Ohryzek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o části lidského krku. O památníku Járy Cimrmana v Českých Budějovicích pojednává článek Ohryzek Járy Cimrmana.
„Adamovo jablko“
„Adamovo jablko“

Ohryzek, také nazývaný Adamovo jablko, je výrazný především u mužů, u žen je nepatrný. Je tvořen pod kůží výběžkem štítné chrupavky (cartilago thyroidea).[1]

Pohyblivost[editovat | editovat zdroj]

Pohyb ohryzku můžeme pozorovat při řeči, ale jeho největší mobilitu zaznamenáme při pohledu na ohryzek právě polykajícího člověka, pro polknutí se musí uzavřít hrtanová příklopka umístěná na hranici přechodu oropharyngu (ústní části hltanu) v laryngopharynx (hrtanohltan), pro průchod potravy hltanem do jícnu také dochází pomocí tahů vazů k elevaci celého hrtanu. Ohryzek se tak viditelně pohne směrem kraniálně (k hlavě).

Vztah ke štítné žláze[editovat | editovat zdroj]

V okolí chrupavky štítné může prominovat štítná žláza, ta by měla dosahovat normovaných rozměrů, pokud je zvětšená, nebo zmenšená, či zcela chybí, mají její velikostní změny dopad na tvorbu hormonů štítné žlázy (trijodthyronin a thyroxin) a pak je tento problém monitorován endokrinologem a léčen. Při nadměrném zvětšení štítné žlázy tak může vzniknout až struma (vole). Zvětšená štítná žláza může přesahovat i prominující štítnou chrupavku, je hmatná a obvykle rozpoznaná při pravidelné lékařské prohlídce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRAAFF, Van De. Human Anatomy. 6. vyd. [s.l.]: The McGraw−Hill Companies, 2001. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]