Sokotra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sokotra
Satelitní pohled
Stát JemenJemen Jemen, Spojené arabské emirátySpojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Souostroví Sokotra
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát JemenJemen Jemen
Typ přírodní dědictví
Kritérium x
Odkaz 1263 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2008 (32. zasedání)

Sokotra (arabsky سقطرى‎‎; Suquṭra) je název ostrova a zároveň i malého souostroví čtyř ostrovů – již zmiňované Sokotry a dále Abd al-Kúrí, Samhah a Darsy –, které je součástí Jemenské republiky. Největším a zároveň správním městem je Hadibo.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Sokotra leží v blízkosti Afrického rohu a geograficky je považovaná za integrální součást Afriky. Nachází se v severozápadní části Indického oceánu, asi 240 km od východního pobřeží Somálska (mysu Guardafui) a zhruba 350 km jihovýchodně od Arabského poloostrova.

Rozloha ostrova je 3796 km² a podle sčítaní lidu z roku 2004 zde žije 42 842 obyvatel, z čehož 8 545 obývá největší město Hadibu. Jeho délka je od východu k západu asi 135 km a od severu k jihu 42 km. Velkou část ostrova tvoří náhorní plošina, nad níž se vypíná pohoří Haghier vysoké 1503 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sokotra se nejprve objevila v řeckých mapách z 1. století pod jménem Dioskouridou.[1] Místní obyvatelé byli podle pověstí christianizováni sv. Tomášem v roce 52. Tyto pověsti podporuje cestopis Marca Pola Milion ze 13. století, který uvádí, že obyvatelé byli křesťanští nestoriáni. Na začátku 16. století byla v městě Suq portugalská obchodní základna a od roku 1511 byl ostrov pod nadvládou sultánů z Mahry. Od ledna 1886 do roku 1967 to byl britský protektorát a poté se stal součástí Jižního Jemenu.

Poloha souostroví

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Dračinec rumělkový

Na ostrově Sokotra žije velké množství endemitů, z nichž některé byly vyhubeny po příchodu lidí před několika tisíci lety. Známý je ohrožený druh dračince, stromový Dračinec rumělkový se zvláštní široce deštníkovitou korunou.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A brief history about Socotra
  2. DRACAENA CINNABARI Balf. f.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]