Prs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prs
1. Mezižeberní svaly s žebry 2. Pectorální svaly 3. Lalůčky prsní žlázy 4. Bradavka 5. Prsní dvorec 6. Ductus lactifer - mlékovod 7. Tuková tkáň 8. Kůže
1. Mezižeberní svaly s žebry 2. Pectorální svaly 3. Lalůčky prsní žlázy 4. Bradavka 5. Prsní dvorec 6. Ductus lactifer - mlékovod 7. Tuková tkáň 8. Kůže
Latinsky mamma
Tepna/y vnitřní prsní tepna
Žíla/y vnitřní prsní žíla
Možná hledáte: Prsa (plavání).

Prsy (singulár prs, mužského rodu, nesprávně často prso, latinsky mamma), též ňadra, jsou párový útvar na přední stěně hrudníku. U žen jsou prsy výrazněji vyvýšená než u mužů. Ženské prsy obsahují mléčné žlázytukovou vrstvu. Taktéž muži mají fyziologicky funkční mléčnou žlázu. Na vrcholu prsu se nachází bradavka obklopena tmavým pigmentem zvaným prsní dvorec. Bradavka slouží ke kojení. Na prsech se nacházejí erotogenní zóny.

Onemocnění prsů[editovat | editovat zdroj]

Prsy jsou citlivý orgán a procházejí během života ženy různými změnami, které jsou podmíněny hormony. Jedná se zejména o období puberty, šestinedělí, během kojení a v přechodu.

Jedním z nejhorších onemocnění je karcinom prsu (rakovina). V České republice je každý rok diagnostikováno více než 4600 nových onemocnění a více než 2000 žen každoročně na následky tohoto onemocnění umírá. Rakovina prsu je tak nejčastější příčinou úmrtí českých žen ve věkové kategorii 20–54 let. Česká republika se připojila k většině evropských zemí a zahájila celoplošný mamografický screening. Ženy nad 45 let mají možnost jít na mamografické vyšetření, které může tuto chorobu odhalit již v časném stádiu, kdy je relativně jednoduše a s velkou pravděpodobností na celkové uzdravení léčitelná.

Prognóza onemocnění je závislá na stadiu onemocnění. I objemné nádory prsu, které nemají postiženy svodné uzliny, mají pětileté přežití 82 %. Při postižení svodných lymfatických uzlin v axile, pětileté přežití významně klesá (nádor do 5 cm a postižení do 3 uzlin jen 73 %, postižení více než 3 uzlin dokonce pouze 45 %). Pacientky s metastatickou chorobou mají medián přežití 24 měsíců. Operace částečně zachovávající prs s operačním odstraněním uzlin na straně operovaného prsu. Bývají vždy doplněny radioterapií. Jednou z výhod této léčby je estetický efekt. Ablace prsu je odstranění celého prsu a lymfatických uzlin v podpaží. Podle operačního nálezu se rozhoduje o vhodnosti dalšího léčebného postupu. U počátečních stadií nemusí být následná radioterapie. Velmi důležitá je pooperační péče.[1]

Velikosti prsou[editovat | editovat zdroj]

Ženská prsa

Velikost prsou se určuje z rozdílu obvodu hrudníku pod prsy a obvodu přes prsa (přes nejširší část, tedy nejčastěji přes bradavky). Tento rozdíl též označuje velikost košíčků u podprsenek.

Velikost košíčku AA A B C D E F G H I
Rozdíl v cm 10–12 12–14 14–16 16–18 18–20 20–22 22–24 24–26 26–28 28–29

V hovorové mluvě často slýchané označení "jedničky", "dvojky" apod. je spíše lidové. Vychází ze staršího značení velikostí podprsenek a udrželo se. Muži mu rozumějí daleko lépe, než označení písmeny.

Tannerova klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Tannerova klasifikace stádií vývoje prsů a pubického ochlupení
Podrobnější informace naleznete v článku Tannerova stupnice.

Tannerova klasifikace stádií vývoje prsů má podle Roba, Martana a Citterbarta u žen následujících pět stádií:[2]

Stádium Popis
stádium M 1 mamma puerilis s. neutralis: žádné žlázové těleso, nepigmentovaná areola je v nivó (základní úrovni) kůže
stádium M 2 mamma areolata: žlázové tělesno je hmatatelné jen v rozsahu dvorce
stádium M 3 žláza přesahuje obrys dvorce, objevuje se špičatě kónický prs
stádium M 4 prs, někdy i velký, jehož dvorec s bradavkou tvoří puchýřkovitý útvar nad nivó kontury prsu, dvorec je jen málo pigmentován, nejsou patrny Montgomeryho žlázky a bradavka není erektilní
stádium M 5 definitivní podoba zralého prsu, kde je dvorec v nivó prsu, je hyperpigmentovaný a lemovaný věnečky Montgomeryho žlázek, bradavka je erektilní

Jiné výrazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejčastější nemoci prsu
  2. ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha : Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-501-7.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha : Galen, 2008. 319 s. ISBN 978-80-7262-501-7.  
  • YALOMOVÁ, Marilyn. Dějiny ňadra. Překlad Zuzana Hulvová. [s.l.] : RYBKA PUBLISHERS, 1999. Kulturní a sociální dějiny prsou od starověku až po současnost, Název originálu: History of the breast, 366 s. : ilustrace. ISBN 80-86182-92-4.  
  • Prsa očima plastického chirurga, J.Měšťák, Grada 2007
  • 101 - Péče o prsa , Miriam, Dr. Stoppardová, Ikar, 2000, ISBN 80-7202-285-7
  • Jan Lukavec: Sekularizace ňadra

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
  • Slovníkové heslo prs ve Wikislovníku