Aurikuloterapie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Body na ušním boltci podle aurikuloterapie

Aurikuloterapie (auricula = latinsky ušní boltec), především aurikulopunktura nebo -presura, je variantou akupunktury a patří do rámce metod, předpokládajících existenci tzv. mikrosystémů. Podle této představy se na povrch ušního boltce promítá ve zmenšeném měřítku lidské tělo, nejčastěji v podobě, jakou zaujímá lidský plod v děloze (homunculus). Popisuje se na něm více než 100 bodů, kam se mají promítat jednotlivé orgány a jejich funkce. Bolest, vyvolaná dotykem jemnou sondou v těchto místech má mít diagnostickou hodnotu, tlakem nebo píchnutím jehlou do bodů (o velikosti 0,2 mm) lze orgány ovlivnit léčebně. Aurikulopunktura je doporučována jako panacea. Vedle pneumonie, hypertenze, ledvinových kamenů, zlomenin a schizofrenie má být účinná i při léčbě závislostí. Metodu vymyslel na základě náhodného pozorování francouzský lékař F.M. Nogier v r.1956, podle nějž má aurikulopunktura působit reflexně prostřednictvím vegetativního nervstva na orgány. Záhy poté byla převzata čínskými lékaři a zařazena do rámce tzv. „Tradiční čínské akupunktury“ a vysvětlována podle její teorie. K terapii se používají jen velice jemné jehly, zaváděné do podkoží boltce podle francouzské nebo čínské mapy, někdy s pomocí orientačních čar a schémat. Metoda se rychle rozšířila zejména po zjištění, že může vyvolat i celkové znecitnění. Zdomácněla i v České republice po r.2000 po vydání několika učebnic. Svou sekci pro aurikuloterapii měla i Česká lékařská akupunkturistická společnost. V r.2002 byla sekce pod tlakem skeptiků na základě doporučení předsednictva České lékařské společnosti J.E. Purkyně vzhledem k jejímu pseudovědeckému charakteru zrušena.

Aurikulomedicína[editovat | editovat zdroj]

Jde o variantu aurikulopunktury navrženou opět F. Nogierem, která využívá hypotetický aurikulokardiální reflex, totiž změnu pulsové frekvence, která se má objevit při tlaku na bod a která má tak identifikovat chorobný orgán.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

HEŘT, Jiří. Stručný výkladový slovník českých skeptiků [online]. Český klub skeptiků Sisyfos, 2007-09-06 [cit. 2013-04-22]. Heslo Aurikuloterapie. Dostupné online.