Madeira (souostroví)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Região Autónoma da Madeira

Autonomní region Madeira

Flag of Madeira.svg Coat of arms of Madeira.png
Vlajka Znak
MadeiraLocation.png
Poloha

Úřední jazyk portugalština
Hlavní město Funchal
Rozloha 797 km2
Počet obyvatel 253 482 (2001)
Hustota osídlení 318 obyv./km2
Počet samospr. celků (municípios) 11
Nejvyšší bod Pico Ruivo (1862 m)
Guvernér Alberto João Jardim
Vyhlášení autonomie 1976
Měna Euro
Časové pásmo GMT (letní čas GMT+1)
Poloha (Funchal) 32°38' s.š. 16°55' z.d.

Madeira je portugalské souostrovíAtlantském oceánu (580 km západně od Maroka v Africe a 980 km jihozápadně od Lisabonu v Portugalsku) se statusem autonomní oblasti. Na Madeiře žije 271 400 obyvatel, hlavní město je Funchal. Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira a Porto Santo.

Mapa hlavního ostrova

Madeira patří mezi celoročně vyhledávané turistické lokality. Světově proslulé jsou novoroční oslavy s velkolepým ohňostrojem, dojímavé scenérie, madeirské víno a nádherná flóra. Nachází se tu také sopka Pico Ruivo, vysoká 1862 m n. m. (nejvyšší hora souostroví).

Souostroví Madeira bylo známo již starým Římanům, náhodou pak bylo znovuobjeveno a osídleno portugalskými námořníky roku 1418.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Celé souostroví Madeira je sopečného původu, stejně jako celá oblast Makaronézie, jejíž je součástí. Z geografického hlediska je situováno na Africké desce.

Jednotlivé ostrovy jsou vrcholy starých podmořských sopek. Moře mezi ostrovy madeirského souostroví má hloubku kolem 4000 metrů, již ve vzdálenosti 5 km od pobřeží dosahuje hloubka moře 3000 m [1]. Souostroví je omýváno Golfským proudem. Teplota vody kolem ostrova Madeira ani v zimě neklesá pod 18 °C, což je příčinou „věčného jara“ na ostrově.

Souostroví se běžně člení na 4 části:

Hlavním a největším ostrovem je Madeira, na níž žijí téměř všichni obyvatelé souostroví. Na druhém obydleném ostrově, Porto Santo, žije necelých 4500 obyvatel.

Ostrovy Desertas jsou jakýmsi pokračováním východní části ostrova Madeira, od něhož je dělí 20 km vodní plochy. Touto úžinou proplouvají lodě do Evropy a také tudy pravidelně táhnou velryby, což bylo v dobách před vstupem Portugalska do Evropské unie základem zdejšího lovu a zpracování velryb. Bývalí velrybáři dnes pracují v Muzeu velrybářství v Caniçalu nebo v člunech provázejí turisty pozorující velryby. Souostroví je dobře pozorovatelné z celého jižního pobřeží Madeiry. Všechny ostrovy jsou přírodní rezervací, přísně hlídanou ochranáři. Žijí zde ptáci, ale nejvzácnějším chráněným živočichem je zde tuleň středomořský.

Ostrovy Selvagens jsou rovněž přírodní rezervací. Leží v cestě lodím plujícím na Kanárské ostrovy a v minulosti byly častou příčinou neshod mezi Španělskem a Portugalskem.

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Administrativní rozdělení souostroví Madeira

Seznam samosprávných celků na Madeiře:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 32°45′ s. š., 16°56′ z. d.