Cedr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cedr

alternativní popis obrázku chybí
Cedr libanonský
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: nahosemenné (Pinophyta)
Třída: jehličnany (Pinopsida)
Řád: borovicotvaré (Pinales)
Čeleď: borovicovité (Pinaceae)
Rod: cedr (Cedrus)
Trew
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cedr (Cedrus) je rod horských dlouhověkých jehličnatých stálezelených stromů dosahujících mohutného vzrůstu. Je součásti čeledě borovicovitých, při podrobnějším dělení je s ohledem na příbuznost zařazen do podčeledě jedlové (Abietoideae).

V překladech z ruštiny se často objevuje pojem „sibiřský cedr“ (v ruštině „Сиби́рский кедр“). Zde se jedná o lidové pojmenování borovice limby sibiřské. V angličtině se zase objevuje pojmenování „cedar“ (=cedr) pro různé druhy jehličnanů z čeledi Cupressaceae (např. Redcedar, Whitecedar, incense cedar, Chilean cedar...)

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Cedr pochází z hornatých oblastí Blízkého východu, konkrétně z pohoří Libanon a AntilibanonLibanonu a Sýrii, Taurus a AntitaurusTurecku, Troodos na Kypru, ze severní Afriky z pohoří AtlasMaroku a Alžírsku a ve střední AsiiHimálaje, kde také se všude ve volné přírodě, byť v rozdílném množství, vyskytuje.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jehličnatý strom s větvemi nerostoucími v přeslenech dosahuje ve vzácných výjimkách výšky až 40 m, jinak běžně něco málo přes 20 m. Také zcela výjimečně může být výčetní tloušťka jeho kmene okolo 3 m a strom se může dožít 1000 let. Mladší rychle rostoucí stromy mají pyramidální korunu, starším se koruna u některých druhů roztahuje a dostává široký deštníkovitý tvar, větve se blíží vodorovné poloze. Rostou v nadmořských výškách od 1400 do 2500 m n. m. Dřevo stromů je velmi pevné, odolné proti hmyzu a houbovitým chorobám.

Větve jsou dvoutvárné, dlouhé terminální rostou rychle a obrůstají pomalu rostoucími postranními krátkými větvičkami, zimní pupeny jsou malé, vejčité ukryté v obálce. Jehlice jsou spirálovitě uspořádané a paprsčitě odstávají na dlouhých větvích, na kratších větvičkách jsou hustě nahloučené. Tuhé jehlice jsou troj nebo čtyřhranného průřezu a jsou zakončeny hrotem. Průduchy mají svrchu i naspodu, dva malé pryskyřičné kanálky jsou po okrajích. Jehlice opadávají co 3 až 6 let, produkují hodně silic.

Šištice vyrůstají jednotlivě vzpřímeně na vrcholcích krátkých větviček. Samčí jsou štíhlejší, až 5 cm dlouhé, obsahují velké množství pylu. Samičí jsou vejčitého až válcovitého tvaru a jsou veliké 5 až 10 cm, mají velké a dřevnaté semenné šupiny, u základny a ve špici jsou sterilní. Nepravidelně trojhranná semena s velkými blanitými křídly dozrávají druhým nebo třetím rokem a šištice se postupně se zráním semen rozpadají, zůstává nakonec jen vřeteno.[3][4][5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod cedr je dělen do tří až čtyř druhů:[2]

Někdy je z  poddruhů cedru libanonského vydělován samostatný druh:[7]

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Cedr je národním stromem Libanonu a Libanonců, jeho silueta se objevuje ve státním znaku, na státní vlajce a v místních názvech všude tam, kam se libanonští obyvatelé rozšířili, například město Cedar Rapids ve státě Iowa v USA, kde žádné cedry nerostou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. libanonsky.klub.sweb.cz
  2. a b /www.ars-grin.gov
  3. development.dendrologie.cz
  4. www.conifers.org
  5. www.abc.net.au
  6. http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/praha/sporilov/dendro/cedr/cedr.htm
  7. www.conifers.org

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]