Hýždě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hýždě (Muž)
Hýždě (Žena)

Hýždě (krajina hýžďová, latinsky: regio glutealis, v běžné hovorové mluvě se používají spíše termíny zadek nebo zadnice a vulg. prdel) jsou krajinou těla, jejímž podkladem jsou hýžďové svaly a tukový polštář, který na nich leží. Svaly a tuk propůjčují hýždím charakteristický tvar dvou polokoulí. Mezi hýžďovými svaly se nachází řitní otvor a v popředí od nich pak pohlavní orgán – u mužů penis a u žen vagina.

Sexuální atraktivita[editovat | editovat zdroj]

Hýždě jsou významnou erotogenní zónou[1] a předmětem atraktivity jak pro muže tak pro ženy. Mužům, kteří se zaměřují na ženská pozadí, se hovorově říká "dolňáci" (z angl. buttmen) a mužům shledávajícím atraktivnějšími ženské prsy než zadnici, se říká "horňáci" (breastmen). Rovněž velké procento[zdroj?] žen shledává mužskou zadnici atraktivnější než ramena a lze je rozdělovat obdobně.

Z hlediska různých lidských ras lze říci, že asiatky mají obecně zadnici menší než bělošky, nejobjemnější hýžďové svalstvo mají pak černošky. Odborníci tvrdí[zdroj?], že z erotického hlediska mají nejatraktivnější tvar pozadí míšenky bělocha a černošky, tzv. mulatky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÉLE, František, Kineziologie pro klinickou praxi (1997)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]