Bayer kód

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Bayer kód je kód v systému identifikace užitkových rostlin a jejich škůdců.

Základem systému je databáze jmen druhů, a to jak vědeckých jmen, tak jmen národních a lidových.

Kód složený z pěti písmen označuje rostliny, kód složený ze šesti písmen označuje ostatní organismy.

Kód zpravidla tvoří zkratka vědeckého jména organismu. Je odvozen z prvních tří nebo čtyř písmen rodu a prvních dvou písmen druhu. Například kukuřice setá Zea mays je ZEAMA, původce plísně bramborové Phytophthora infestans je PHYTIN atp.

Celkem je v databázi uvedeno více než 93 000 druhů (k červnu 2021), z toho:[1]

Protože je kód neměnný, nepodléhá změnám v biologické klasifikaci a nemá na něj vliv skutečnost, že se pro daný druh užívají různá vědecká synonyma. Vyloučí se také problémy spojené s revizemi, které vyplývají z nových poznatků. Systém využívají výzkumní pracovníci, ochranářské agentury a vládní organizace.

V rámci projektu financovaného EU bylo od roku 2018 do června 2021 vytvořeno více než 4000 nových kódů.

Kód zavedla společnost Bayer Corporation a nyní udržuje oficiální seznam kódů organizace EPPO (European and Mediterranean Plant Protection Organization, Evropská a Středozemní organizace ochrany rostlin). Proto je kód identifikačního systému známý také jako kód EPPO.

Herba[editovat | editovat zdroj]

V českém prostředí pracuje s kódem například Internetový atlas plevelů Herba, který provozuje katedra agroekologie a rostlinné produkce (dř. katedra agroekologie a biometeorologie) na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze. Atlas slouží k určování plevelů a informuje o jejich nejdůležitějších vlastnostech. Je určen jednak studentům univerzit a středních škol, učitelům, zemědělcům či pracovníkům v komunální sféře, jednak zahrádkářům a dalším zájemcům o problematiku. Průběžně aktualizovaný atlas je také výkladovým a překladovým slovníkem a je doplněn obrazovým materiálem, jehož autory jsou pracovníci katedry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EPPO Codes: building blocks for information systems. 5th EPPO Codes Users Webinar. In: European and Mediterranean Plant Protection Organization [online]. 2021-06-22 [cit. 4. 2. 2024]. Dostupné z: https://www.eppo.int/media/uploaded_images/MEETINGS/Meetings_2021/webinar/02_EPPO_Codes_2021_ASR_VL.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MAIR, Wesley; LOPEZ-RUIZ, Francisco; STAMMLER, Gerd et al. Proposal for a unified nomenclature for target-site mutations associated with resistance to fungicides. Pest Management Science. August 2016, vol. 72, iss. 8, s. 1449–1459. doi 10.1002/ps.4301 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ps.4301

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]