Rolfing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rolfing, původní název strukturální integrace (dále jen SI), známa také pod názvem Rolfterapie, je alternativní manuální terapie vytvořená dr. Idou Rolf, propagovaná The Rolf Institute of Structural Integration, která vlastní ochranné známky Rolfing® a Rolfer®.

Tvrzení proponentů[editovat | editovat zdroj]

Principem SI má být zkoumaní lidského těla ve vztahu ke gravitačnímu poli, ve kterém se pohybuje. Gravitace je v SI považována za velmi významný faktor, který ovlivňuje člověka. V ideálním případě je prý tělo gravitaci přizpůsobené a pohyb se stává plynulým a energeticky nenáročným. Naopak tělo, které je dezintegrované – vyosené údajně funguje s větší energetickou náročností a tím i větším opotřebováváním. Pomáhat si má tím, že vytváří ve fasciální tkáni tuhé opory, které mohou pohyb zhoršovat, omezovat nebo způsobovat bolest. To má vést ke zhoršení zdravotního stavu nejen na úrovni pohybového aparátu.

Terapie podle SI se snaží během deseti základních sezení uvolnit fasciální tkáně tak, aby se obnovila domnělá přirozená rovnováha těla vůči gravitaci. Uvolňování fasciální tkáně se má dít pomocí specifické manuální terapie. Během deseti hodin terapeut pracuje na celém těle v pojivové tkání s tzv. fascii (česky "povázkou"). Výsledkem je údajně integrované tělo, na které působí gravitace "reflexně".

Ve světě se metoda vyučuje se na několika školách, např. The Guild for Structural Integration. V České republice existuje Česká asociace strukturální integrace, která je členem mezinárodní asociace SI (IASI).

Kritika metody[editovat | editovat zdroj]

Neexistují žádné nezávislé a věrohodné důkazy, že je metoda účinná v léčbě jakýchkoli zdravotních či psychických problémů.[1]

Domněnky Rolfingu, např. o paměti na traumatické zážitky uložené v různých částech těla nebo obecně o asociaci emocí a měkkých tkání, byly popsány jako pseudovědecké.[2][3][4]

Skeptici Rolfing silně kritizují kvůli absenci vědecké podpory pro jeho diagnostické a léčebné metody. Proto byl Rolfing zahrnut na seznam metod považovaných za šarlatánství.[5][6][7]


Reference[editovat | editovat zdroj]

  1.  "Rolfing"(2004). Physical Medicine and Rehabilitation Clinics of North America 15 (4): 799–809, vi. doi:10.1016/j.pmr.2004.03.008. PMID 15458753. 
  2. CARROLL, Robert Todd. The Skeptic's Dictionary. Online. vyd. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 9780471272427. Kapitola Rolfing. (anglicky) 
  3. The Penguin Dictionary of Psychology. [s.l.]: Penguin ISBN 9780141030241. Kapitola Rolfing. (anglicky) 
  4. Cordón, Luis. (2005). Popular Psychology: An Encyclopedia. Greenwood Press. p. 218. ISBN 0-313-32457-3 "Podle teorie Rolfingu jsou vzpomínky na traumatické zážitky uloženy v různých částech těla (jako "svalová paměť"), blokují volné proudění "životní energie" a správný druh masáže je může uvolnit, čímž se obnoví správný tok a integrace mysli a těla... Pro teorii traumatických zážitků potlačených ve formě svalové paměti neexistuje žádná podpora v psychologické literatuře, takže základní myšlenky Rolfingu bezpochyby spadají do kategorie pseudovědy."
  5. Beyerstein, Barry. (1995). Distinguishing Science from Pseudoscience. Victoria, BC: Center for Curriculum and Professional Development.
  6. Agin, Dan. (2006). Junk Science: An Overdue Indictment of Government, Industry, and Faith Groups That Twist Science for Their Own Gain. St. Martin's Press. p. 114. ISBN 0-312-37480-1
  7. Shapiro, Rose. (2008). Suckers: How Alternative Medicine Makes Fools of Us All. Vintage Books. p. 2. ISBN 0-09-952286-1