Chůze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Chůze (rozcestník).
Animace chůze

Chůze je druh mechanického pohybu využívající dolní končetiny, který je vlastní dvounohým živočichům jako je například člověk, umožňující přemístění z jednoho místa do místa druhého. Chůze se skládá z jednotlivých kroků, kdy se pravidelně střídá jedna noha za druhou, čímž dochází k pohybu.

Pro definici chůze se považuje stav, kdy je vždy aspoň jedna noha v dotyku se zemí. Pokud jsou obě nohy v kontaktu se zemí, jedná se o stání. Když je pohyb natolik rychlý, že jsou obě nohy ve vzduchu, jedná se o běh (či skok). Během chůze se těžiště těla pohybuje v závislosti na jednotlivých krocích. U člověka je chůze spojena se třemi klouby - kotníkem, kolenním kloubem a kyčelním kloubem. Pro snadnější a pohodlnější chůzi je člověk vybaven botami.

Sportovní chůze[editovat | editovat zdroj]

V moderním pojetí je chůze i atletická sportovní disciplína provozovaná na celém světě ve formě rychlochůze. Jedná se i o olympijskou disciplínu, na olympijských hrách se závodí v chůzi na 20 kilometrů (ženy i muži) a 50 kilometrů (pouze muži).

Rychlost chůze[editovat | editovat zdroj]

Zatímco běh může člověk vykonávat jenom krátkodobě, chodit může několik hodin bez přestávky. Takže zatímco průměrná rychlost chůze je 5 km/h, rychlost běhu může být i 25,4 km/h (viz keňský běžec Noah Kiprono Ngeny na olympiádě v Sydney 2000, který trať na 1500 m uběhl za 3 minuty, 32 sekund). Největší rychlost chůze, která byla naměřena je 15,6 km/h. Je tedy možné vyvinout až rychlost 14 km/h.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]