Aden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o městě v Jemenu. Další významy jsou uvedeny na stránce Aden (rozcestník).
Aden
عدن
Pohled na přístav
Pohled na přístav
Poloha
Souřadnice
StátJemenJemen Jemen
Aden
Aden
Aden, Jemen
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha760 km²
Počet obyvatel1 760 923 (2016)
Hustota zalidnění2 317 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba967
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aden (z arabského slova adan, což znamená ráj) je největší jemenský přístav a v letech 19671990 hlavní město bývalého Jižního Jemenu. Leží na jihu země u Adenského zálivu, počet obyvatel je 1 760 923 (2016)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město má ideální přírodní přístav v kráteru vyhaslé sopky, který je umělou šíjí spojen s pevninou, kde se rozkládá moderní část města. Pro svůj strategický význam byl Aden důležitým sídlem už ve starověku, podle jedné legendy zde bylo místo, kde Kain zabil Ábela [1]. V roce 1832 přístav obsadili Britové, kteří zde zřídili kolonii, z níž mohli kontrolovat cestu do Indie a zároveň dobývat další území na jihu Arabského poloostrova. V listopadu zde 1967 byla vyhlášena nezávislost země, která se v květnu 1990 spojila se Severním Jemenem. V letech 1994 a 2007 proběhla v Adenu povstání jihojemenských separatistů (mj. proto, že Severojemenci nikdy nesplnili slib daný při sjednocení, že sem přenesou hlavní město ze San'á).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V Adenu se nachází mezinárodní letiště, univerzita, ropná rafinérie, dva tisíce let starý zavlažovací systém či pevnost Sira na ostrově kontrolujícím vjezd do přístavu. Součástí aglomerace je také rezidenční čtvrť Madínat aš-Šáb (dříve Madínat al-Ittihád), budovaná v padesátých letech po vzoru Brasílie jako budoucí metropole. Ve městě často pobýval básník a dobrodruh Arthur Rimbaud. Přes množství architektonických památek není Aden moc navštěvován turisty kvůli špatné bezpečnostní situaci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]