Sokotra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sokotra
Satelitní pohled
Satelitní pohled
Sokotra
Sokotra
StátJemenJemen Jemen
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholMashanig (1503 m n. m.)
Osídlení
Největší sídloHadibu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Souostroví Sokotra
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státJemenJemen Jemen
Typpřírodní dědictví
Kritériumx
Odkaz1263 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2008 (32. zasedání)

Sokotra (arabsky سقطرى‎ / Suquṭrā, anglicky Socotra nebo Soqotra) je ostrov v Arabském moři asi 230 km východně od mysu Guardafui na Africkém rohu a 350 km jižně od Arabského poloostrova. Patří Jemenské republice, v jejímž rámci tvoří stejnojmennou provincii (resp. guvernorát) zahrnující také okolní menší ostrůvky (Abd al-Kúrí, Samhah, Darsy) a útesy, souhrnně zvané „souostroví Sokotra“ (ʾArḫabīl Suquṭrā). Největším městem a zároveň sídlem správy je Hadibu. V roce 2008 bylo celé souostroví Sokotra (kromě hlavního ostrova sestávající i z ostrovů Abd al-Kúrí, Samha, Darsa a dalších menších ostrůvků) zapsáno mezi památky světového přírodního dědictví UNESCO.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Sokotra geologicky navazuje na Africký roh, který je také její nejbližší větší pevninou, a je tedy z fyzickogeografického pohledu považovaná za součást Afriky. Rozlohou je to její druhý největší ostrov (byť je asi 150x menší než první Madagaskar). Je to také pátý největší ostrov v celém Indickém oceáně.

Rozloha ostrova je 3 796 km² (95,5 % celého souostroví) a podle sčítání lidu z roku 2004 zde žilo asi 44 000 obyvatel, z toho 8 545 v hlavním městě Hadibu. Délka ostrova je od východu k západu asi 135 km a od severu k jihu 42 km. Velkou část ostrova tvoří náhorní plošina, nad níž se vypíná pohoří Haghier vysoké až 1503 m.

Podnebí ostrova je horké a suché. Průměrná teplota vzduchu se po celý rok pohybuje od 25 do 31 °C. Průměrné roční srážky nedosahují ani 200 mm, pouze v nejvyšších polohách mohou činit až 800 mm díky orografickému zesílení. Více než polovina ročního úhrnu spadne v zimním monzunovém období.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sokotra se nejprve objevila v řeckých mapách z 1. století pod jménem Dioskouridou.[1] Místní obyvatelé byli podle pověstí christianizováni sv. Tomášem v roce 52. Tyto pověsti podporuje cestopis Marca Pola Milion ze 13. století, který uvádí, že obyvatelé byli křesťanští nestoriáni. Na začátku 16. století byla v městě Suq portugalská obchodní základna a od roku 1511 byl ostrov pod nadvládou sultánů z Mahry. Od ledna 1886 do roku 1967 to byl britský protektorát a poté se stal součástí Jižního Jemenu, administrativně jako součást Adenu. Tou byla Sokotra až do roku 2004, kdy byla převedena pod největší jemenský guvernorát Hadhramaut, než se roku 2013 stala samostatnou správní jednotkou.

Během občanské války v Jemenu byl ostrov pod kontrolou prezidentských sil a jejich saúdskoarabských spojenců. Od konce června 2020 je Sokotra kontrolována Jižní přechodnou radou.[2]

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Sokotra je celosvětově důležitá z pohledu biologické rozmanitosti kvůli své mimořádně bohaté a specifické flóře a fauně. 37% druhů rostlin Sokotry, 90% druhů plazů a 95% druhů suchozemských měkkýšů se nevyskytuje nikde jinde na světě. Sokotra má zvláštní význam jako hotspot biologické rozmanitosti v oblasti Afrického rohu a jako jeden z nejbohatších a nejvýraznějších ostrovů na světě je označován jako „Galapágy v Indickém oceánu“.[3] Známý endemit je ohrožený druh dračince, stromový dračinec rumělkový se zvláštní široce deštníkovitou korunou.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A brief history about Socotra. www.socotraislandadventure.com [online]. [cit. 2013-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-06. 
  2. Yemeni separatists seize island of Socotra from Saudi-backed government [online]. The Guardian, 2020-06-21 [cit. 2020-06-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Socotra Archipelago [online]. World Conservation Monitoring Centre [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. DRACAENA CINNABARI Balf. f.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]