Aromaterapie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilustrační obrázek aromatických olejů.

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.

Aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní“. Je složen ze dvou slov: „aroma“ – vůně a „terapie“ – léčba.

V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.), do kterých se přidávají přírodní éterické oleje. Oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby účinku buď stimulující (jang), nebo uklidňující (jin). Tato forma ošetřování se řadí pod alternativní medicínu. Mezi nejrozšířenější éterické oleje patří: citrusy (citron, pomeranč, mandarinka, bergamot..), jehličnany (borovice, jedle, cypřiš...) citronová tráva, levandule, cedrové dřevo, zázvor, a pod. Mezi drahé a vzácnější éterické oleje patří např. santalové dřevo, jasmín, růže.

Procedury[editovat | editovat zdroj]

Aromamasáž[editovat | editovat zdroj]

Aromamasáž neboli aromaterapeutická masáž zahrnuje ošetření celého těla od vlasové části hlavy až po prsty u nohou vonnými oleji.

Aromatická inhalace[editovat | editovat zdroj]

Inhalace aromatických olejů může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit chladu, tepla nebo povzbuzení. Je využívána při léčbě psychických nebo psychosomatických onemocnění.

Aromaterapeutická koupel[editovat | editovat zdroj]

Aromatická koupel se od klasické léčebné koupele liší přidaným éterickým olejem nebo aroma směsí. Koupel je příjemně relaxační a uklidňující.[1]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Dle průzkumu, který mezi 101 náhodně vybranými odborníky[2] APA provedl John Nocross, jde o zcela zdiskreditovanou metodu léčby k léčbě duševních poruch a poruch chování.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aromaterapie - aromamasáž [online]. e-lazne.eu [cit. 2012-01-05]. Dostupné online. 
  2. NOCROSS, John C.; KOOCHER, Gerald P.; GAROFALO, Ariele. Discredited psychological treatments and tests: A Delphi poll. Professional Psychology: Research and Practice. Říjen 2006, roč. 37, čís. 5, s. 516. Dále jen NOCROSS. ISSN 0735-7028. DOI:10.1037/0735-7028.37.5.515. 
  3. NOCROSS, s.517-518

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]