Naturopatie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Naturopatie je alternativní léčebná metoda, kterou založil v roce 1936 Harry Benjamin v USA a definoval v knize Průvodce přírodní léčbou pro každého její základní principy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Podle prvního principu naturopatie vznikají všechny choroby nahromaděním odpadních toxických škodlivin v těle. Druhý princip: všechny chorobné příznaky jsou jen projevem snahy organismu, vyloučit nahromaděné škodliviny. Třetí princip: lidské tělo je schopno samo vyléčit všechny choroby, pokud mu pomůžeme správným způsobem. A tímto způsobem je míněna jen přírodní léčba.

Současní naturopati výklad zpřesňují a operují zejména imunitním systémem, který je podle jejich názoru hlavním prostředníkem při vzniku i léčení všech chorob včetně rakoviny. Léčbu přírodními prostředky doplňují psychoterapeutickými postupy. Naturopatie však není jednotným a jasně definovaným systémem. Názor jednotlivých naturopatů a právě tak i jejich léčebné metody jsou mimořádně diverzifikované, jen některé principy jsou jim společné. Nejčastější terapeutickou zásadou v počátcích choroby je hladovění, v prvních dnech úplné, později částečné, podle některých i „vysušení“, tedy výrazné omezení příjmu tekutin, v dalším průběhu se doporučuje odborná vyvážená dieta, hydroterapie, tělesná cvičení, slunění, masáže, hygienická opatření a různé způsoby psychoterapie.

Vedle individuální léčby poskytují naturopaté léčbu ve speciálních zařízeních, „farmách“. První farmy v USA zavedly přísný spartánský režim s úvodním hladověním, dále přísnou dietou a cvičením, a měly nesporný ozdravný efekt. Dnes jsou farmy spíše luxusním zařízením pro náročné klienty, kteří během několikatýdenního pobytu relaxují, trochu redukují a odpočívají, podobně jako je tomu v našich lázních.

Kritika naturopatie[editovat | editovat zdroj]

Naturopatie je nepřesně definovaný a variabilní alternativní léčebný systém, který se rozvinul do větší šíře jen v USA. V Evropě je znám hlavně z Rakouska, kde je dokonce akceptován lékařskou komorou. Do Česka zatím naturopati nepronikli.

Základní předpoklady, že všechny nemoce jsou vyvolány nahromaděním škodlivin, odpadních látek organismu, a že jejich symptomy jsou výrazem snahy organismu zbavit se jich, jsou mylné. Představy o holistické povaze naturopatie, o „energiích“, harmonizaci, balancování apod. svědčí o jejím pseudovědeckém charakteru a nepřesném smýšlení. Některá doporučení a postupy naturopatů mohou být sice prospěšné (střídmá výživa, vodoléčebné procedury, psychoterapeutický přístup, pobyt na naturopatických farmách, odpovídajích našim lázním), avšak jiné rady (hladovění, „vysušení“) mohou pacienta poškodit. Základním omylem je, že je možné vyléčit všechny choroby jen pomocí přírodních prostředků. O alternativní povaze naturopatie svědčí i to, že naturopati vedle přírodní léčby často používají i některé velice sporné metody alternativní medicíny, jakými je např. kolonhydroterapie, akupunktura, léčba vírou aj. Za medicínu naturopatii však považovat nelze a ignorování nebo nepoznání vážné choroby zůstává velkým rizikem tohoto léčitelského směru.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]