ligamentum cruciatum anterius) a zadní zkřížený vaz (ligamentum cruciatum posterius)
  • vazy kloubního pouzdra - především postranními kolenními vazy a šlachou čtyřhlavého stehenního svalu v přední části

Další stabilizaci poskytují šlachy okolních svalů a jejich napětí.

Uvnitř kloubního pouzdra je synoviální tekutina, která snižuje tření při pohybu v kloubu a umožňuje transport živin k chrupavčitým strukturám uvnitř. Výchlipky kloubního pouzdra do okolí tvoří takzvané burzy, které v místech tlaku či tření působí jako ochrana proti mechanickému namáhání.

V přední části kolenního kloubu se nachází čéška (patella). Jedná se o sezamskou kost vzniklou osifikací části šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. Úderem na čéšku se v neurologii testuje tzv. patelární reflex.

Koleno je důležitý kloub v lidském těle, který je vystaven velké zátěži. Velké zatížení může často skončit i úrazem. Následné léčení je velmi náročné a zdlouhavé a často vede k trvalému poškození kloubu.

Vyšetření kolenního kloubu endoskopickými metodami se odborně nazývá artroskopie.

Poškození kolena může znamenat i trvalé komplikace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]