Kyčelní kloub

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kyčelní kloub
Kyčelní kloub
Kyčelní kloub
Latinsky articulatio coxae
MeSH A01.378.610.400
Gray 333

Kyčelní kloub je spojení kosti stehenní a pánve. Jedná se o párový kloub, který je pro každou nohu zvlášť. V lidském těle se nejedná o největší kloub (je druhý největší, největší kloub je kolenní). Kyčelní kloub umožňuje pohyb organismu.

Kyčelní kloub je jednoduchý synoviální kloub - jednoduchý proto, že je složen pouze ze dvou částí. Dle tvaru styčných ploch patří mezi klouby kulovité, stejně jako například kloub ramenní. Kloubní hlavici tvoří hlavice kosti stehenní (caput femoris) a kloubní jamku acetabulum kosti pánevní. Acetabulum je současně místem, kde se stýkají všechny tři kosti, jejichž srůstem pánevní kost vznikla, tedy kost stydká, kyčelní a sedací. Hlavice kosti stehenní je s acetabulem spojena tenkým vazem, ligamentum capitis femoris, jenž je pozůstatkem po cévě, která při vývoji přiváděla živiny do kloubní hlavice.

Stehenní kost zapadá do jamky kyčelního kloubu a je pokryta chrupavkou, umožňuje plynulý pohyb. Toto kloubní spojení patří díky k silným vazům (lig. pubofemorale, iliofemorale a ischiofemorale), které jej zpevňují, k nejpevnějším v lidském organismu. Má nejširší rozsah pohybu na dolní končetině. V rámci celého skeletu tento rozsah převyšuje ramenní kloub.

Pohyby které tento kloub umožňuje jsou: flexe, extenze, abdukce, addukce, vnitřní a vnější rotace a cirkumdukce.