Levandule

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLevandule
alternativní popis obrázku chybí
Porost levandule
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
PodčeleďNepetoideae
Rodlevandule (Lavandula)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Levandule (Lavandula) je rod rostlin patřící do čeledě hluchavkovité (Lamiaceae), obsahující 20–40 druhů. Jsou to obvykle polokeře, někdy jen vytrvalé byliny a kvetou fialovým, bílým nebo růžovým květem. Rod je znám především pro svou nezaměnitelnou vůni. Bývají často pěstovány v kultuře, v českých podmínkách se nejčastěji pěstuje druh levandule úzkolistá, známá též jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia).20, ale i 60 cm vysoké, s květy fialovo-modrými, ale i bílými, či růžovými a také se stříbřitými listy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to nejčastěji polokeře nebo keříky, někdy též vytrvalé byliny s dřevnatějícími bázemi. Listy jsou zpravidla jednoduché, celokrajné, někdy též zubaté nebo zpeřené. Květy jsou oboupohlavné, drobné; trubkovitý kalich je pokryt žláznatými chlupy obsahujícími aromatické silice, koruna je silně či jenom nevýrazně dvoupyskatá. Umístěny jsou v lichopřeslenech klasovitě nahloučených na koncích květonosných lodyh. Opylovány jsou hmyzem, plodem je tvrdka.[1]

Ekologie a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu jsou rozšířeny na severní polokouli od Kanárských ostrovů přes Středomoří a severní Afriku včetně saharských států až po Arabský poloostrov a Indický subkontinent. Jejich obvyklým biotopem jsou suché nízké křoviny, zvané garrigue.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy se používají jako okrasné rostliny. Uplatní se při výsadbě ve skupinách,[2] kdy vytvářejí krásný kvetoucí koberec. Silice, zvaná levandulový olej, se užívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii; má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Široké využití má druh v gastronomii jako koření, na výrobu sirupů či jako pot-pourri. Jde také o medonosné rostliny.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Levandule je rostlina, které velmi dobře snáší sucho a nejlépe se jí daří v lehkých hlinitopísčitých, písčitých nebo štěrkovitých, dobře odvodněných půdách. Vyžadují plně osluněné stanoviště s dobrou cirkulací vzduchu. Prospívají i bez přihnojování, při velké vlhkosti či přemokření mohou trpět uhníváním kořenů.

Vybraní zástupci[editovat | editovat zdroj]

Rod je aktuálně dělen do tří podrodůː[3]

Levandule korunkatá
Levandule zubatá
Lavandula viridis

Podrod Lavandula

Lavandula canariensis

Podrod Fabricia

Podrod Sabaudia

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lavandula na anglické Wikipedii.

  1. Tomšovic P. (2000): Lavandula L. – levandule. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, p. 693–694, Academia, Praha.
  2. HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 1.,. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1978. 000128363. 
  3. Upson T, Andrews S. The Genus Lavandula. [s.l.]: Royal Botanic Gardens, Kew 2004, 2004. Dostupné online. ISBN 9780881926422. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]