Jedlovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJedlovec
alternativní popis obrázku chybí
Jedlovec západní (Tsuga heterophylla)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Podčeleďjedlové (Abietoideae)
Rodjedlovec (Tsuga)
Carrière, 1855
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedlovec (Tsuga) je rod stálezelených dřevin z čeledi borovicovitých. Zahrnuje 8–10 druhů a několik kříženců; z nich čtyři se přirozeně vyskytují v Severní Americe a 4–6 ve východní Asii. V České republice jsou nejčastěji uměle vysazovány jedlovec kanadský a jedlovec západní.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o středně velké až velké stálezelené stromy, dorůstající výšek 10–60 metrů, s kuželovitou nebo nepravidelně stavěnou korunou a často převisajícími větvemi. Jehlice jsou obvykle ploché, 5–35 mm dlouhé a 1–3 mm široké; vyrůstají jednotlivě ve spirále okolo větvičky, až na výjimky (jedlovec Mertensův) se zkroucenými bázemi, takže se jeví dvojřadě uspořádané, na spodní straně se dvěma bílými průduchovými proužky (u jedlovce Mertensova i svrchu).

Šišky jsou válcovité či vejčité, velmi drobné (15–40 mm dlouhé, u zmíněného jedlovce Mertensova zhruba dvakrát tolik), vyrůstající jednotlivě na krátkých stopkách na konci letorostů. Dozrávají během 5–8 měsíců.

Jedlovce rostou obvykle v chladnějším, vlhkém podnebí s velkým množstvím srážek včetně sněhových. Dobře snášejí stín, velmi špatně naopak sucho.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Morfologicky v mnoha ohledech odlišný jedlovec Mertensův byl mnohými botaniky vyčleňován do samostatného monotypického rodu Hesperopeuce, častější je však jeho pojetí coby pouhého podrodu v rámci rodu Tsuga. Do samostatného rodu byl naopak platně vyčleněn pajedlovec čínský (dnes Nothotsuga longibracteata), dříve byly do rodu řazeny i některé druhy douglasek, ketelerií a dokonce smrků.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dřevo jedlovců je významnou surovinou, především jako zdroj buničiny. Mnohé druhy jsou využívány v okrasném zahradnictví, pro něž byla vyšlechtěna řada kultivarů. Hořká kůra se používala k vydělávání kůží, z jehličí se někde dělal čaj. Esenciální oleje jsou využitelné jako součást parfémů.

Semena z jejich šišek jsou potravou ptáků i u nás, především křivek obecných, které se na semena jehličnanů specializují.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tsuga na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]