Šiška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O dalších významech slova pojednává článek Šiška (rozcestník).
Šišky smrku ztepilého

Šiška (odborně šištice, latinsky strobilus, plurál strobili) je orgán nahosemenných rostlin, který jim slouží k rozmnožování. Šišky proto vytváří vajíčka (samičí šišky) a pyl (samčí šišky). Evolučně se jedná o starší útvar k rozmnožování než květ. Rostlin tvořících šišky je méně než rostlin kvetoucích a vrchol svého vývoje mají již za sebou, ale stále se s nimi setkáváme zejména u mnohých dřevin (jehličnany, cykasy).

Šištice u nahosemenných rostlin[editovat | editovat zdroj]

Jehličnany[editovat | editovat zdroj]

Šištice u nahosemenných rostlin jsou jednopohlavné, a tedy dvojíː samčí (mikrostrobily) a samičí (megastrobily). Jsou tvořeny vřetenem, kolem něhož spirálovitě vyrůstají sterilní (podpůrné) a výtrusné (plodné) šupiny. Samčí šištice obsahují samčí výtrusné listy – tyčinky (mikrosporofyly), se dvěma prašnými pouzdry, které produkují pylová zrna. Po jejich vyprášení zasychají a opadávají. Samičí šištice obsahují ploché samičí výtrusné listy (též plodolisty – makrosporofyly), které vyrůstají v úžlabí podpůrných šupin a nesou dvě vajíčka. Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v známé šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek hygroskopicky rozevírají a semena vypadávají ven. Prázdné šišky pak ze stromů opadávají (většina dřevin), rozpadají se už na stromě (jedle) nebo vytrvávají několik dalších let na větvích (modřín).

U některých jehličnanů nejsou zralé šupiny dřevnaté, ale zdužnatělé, např. u jalovce (Juniperus) nebo zeravce (Platycladus) z čeledi cypřišovitých.

Cykasy a ostatní nahosemenné[editovat | editovat zdroj]

U cykasů jsou v šišticích uspořádány vždy samčí výtrusné listy, u některých rodů též samičí. Mají jednodušší strukturu než složitě stavěné šišky jehličnanů. Bývají často velmi živě zbarveny, například červenoranžové šištice druhu Encephalartos ferox. Samčí i samičí šištice vytváří též pouštní rostlina welwitschie podivná, samčí šištice podobné jehnědám nalézáme u jinanu.

Podobné útvary u ostatních rostlin[editovat | editovat zdroj]

Útvary podobné šišticím najdeme u přesliček (výtrusnicové klasy – strobily, které však slouží jen k produkci výtrusů, nikoli k dozrávání semen, která přesličky netvoří). Naopak "šištice" chmele nejsou z botanického hlediska šiškami, ale plodenstvím nažek s vyčnívajícími listeny. Stejně tak zdánlivé šištice olše jsou květenství (samičí jehnědy), u nichž po opylení zdřevnatěly podpůrné listeny a listence.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zajímavosti ze světa rostlin. www.ibot.cas.cz [online]. [cit. 2018-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-15. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]